Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Ilona Hobzová
20. září 2022 17:25
Čas čtení 1:27

Děti mají nemoc, kvůli které jednou oslepnou. Rodiče je vzali na cestu kolem světa, aby si vytvořily vzpomínky

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Děti mají nemoc, kvůli které jednou oslepnou. Rodiče je vzali na cestu kolem světa, aby si vytvořily vzpomínky
Zdroj: Sazka

Tři ze čtyř dětí kanadských manželů postihlo vzácné onemocnění sítnice.

Kanadský pár Edith Lemay a Sebastien Pelletier vychovává čtyři děti. Tři z nich mají diagnostikované dědičné onemocnění retinitis pigmentosa, které časem způsobuje ztrátu zraku. Rodiče se je tak rozhodli vzít na roční cestu po světě, aby si vytvořily vizuální vzpomínky. Své zážitky rodina sdílí na sociálních sítích. 

Naplnit vizuální paměť nejkrásnějšími obrazy 

Retinitis pigmentosa je vzácné onemocnění oka, které postihuje sítnici. Způsobuje, že buňky v sítnici, tedy tyčinky a čípky, se postupně rozpadají a nemocný člověk následně přestává vidět. První příznaky se objevují v dětství a na onemocnění neexistuje lék. 

Mii byly jen tři roky, když si její rodiče Edith a Sebastien všimli, že s jejím zrakem není něco v pořádku. O pár let později lékaři dívce diagnostikovali výše zmíněné onemocnění. Stejnou diagnózu si později vyslechli také její dva bratři, sedmiletý Colin a pětiletý Laurent.

Když rodičům Miin lékař navrhl, aby dětem zprostředkovali co nejvíce vizuálních vzpomínek, Edith a Sebastien dlouho neváhali a rozhodli se pro radikální krok. „Řekla jsem si, že jí neukážu slona v knize, ale vezmu ji někam, kde uvidí skutečného. Naplním její vizuální paměť těmi nejlepšími a nejkrásnějšími obrazy,“ vysvětlila Lemay, proč se spolu s manželem rozhodli s dětmi vydat na roční cestu okolo světa.

Na cesty se vydali v březnu 2022. Nejprve zamířili do Namibie, kde si děti mohly prohlédnout třeba slony, žirafy nebo zebry. Následovala Zambie, Tanzanie a Turecko. Poté se rodina přemístila přes Mongolsko do Indonésie. Rodiče se v zemích snaží děti seznámit s faunou a flórou, ale také tamními památkami. Zážitky z cest pravidelně sdílejí na sociálních sítích.

15. května 2024 13:00 Čas čtení 8:02 Rapová válka Drake vs. Kendrick Lamar skončila, přinesla nevídanou hru slov, skryté dítě i krev. Kdo je vítězem? Rapová válka Drake vs. Kendrick Lamar skončila, přinesla nevídanou hru slov, skryté dítě i krev. Kdo je vítězem?

Lemay a Pelletier doufají, že čas v různých zemích a různé kultury dětem navíc ukáží, jaké mají štěstí. I navzdory problémům, které mohou později v jejich životě přijít, když se jejich zrak zhorší. „Bez ohledu na to, jak těžký bude jejich život, chtěli jsme jim ukázat, že mají štěstí, protože mají doma tekoucí vodu a mohou každý den chodit do školy,“ dodala jejich matka.

Domů do kanadského Québecu se rodina plánuje vrátit až příští rok. Podle slov rodičů se ale snaží na návrat nemyslet a užívat si přítomného okamžiku. „Tento výlet nám v mnohém otevřel oči. Chceme si užít to, co teď máme, a lidi, kteří kolem nás jsou.“

Domů
Sdílet
Diskuse