Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
29. listopadu 2022 v 8:30
Čas čtení 14:17
Lucie Kotvalová

Závidím všem skoro všechno. Proč se užíráme závistí i studem a můžeme si za to sami?

Závidím všem skoro všechno. Proč se užíráme závistí i studem a můžeme si za to sami?
Zdroj: Freepik/storyset/volně k užití
REFRESHER DUŠEVNÍ ZDRAVÍ SPOLEČNOST
Uložit Uložené

Kdy jste naposledy záviděli? A proč? Jak jste se cítili? Kolik mentální energie vás to stálo?

Záviděla jsem zrovna minulý týden. Pozorovala jsem kamarádku, jejíž pleť je téměř za každých okolností čistá a jejíž útlá postava se zdá být imunní vůči všem dortům, těstovinám a toustům, které sní. Ačkoli k ní chovám hluboké a láskyplné pocity, nemůžu si pomoct: závist se ve mně téměř vždy do pár sekund od našeho setkání objeví a já musím svoje myšlenky vědomě (a mnohdy poměrně násilně) odvádět jiným směrem. Jak se to říkává? Mám v sobě dva vlky. Jeden z nich přeje všem blízkým osobám jen to nejlepší, druhý to ale chce i sám pro sebe. 

Smrtelný hřích? 

Na planetě Zemi asi nekráčelo mnoho lidí, kteří by nikdy tuto emoci nepocítili. Jenomže ačkoli patří do repertoáru emocí zřejmě většiny z nás, příliš se o ní nemluví. 

V naší společnosti se závist často dává do souvislosti s morálkou. Viděli jste film Nesmrtelná teta? Tam je „závist“ ztvárněná –⁠ terminologií Československé filmové databáze –⁠ „ošklivou ježibabou“. A určitě jste také slyšeli rady jako „závidět se nemá“ či „přej a bude ti přáno“. Závist se dokonce řadí mezi sedm smrtelných hříchů (společně s pýchou, lakomstvím, hněvem, smilstvem, obžerstvím a leností).

Doporučeno
Love Island efekt: každá druhá žena při sledování cítí mizerně kvůli svému tělu. Jak reality show působí na tvou psychiku? Love Island efekt: každá druhá žena při sledování cítí mizerně kvůli svému tělu. Jak reality show působí na tvou psychiku? 4. listopadu 2024 v 13:00

Zřejmě nejsem sama, kdo v dětství slýchával, jak je závist odsouzeníhodná emoce. Podobně negativní asociace si s ní spojuje i devětadvacetiletá Klára. „Pocity závisti samy o sobě nejsou příjemné, a hlavně z toho mám pak strašné pocity viny a výčitky, že taková být nesmím a že to ze mě dělá špatného člověka,“ svěřila se Refresheru v dotazníku.

Klára pociťuje závist v mnoha situacích: „Závidím vztahové úspěchy, pracovní úspěchy, ale i menší příjemné zážitky, jako když někdo fajn napíše někomu jinému nebo když je někdo jiný pochválen. Také závidím lidem vlastnosti, vzhled, víceméně všechno. Závidím ostatním, že nezávidí,“ napsala a dodala, že ji tyto vtíravé pocity emocionálně zatěžují, mají negativní vliv na její duševní zdraví, komplikují její vztahy a do jisté míry prý i produktivitu.

Jsou ovšem výčitky či pocity studu namístě? Vezměme to popořadě.

V článku řešíme následující oblasti. Klidně přeskoč na to, co tě zajímá.

Co je závist?

Slovo závist pochází z latinského slova invidere, což znamená „zlovolně se dívat“. Prožíváme ji v momentech, kdy si uvědomíme, že někdo má něco, co chceme i my sami – třeba znalost světových jazyků, více lajků u selfíčka na Instagramu, úspěch v milostném životě, dobrodružnější léto, více peněz, bělejší zuby nebo právě pleť produkující menší množství kožního mazu.

V čem se liší závist od žárlivosti?
Závist bývá se žárlivostí občas zaměňována. K závisti jsou ovšem vždy potřeba dva lidé, k žárlivosti tři. Závist totiž vzniká na základě porovnávání naší vlastní pozice s pozicí někoho jiného – signalizuje, že jsme byli předčeni. Pramení z touhy získat něco, co nemáme, nebo máme pocit, že toho nemáme dost. Žárlivost pramení ze strachu, že kvůli někomu přijdeme o něco, co nám již patří. Mohou jít ovšem ruku v ruce.

Závist je v lidech odjakživa. Jak píše chorvatská akademička Andrea Milic, porovnávání se s ostatními bylo od ranných lidských osad až po současnost nejdůležitějším mechanismem pro posuzování, jak se nám vede anebo nevede při sledování vysněných cílů.

Doporučeno
Zjistil*a jsi na TikToku, že máš ADHD nebo úzkost? Diagnózu na sítích hledá každý*á čtvrtý*á. Vysvětlujeme, proč je to problém Zjistil*a jsi na TikToku, že máš ADHD nebo úzkost? Diagnózu na sítích hledá každý*á čtvrtý*á. Vysvětlujeme, proč je to problém 1. listopadu 2024 v 7:00

I proto závidíme nejčastěji lidem ze svého okolí, pravděpodobně těm, kteří k nám mají blízko –⁠ skrze pohlaví, věk, třídu či povolání. Terminologií evoluční psychologie tak s těmito lidmi „soupeříme o zdroje“, v dnešní době třeba o peníze, status, přijetí nebo pozornost. Jinými slovy: závidíš spíš kamarádce než Natalii Portman.

Není závist jako závist

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse