Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Ilona Hobzová
21. srpna 2022 17:30
Čas čtení 1:14

Spor o banán přilepený na zdi: Americký umělec tvrdí, že Ital okopíroval jeho dílo. Případ je u soudu

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Spor o banán přilepený na zdi: Americký umělec tvrdí, že Ital okopíroval jeho dílo. Případ je u soudu
Zdroj: Getty Images

Američan Joe Monford obvinil Maurizia Cattelana z porušování autorských práv.

Banán přilepený ke zdi lepicí páskou jako hlavní předmět sporu. Nejedná se o legraci, ale skutečný případ, který aktuálně projednává soud ve Spojených státech amerických. Tamní umělec Joe Monford totiž obvinil z krádeže autorských práv Itala Maurizia Cattelana, informuje The Guardian. Dílo umělce z Apeninského poloostrova s názvem Comedian z roku 2019 je prý jen okopírováním jeho díla Banana & Orange, které Monford stvořil před více než dvaceti lety. 

Autorská práva na ovoce a lepicí pásku

„Já jsem toto vymyslel v roce 2000. Pak nějaký chlápek ukradne moje harampádí a prodává to za více než sto tisíc dolarů za kus,“citoval Monforda britský The Guardian. Soudní proces začal už v červenci. Tehdy se ho Cattelan snažil zastavit, soudce ovšem rozhodl, že Monford může ve své žalobě pokračovat. Přestože nemá podle soudce „autorská práva na ovoce a lepicí pásku“, odůvodnění žaloby je prý dostatečné. 

Monfordovo tvrzení o podobnosti děl v první fázi soudního procesu uspělo. V obou případech se lepicí páska táhne nahoru zleva doprava pod úhlem a připevňuje ke zdi vycentrovaný žlutý banán. V obou dílech se banán a lepicí páska protínají zhruba uprostřed.

3. června 2024 8:00 Čas čtení 5:13 Od růžového tanku ke korporátním motýlům. Tvorba Davida Černého se v průběhu let výrazně měnila Od růžového tanku ke korporátním motýlům. Tvorba Davida Černého se v průběhu let výrazně měnila

Soudce se ve svém vyjádření zamýšlel také nad tím, zda lze dílo vzhledem k jeho povaze vůbec považovat za umění. I když Cattelan tvrdil, že koordinace a uspořádání díla Banana & Orange nejsou dostatečně originální, aby mohly být chráněny autorskými právy, soud mu za pravdu nedal. „I když použití stříbrné lepicí pásky k připevnění banánu na zeď nemusí být nejvyšším stupněm kreativity, jeho absurdní povaha splňuje alespoň minimální stupeň potřebný k tomu, aby byl označen jako originál,“ oponoval italskému umělci.

Domů
Sdílet
Diskuse