Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
17. listopadu 2022 v 13:00
Čas čtení 5:06
Adéla Ježková

Za Chartou 77 byly i odhodlané ženy. Na jejich ramenech stál disent i domácnosti zároveň

Za Chartou 77 byly i odhodlané ženy. Na jejich ramenech stál disent i domácnosti zároveň
Zdroj: Sociologický ústav AV ČR
REFRESHER 17. LISTOPAD 1989 DRUHÝ POHLED
Uložit Uložené

Třetinu mluvčích Charty 77 tvořily ženy. Jejich přínos v disentu ovšem zůstává nedoceněný.

Když se řekne „československý disent“, mnohým se zřejmě jako první vybaví třeba Ludvík Vaculík, Václav Havel, Pavel Landovský, Mejla Hlavsa či Ivan „Magor“ Jirous. Jen málokdo si vzpomene na Evu Kantůrkovou, Marii Rút Křížkovou, Zdenu Tominovou, Annu Šabatovou – a další umělkyně, intelektuálky, historičky či matematičky. Přestože jejich disidentské přínosy byly srovnatelné, ženskou historii jako by někdo vyzmizíkoval.

Většinový diskurz nicméně alespoň trochu narovnal projekt Sociologického ústavu AV ČR Ženy v disentu, jehož výstupem byla kniha Bytová revolta socioložek Marcely Linkové a Nadi Strakové. Publikace představuje prostřednictvím jednadvaceti rozhovorů ženy, které se nebály postavit normalizační moci v 70. a 80. letech. Do boje šly i přesto, nebo možná právě proto, že na jejich bedrech mnohdy stála i domácnost, péče o děti a neměřitelné množství afektivní práce. V rolích, které ženy a muži v disentu zastávali, prakticky nebyl rozdíl. Přitom jejich žitá zkušenost není stejná. 

Doporučeno
Za pivo lidstvo vděčí ženám. V pivovarnictví dominovaly po celá staletí Za pivo lidstvo vděčí ženám. V pivovarnictví dominovaly po celá staletí 4. října 2022 v 6:00

„Všechny ženy, se kterými jsme v rámci našeho projektu hovořily, říkaly, že se do disentu zapojily kvůli svým dětem, kvůli své morální integritě. Bylo podle nich zkrátka nutné postavit se režimu,“ vysvětluje Linková. Právě neochota sklopit hlavu a žít ve lži je tím, co všechny zástupkyně českého disentu spojuje. Je to ale možná také jediný styčný bod. Jejich profesní uplatnění, vzdělání, rodinné zázemí či náboženské vyznání totiž byly rozličné. 

Článek je součástí série Druhý pohled. Ta se dívá na historii z pohledu těch, jejichž názory, pocity a zkušenosti byly dlouhou dobu opomíjeny.
Zdena Tominová s dalšími disidenty.
Zdena Tominová s dalšími disidenty. Zdroj: Sociologický ústav AV ČR

Od mluvčích po „přepisovačky“ samizdatu

Ženy vykonávaly v disidentském hnutí zcela totožné role jako jejich mužští kolegové. Tvořily například až třetinu všech mluvčích Charty 77, což – jak upozorňuje Marcela Linková – byla ta nejvýznamnější a nejvíce exponovaná pozice. Vždyť i samotný nápad na vznik projektu Ženy v disentu vzešel z rozhovorů Linkové s Věrou Jirousovou, která byla jednou z prvních signatářek Charty 77. Byla zároveň první ženou Ivana Martina Jirouse, se kterým spoluvytvářela umělecko-intelektuální hodnoty od roku 1967. Jirous byl ale oproti Jirousové viděn nepoměrně více. Tato nespravedlnost nebyla ničím neobvyklým.

Většina z nás má určitý obraz Charty 77. Představujeme si čelní zástupce – muže. Ale ženy nevidíme.

„Ženy byly také často ‚přepisovačkami‘ samizdatu, což byla zase velmi neviditelná, byť důležitá funkce,“ říká pro Refresher Linková a dodává, že práce přepisovaček nebyla žádný med. Texty totiž přepisovaly i přes deset tzv. „průklepáků“, musely tak do psacích strojů mlátit opravdu velmi silně. „Mnoho disidentek mělo také jazykové znalosti, takže často figurovaly jako kontakty pro zahraniční novináře. Zejména Anna Šabatová či Zdena Tominová zajišťovaly tlumočení například při procesech s Plastiky či s Výborem proti nespravedlivě odsouzeným,“ dodává socioložka.

Mluvčí Charty 77 Anna Šabatová a básník Jan Štern.
Mluvčí Charty 77 Anna Šabatová a básník Jan Štern. Zdroj: ČTK

V některých případech také ženy přebíraly práci svých manželů, když byli uvězněni. Například jedna z mluvčích Charty Anna Šabatová pokračovala po odsouzení Petra Uhla ve vydávání časopisu Informace o Chartě, zkráceně Infoch. Jitka Skálová zase chodila za svého manžela topit do kotelny, aby během uvěznění o práci nepřišel.

Doporučeno
Nejsem slepice, kamarádím se raději s klukama. Jak společnost vede ženy k sebenenávisti Nejsem slepice, kamarádím se raději s klukama. Jak společnost vede ženy k sebenenávisti 24. října 2022 v 6:00

Přestože role a přínosy se v disentu nedělily na „ženské“ a „mužské“, genderové rozdíly každodennosti se undergroundu nevyhnuly. „StB využívala ženskou tělesnost, sexualitu a genderové stereotypy k tomu, aby dehonestovala a pronásledovala disidentky. Jedním z těchto projevů byly fyzické útoky – zaznamenán je například jeden skutečně otřesný případ přepadení a sexuálního útoku, kdy disidentku přepadli tři muži v jejím vlastním bytě. To skutečně otřáslo celou komunitou,“ uvádí Linková a dodává, že nic příjemného pro disidentku nebyl ani výslech o samotě se dvěma mužskými příslušníky StB.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč

Po odemknutí se dočteš:

  • Disidentky zažívaly represi i v těhotenství;
  • neustále se musely obávat odebrání dětí;
  • často byly také po zadržení posílány na nucené gynekologické prohlídky;
  • StB vytvářela i pornografické fotomontáže disidentek s cílem je zdiskreditovat;
  • příslušníky StB obtěžoval dětský pláč;
  • o feminismu a disentu.
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 125191 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: 100 % zľava na lístok na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat , 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy nebo 20 % sleva na nákup v The Streets
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse