Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 1. 2. 2023 svátek má Hynek

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Česko

Homofobie je blábol poslední dekády, napsal brněnský zastupitel na Facebooku. Je to jeho osobní profil, tvrdí ODS

Místostarosta brněnské MČ Nový Lískovec zpochybňoval v diskusi na Facebooku duhové rodiny. Jeho názory podle něj odráží katolickou církev.

Radim Šlechta
28. 11. 2022 15:46 Čas čtení: 3:15
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Homofobie je blábol poslední dekády, napsal brněnský zastupitel na Facebooku. Je to jeho osobní profil, tvrdí ODS
Zdroj: ODS/propagační materiál
Česko
0
Radim Šlechta
28. 11. 2022 15:46
Čas čtení: 3:15

Homofobie je blábol poslední dekády, napsal brněnský zastupitel na Facebooku. Je to jeho osobní profil, tvrdí ODS

Místostarosta brněnské MČ Nový Lískovec zpochybňoval v diskusi na Facebooku duhové rodiny. Jeho názory podle něj odráží katolickou církev.

Radim Šlechta
28. listopad 2022, 15:46
Čas čtení: 3:15
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Homofobie je blábol poslední dekády, napsal brněnský zastupitel na Facebooku. Je to jeho osobní profil, tvrdí ODS
Zdroj: ODS/propagační materiál
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

„Přirozenost není to, čeho jsem schopen, co se mi momentálně líbí,“ komentuje první místostarosta brněnské městské části Nový Lískovec Michael Brázda (ODS) v diskusi na Facebooku pod článkem zpravodajského serveru iRozhlas.cz. Ten se týkal rodin LGBTQ+ lidí, adopce dětí a plánování potomků. 

 

Brázda v komentářích spekuluje, zda je správné, aby dva lidé stejného pohlaví měli děti. „Když si (matka) vyrobila s otcem dítě, jistě je schopna s otcem žít. A především jejich dítě má právo na své rodiče a jejich společnou lásku a péči,“ reaguje Brázda na to, že svou sexualitu najde často i člověk, který již biologické dítě má.

 

„Homofobie je blábol poslední dekády. Napřed si zjistěte, co je fobie, co to vlastně znamená. Prozradím vám osobní tajemství. Mám fobii z hadů, to nemůžu popřít,“ reaguje v dalším komentáři politik. 

 

 

 

„Dítě má mít otce a matku, ženský i mužský vzor (když ne vlastní, tak adoptivní), a nikoliv dva muže apod. Je to úplně prosté a myslím, že rozumem i elementárním citem je to uchopitelné. Dnes je ovšem ideologická masírka, že všechno je stejné, že rozdíly nejsou, je to ovšem nesmysl,“ uvádí dále Brázda k tematice osvojení dítěte homosexuálním párem.

„Musíme oddělovat morální aspekty a konkrétní lidi,“ tvrdí Brázda

Redakce magazínu REFRESHER se na místostarostu obrátila s dotazem, zda podobné názory nemohou přispět ke stereotypizaci a odsuzování LGBTQ+ lidí, navíc v kontextu nedávné vraždy na Slovensku.

„Musíme oddělovat morální aspekty a konkrétní lidi. Pokud někdo mluví proti křesťanům, že hlásí bludy, poškozuje to křesťany. Samozřejmě si myslím, že násilí proti každému člověku je špatně, ať už je ten člověk jakýkoliv. Černý, bílý nebo fialový,“ odpověděl REFRESHERu Brázda. Za názorem, že není přirozené, aby duhové rodiny měly vlastní děti (například skrz dárcovství spermatu nebo vyhledáním náhradní matky), si Brázda stojí.

 

„To, že si myslím, že dítě má mít otce a matku, a jsem zastáncem rodiny, za to se nestydím a myslím, že je to tak správné,“ řekl Brázda. Místostarosta je dle vlastních slov člověk, který se na věci dívá podle vlastního přesvědčení. Hlásat prý bude, co si myslí, nikoliv to, čím by nadběhl „mainstreamu“, politické straně nebo některým médiím. „Pokud budu hlásat, že dítě má mít otce a matku, a někdo by mě kvůli tomu měl dát k soudu nebo popravit, tak mě prostě popraví,“ uvedl Brázda.

 

 

Dle vlastních slov ale uznává, že podobné komentáře mohou ke špatnému vnímání LGBTQ+ lidí přispět. Avšak pouze u „jednoduchých jedinců“.

 

„Pokud řeknu, že nesouhlasím s něčím, co hlásá určitá skupina lidí, může to u někoho primitivního vyvolat dojem, že tato skupina jsou darebáci, dacani a je potřeba je zabít nebo odsoudit. Ale to bych tak nemohl nic říct proti žádné skupině lidí,“ okomentoval Brázda svůj příspěvek.

 

Brázda je podle svých slov křesťan a ke svému vyznání se hlásí. „Pokud si chcete nastudovat pohled katolické církve na tuto problematiku, mohu vás odkázat na dokumenty,“ řekl REFRESHERu Brázda s tím, že hodnoty katolíků jednoduše „současnému mainstreamu“ neodpovídají. „Doufám, že nebude nikdo nikoho na ulici lynčovat za jeho selský názor, stejně jako to u křesťanů dělali komunisti.“

„Přirozenost není, čeho jsem schopen“

Místostarosta mimo jiné mluví v diskusi také o konceptu přirozenosti. Podle jeho slov přirozenost neznamená to, co je člověku pohodlné, ale to, k čemu je morálně definován. V samotném příspěvku jako nepřirozené označil mj. polygamii, pedofilii, depresi nebo schizofrenii. V telefonátu s redakcí uznal, že taková formulace nebyla správná, a facebookové debaty označil za pouhé nástřely širších názorů.

„To, co je přirozenost, je na delší debatu. Podle mě ne všechno, k čemu má člověk inklinaci, je z morálního hlediska správné. Mnozí z nás mužů by možná s nadsázkou chtěli střídat každého půl roku jinou partnerku, také by někdo mohl říct, že je to přirozené. Z filozofického smyslu slova je přirozenost to, k čemu je člověk nějakým způsobem definován. Kdybych si měl přirozenost vykládat jako něco, co bych chtěl, tak dělám milion věcí. Budu třeba líný. Ale chápu, že moje vyjádření v komentářích nebylo možná zcela obratné,“ okomentoval Brázda.

 

Za svými názory a komentáři si Brázda stojí. Na závěr hovoru upozornil na to, že sám sebe považuje za otevřeného člověka a je proti tomu, aby byl pro svou identitu nebo sexualitu někdo odsouzen nebo na něm bylo pácháno násilí. „I tak si ale myslím, že dítě má mít matku a otce, protože je to pro něj optimální výchovné prostředí.“ Pro Brázdu je celá problematika otázkou jeho hodnot. Nehledě na to, že koncept důležitosti rolí matky a otce opačného pohlaví studie vyvrací. Děti vychovávány stejnopohlavními páry si v průměru vedou stejně jako ty rodičů pohlaví odlišného.

 

Redakce se s dotazem na Brázdovy příspěvky obrátila i na primátorku městské části a mluvčího ODS. Strana ale odmítla místostarostovy projevy komentovat s tím, že byly publikovány na soukromém profilu, a to bez ohledu na fakt, že se na něm Brázda jako místostarosta MČ Nový Lískovec prezentuje a sdílí fotky z akcí zastupitelstva. Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) na e-mail redakce do vydání článku neodpověděla.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: sciencedaily.com, facebook.comNáhledový obrázek: ODS/propagační materiál
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu česko
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.