Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Ilona Hobzová
8. září 2022 18:43
Čas čtení 1:02

Google Mapy nabídnou ekologické trasy, mohly by ušetřit milion tun emisí uhlíku ročně

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Google Mapy nabídnou ekologické trasy, mohly by ušetřit milion tun emisí uhlíku ročně
Zdroj: Unsplash/Dan Gold, na voľné použitie

Podle údajů společnosti Statista je silniční doprava největším zdrojem emisí uhlíku v celé Evropské unii.

Google v Česku i jiných evropských zemích zavede za pár týdnů do Map Google novou funkci ekologických tras. Kromě nejrychlejší trasy si tak řidiči a řidičky budou moci zvolit také cestu nejúspornější, která šetří pohonné hmoty a snižuje uhlíkovou stopu. Firma odhaduje, že takové trasy mají potenciál ušetřit po celém světě více než jeden milion tun emisí uhlíku ročně. To je stejné, jako kdyby ze silnic zmizelo 200 tisíc aut.

Alternativa pro ekologicky smýšlející řidiče aut

Podle údajů společnosti Statista je silniční doprava největším zdrojem emisí uhlíku v celé Evropské unii. Dvaceti šesti procentům emisí, které vytváří, se už blíží jen výroba elektřiny a tepla (24 %). Google tak zvolil cestu úspornosti a kromě nejrychlejší cesty začne nabízet také tu, která nejvíce šetří planetu. 

Uživatelé uvidí přibližnou úsporu paliva a časový rozdíl mezi oběma trasami a vyberou si jednu z nich. Funkce řidičům také umožní zvolit si typ pohonu svého vozidla (benzínový, dieselový, hybridní nebo elektrický).

Návrhy ekologických tras jsou založeny na umělé inteligenci, která podle Googlu představuje důležitou technologii pro boj s klimatickou změnou. Podle společnosti je uvítají například lidé, pro které nejsou dostupné alternativní způsoby dopravy, jako je kolo nebo hromadná doprava, a musí se vydat třeba na vzdálenější výlet autem, ale přitom chtějí mít k dispozici šetrnější a udržitelnější variantu trasy.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Funkce ekologické trasy v Mapách Google byly již dříve spuštěny v USA a Kanadě a od té doby podle odhadů ušetřily více než půl milionu tun emisí uhlíku. To odpovídá ekvivalentu 100 000 aut, které by zmizely ze silnic. Nedávno pak byla tato funkce zavedena také v Německu.

Domů
Sdílet
Diskuse