Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Vojtěch Vanda ČTK
19. srpna 2022 13:27
Čas čtení 2:41

Příspěvek 5000 Kč na dítě začnou úřady žadatelům vyplácet 24. srpna, uvedl Jurečka

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Příspěvek 5000 Kč na dítě začnou úřady žadatelům vyplácet 24. srpna, uvedl Jurečka
Zdroj: Unsplash/Lucy Wolski/volně k užití

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dodal, že rodiny s přídavkem na dítě, které získaly peníze automaticky, už podle něj dostaly 1,2 miliardy korun.

Příspěvek 5000 korun na dítě lidem, kteří o tuto podporu požádali, začnou úřady práce vyplácet 24. srpna. ČTK to v pátek řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Rodiny s přídavkem na dítě, které měly automatický nárok, už podle něj dostaly 1,2 miliardy korun.

Ministerstvo uvedlo, že přijalo od pondělka 272 tisíc žádostí o příspěvek pro 428 tisíc dětí. Jednorázová dávka je pro rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Vláda jí chce zmírnit dopady zdražování. Výdaje mají činit asi 7,8 miliardy korun.

15. srpna 2022 20:16 Čas čtení 3:20 Žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě rychle přibývá. Lidé si požádali o peníze už pro více než 100 tisíc dětí Žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě rychle přibývá. Lidé si požádali o peníze už pro více než 100 tisíc dětí

„Systém žádostí funguje, byť v pondělí bylo několik hodin komplikací. Když se ale podíváme na čísla z tohoto týdne, tak je to velmi slušný objem žádostí. Když to vezmu prakticky, tak máme dnes už 1,2 miliardy na účtech lidí (příjemců přídavků na děti) a počítáme s tím, že po 24. srpnu by se měla rozběhnout výplata žádostí, které začaly chodit od 15. srpna,“ řekl ministr.

Systém byl spuštěn 15. srpna. Od té doby můžeš najít na našem webu způsob, jak si lze o příspěvek zažádat.

O 5000 korun na dítě je každopádně možné žádat on-line nebo osobně v Czech Pointech na radnicích či krajských úřadech. Lidé podali elektronicky přes portál 230 tisíc žádostí, upřesnilo ministerstvo. Podle jeho údajů má na dávku nárok celkem asi 1,6 milionu dětí. Z nich asi 240 tisíc pobírá dětské přídavky.

Největší počin v oblasti digitalizace, míní ministr

Jurečka označil vyřizování dávek za „největší počin v oblasti digitalizace“ v komunikaci se státem. Resort dlouhodobě sklízel kritiku za stav svých systémů a digitalizace. „Udělali jsme obrovský posun. Co tady nefungovalo roky, tak funguje,“ je přesvědčen ministr. Zmínil využívání bankovní identity či propojení databází sociální správy a finančních úřadů.

18. června 2024 18:20 Čas čtení 4:31 ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People

Elektronicky je možné žádat třeba o příspěvek na bydlení či o rodičovskou, od září by se měly přidat přídavky na děti. Podle ministra by se měl digitální systém v příštích dvou letech podle plánů výrazně zjednodušit. Počítá se s propojením s registrem obyvatel či s katastrem nemovitostí. Z údajů by tak mohlo být zřejmé, na jakou pomoc by mohl mít člověk od státu ve své situaci nárok, přiblížil Jurečka.

Kritika odborníků

Někteří experti na sociální problematiku příspěvek kritizují. Podle nich je příliš plošný. Poukazují také na to, že jednorázová podpora rodinám v potížích příliš nepomůže. Doporučovali navýšení dětských přídavků a příspěvků na bydlení. Někteří kritici mluví také o uplácení voličů před podzimními volbami.


Například podle sociologa Daniela Prokopa má na příspěvek nárok 75 procent rodin, ale většina z nich by se bez něj obešla, uvádí iRozhlas. V rozhovoru pro Českou televizi Prokop upozornil také na to, že státní podporu Češi využívají málo, je prý považována za stigma. „Příspěvek na bydlení by mohlo podle výzkumu pobírat patnáct dvacet procent domácností a využívá ho asi čtyři pět procent. Důchodci o tom často ani neví, pro rodiny s dětmi je velmi těžké o to požádat – teď se to zjednodušilo. Hodně to naráží na nízkou informovanost,“ řekl ve středu v Interview na ČT24.

„Kdybychom pracovali se současnými systémy, které definují zákony, tak nemáme možnost podpořit třeba středně příjmové. Že by rodiče dětí nad čtyři roky, samoživitelé, samoživitelky mohli dostat nějakou cílenou podporu, tak ta možnost tam není. Je to velmi úzce stropované příjmovou stránkou věci,“ míní ministr.

16. června 2024 14:50 Čas čtení 7:09 Top headlineři, neokoukané talenty a nezapomenutelná atmosféra. Rock for People je nejlepší festival v Česku (Reportáž) Top headlineři, neokoukané talenty a nezapomenutelná atmosféra. Rock for People je nejlepší festival v Česku (Reportáž)

Podle expertů ale vláda mohla zákon upravit a prosadit do něj dočasné zvýšení přídavků a příspěvků na bydlení i rozšíření okruhu příjemců. Jurečkův tým se pak mohl soustředit na vylepšení nynějších podpor místo na přípravy nové jednorázové dávky. Výdaje by navíc byly nižší než u pětitisícového příspěvku, podotýkají odborníci.

Domů
Sdílet
Diskuse