Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Ilona Hobzová
6. září 2022 17:11
Čas čtení 1:00

Ukrajinské ministerstvo zahraničí odsoudilo protivládní demonstraci v Praze, označilo ji za proruskou

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Ukrajinské ministerstvo zahraničí odsoudilo protivládní demonstraci v Praze, označilo ji za proruskou
Zdroj: REFRESHER/Max Homolka

Podle mluvčího resortu je ale většina Čechů a Češek s Ukrajinou solidární a podporuje ji.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí odsoudilo sobotní demonstraci na Václavském náměstí v Praze, jejíž účastníci požadovali demisi vlády, levnější energie a bojují i za změnu přístupu k uprchlíkům z Ukrajiny. Mluvčí ministerstva Oleg Nikolenko ve svém příspěvku na Facebooku označil demonstraci za proruskou. 

Kromě Prahy se protestovalo i v Kolíně nad Rýnem

„Odsuzujeme pokusy účastníků proruských akcí ospravedlnit válku Ruska proti Ukrajině a nerespektovat čest a důstojnost Ukrajinců, kteří brání svobodu v Evropě za cenu svých životů,“ napsal Nikolenko v pondělí. Doplnil, že demonstranti požadovali také, aby Česko přestalo podporovat Ukrajinu a zrušily se sankce proti Rusku. 

„Objevily se výzvy, které zpochybňovaly územní celistvost našeho státu, a sbírka na podporu nelegálních střelných zbraní na Donbasu,“ uvedl. Příspěvek totiž kromě Prahy směřoval také ke Kolínu nad Rýnem, kde v neděli protestovalo asi 2000 příslušníků tamní ruské komunity. 

Nikolenko doplnil, že víkendové demonstrace a protesty ale celkové přátelské vztahy Ukrajiny s Německem a Českem neohrozí. Podpory těchto zemí si podle něj Ukrajina velmi váží. „Nepochybujeme o solidaritě absolutní většiny Němců a Čechů, kteří statisícům obyvatel Ukrajiny poskytli dočasné přístřeší a podporují ukrajinskou vládu v boji proti ruské agresi,“ dodal.

24. května 2024 8:00 Čas čtení 4:36 Už dávno to není magické místo. Rusové na Bali ve velkém skupují nemovitosti a celé pláže, založili si tu Novou Moskvu Už dávno to není magické místo. Rusové na Bali ve velkém skupují nemovitosti a celé pláže, založili si tu Novou Moskvu

Protivládní demonstrace v Praze se v sobotu účastnilo přibližně sedmdesát tisíc lidí. Pořadatelé akce požadovali odchod vlády. Chtěli, aby stát zmírnil dopady energetické krize a osvobodil tuzemský průmysl od závislosti na zahraničních společnostech. Chtěli také, aby Česko podepsalo přímé smlouvy s dodavateli plynu, především s Ruskem.

Jako proruské označil organizátory demonstrace i český premiér Petr Fiala (ODS). Jeho reakci i reakci dalších politických představitelů si můžeš přečíst v našem článku

Domů
Sdílet
Diskuse