Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 2. 12. 2022 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Zahraničí

Rusko je stát podporující terorismus, shodl se Evropský parlament

Akce, které Ruská federace podnikla na území Ukrajiny, jsou neakceptovatelné. Evropský parlament v rezoluci vyslal jasný vzkaz.

Vojtěch Vanda, TASR
23. 11. 2022 15:25 Čas čtení: 1:44
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Rusko je stát podporující terorismus, shodl se Evropský parlament
Zdroj: TASR
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Zahraničí
0
Vojtěch Vanda
TASR
23. 11. 2022 15:25
Čas čtení: 1:44

Rusko je stát podporující terorismus, shodl se Evropský parlament

Akce, které Ruská federace podnikla na území Ukrajiny, jsou neakceptovatelné. Evropský parlament v rezoluci vyslal jasný vzkaz.

Vojtěch Vanda
TASR
23. listopad 2022, 15:25
Čas čtení: 1:44
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Rusko je stát podporující terorismus, shodl se Evropský parlament
Zdroj: TASR

Poslanci Evropského parlamentu (EP) ve středu ve Štrasburku schválili usnesení, ve kterém označili Rusko v souvislosti s agresí vůči Ukrajině za stát podporující terorismus. Zároveň vyzvali sedmadvacetičlennou Evropskou unii, aby následovala příklad europarlamentu. Informoval o tom zpravodaj TASR v Bruselu.

Usnesení podpořilo 494 poslanců, 58 bylo proti a 44 se zdrželo hlasování. Uvádí se v něm, že „úmyslné útoky a zvěrstva páchaná ruskými silami a jejich zástupci na civilním obyvatelstvu na Ukrajině, ničení civilní infrastruktury a jiná vážná porušení mezinárodního a humanitárního práva představují teroristické činy a válečné zločiny“. Poslanci na základě těchto skutečností označili Rusko za stát, který používá prostředky terorismu.

 


Politická skupina Evropských konzervativců a reformistů (ECR) uvedla, že tato iniciativa přišla na její podnět. Nakonec se na plénu Evropského parlamentu hlasovalo o společném návrhu ECR, liberální skupiny Obnovme Evropu (RE) a frakce evropských lidovců (EPP). Poslanci z ECR při této příležitosti předložili dlouhý seznam „teroristických činů“ spáchaných Ruskem na území Ukrajiny.

Zelenskyj pogratuloval

Toto usnesení neuniklo ani ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, jenž na Twitteru zanechal vzkaz. „Vítám rozhodnutí europarlamentu uznat Rusko jako stát, který podporuje terorismus a který používá prostředky terorismu. Rusko musí být izolováno na všech úrovních a hnáno k odpovědnosti, aby ukončilo svou dlouhodobou politiku terorismu na Ukrajině a na celém světě,“ napsal na síti.

Polská europoslankyně a koordinátorka zahraniční politiky ECR Anna Fotyga uvedla, že minulost a současnost ukázaly, že Rusko je teroristický stát. „V tomto usnesení to říkáme jasně. Mělo by to mít i následky. Teroristický stát Rusko by měl být poražen. Nemůžeme s teroristy vyjednávat ani s nimi obchodovat. Rusko by mělo být mezinárodně izolované a vyloučené z Rady bezpečnosti OSN,“ řekla.


Jelikož EU v současnosti nemůže oficiálně označit státy za podporovatele terorismu, EP vyzval Unii a její členské státy, aby zavedly vhodný právní rámec a zvážily přidání Ruska na takový seznam.


Europoslanci kromě toho vyzvali členské státy, aby zahrnuly ruskou polovojenskou organizaci známou jako Wagnerova skupina, 141. speciální motorizovaný pluk známý také jako „kadyrovci“ a další ozbrojené skupiny, milice a osoby financované Ruskem na unijní seznam teroristů.


Zákonodárci dále vyzvali EU, aby nepřestávala mezinárodně izolovat Rusko, a to i pokud jde o jeho členství v mezinárodních organizacích a orgánech. Žádají omezení diplomatických styků s Ruskem, jakož i uzavření a zákaz působení ruských státních institucí v EU, které šíří propagandu po celém světě.


Na pozadí eskalujícího násilí Ruska vůči ukrajinským civilistům vyzývá usnesení EP členské státy EU, aby urychleně dokončily devátý balík sankcí proti Moskvě.

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zahraničí
více článků
Další news
před 5 minutami
před 28 minutami
před 43 minutami
Antonín Panenka má narozeniny. Připomeň si jej videem s nepovedenými pokusy o jeho legendární lob.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.