Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Radim Šlechta ČTK
9. října 2022 11:11
Čas čtení 1:42

Koronavirus: Laboratoře v Česku zachytily druhý případ varianty kentaur

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Koronavirus: Laboratoře v Česku zachytily druhý případ varianty kentaur
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nová varianta koronaviru je odolnější vůči prodělané nemoci.

Odborníci zachytili v Česku druhý případ koronavirové varianty omikron označené BA.2.75. Vzorek viru zvaný kentaur sekvenovala v polovině září Fakultní nemocnice Hradec Králové. V pravidelné týdenní zprávě o sekvenaci viru o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Poprvé byla tato varianta, proti které zřejmě nechrání dřívější prodělání covidu-19, zachycena na konci srpna v Praze. O podobné variantě BA.2.76 informoval SZÚ v polovině července. 

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) posuzuje nebezpečnost nových variant koronaviru. „Dle ECDC je tato varianta klasifikována jako varianta hodná zájmu a je zapotřebí ji monitorovat,“ uvedl SZÚ.

V posledním měsíci v ČR převažují podle dat o sekvenaci viru různé podtypy omikronu, sekvenováno bylo 469 vzorků. Typ BA.5 tvoří 72 procent vzorků, subvarianta BE 7,5 procenta vzorků, BA.4 0,9 procenta a další podtypy BA.2.x 1,3 procenta. Na ochranu proti subtypům BA.4 a BA.5 byly upraveny covidové vakcíny, kterými se v září začalo v Česku očkovat.

„Přestože struktura spike proteinu stále umožňuje adaptační evoluci, není zřejmé, jak bude vypadat další vývoj viru,“ doplnil SZÚ.

testovanie, covid-19, test, laboratórium
Zdroj: Unsplash/JC Gellidon/na voľné použitie

Původně se varianty koronaviru označovaly podle místa, kde byl jejich genom poprvé sekvenovaný. Původní varianta tak byla označovaná jako wuhanská podle čínského města původu, poté následovala britská nebo jihoafrická. Postupně se přešlo na označování písmeny řecké abecedy. V létě 2021 v ČR převládla varianta delta, v současné době se šíří omikron a jeho podvarianty.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Podle molekulárního genetika Jana Pačese z Akademie věd ČR už Světová zdravotnická organizace (WHO) podvariantám omikronu nová jména nepřiřazuje. „Už tady máme dceřiné varianty omikronu, evoluce se nezastaví, koronavirus se bude dál snažit unikat našim protilátkám,“ uvedl v rozhovoru, který v pátek poskytla akademie ČTK.

„Je tady omikron, ale není to omikron, který začal vlnu někdy v létě. Jsou to jeho dceřiné varianty, které mají nová jména. Biologové jim je přiřazují sami, takže tady máme kentaura, gryfona, miasmu. Evoluce se nezastaví, koronavirus se bude dál snažit unikat našim protilátkám a my se ho budeme snažit dohánět,“ popsal.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,1 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví víc než 343 000. Pozitivní test mělo v pracovních dnech tohoto týdne asi 2800 až 4000 lidí, pozitivní je zhruba každý třetí test u člověka s příznaky.

Ministerstvo zdravotnictví spustilo na začátku října kampaň Česko očkuje. „Covid nezmizel. Stále na něj umírají lidé, tátové od rodin, maminky, prarodiče. Zbytečně,“ napsal na Twitter ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Očkovat se posilující dávkou mohou osoby starší osmnácti let. Více informací najdeš na těchto stránkách.

Domů
Sdílet
Diskuse