Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Filmy a Seriály

České filmové bizáry přelomu tisíciletí: Co se vyplatí vidět a z čeho ti budou krvácet oči?

Sestavili jsme žebříček bizarních českých filmů z přelomu tisíciletí. A věř nám, bylo z čeho vybírat. V přehledu najdeš nejen snímky, které na tebe příjemně dýchnou nostalgií nultých let, ale i jeden, kterým můžeš mučit své nepřátele.

Radim Šlechta
12. 12. 2022 11:00 Čas čtení: 7:19
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy a Seriály
3
Radim Šlechta
12. 12. 2022 11:00
Čas čtení: 7:19

České filmové bizáry přelomu tisíciletí: Co se vyplatí vidět a z čeho ti budou krvácet oči?

Sestavili jsme žebříček bizarních českých filmů z přelomu tisíciletí. A věř nám, bylo z čeho vybírat. V přehledu najdeš nejen snímky, které na tebe příjemně dýchnou nostalgií nultých let, ale i jeden, kterým můžeš mučit své nepřátele.

Radim Šlechta
12. prosinec 2022, 11:00
Čas čtení: 7:19
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Devadesátky a přelom tisíciletí patří nepochybně k nejdivočejším obdobím české a československé historie. Ne nadarmo se říká, že kdo si devadesátá léta pamatuje, jako by je neprožil. Podobně divokou epizodu představovala devadesátá a nultá léta také pro českou filmovou tvorbu. Každý rok vyšel minimálně jeden film, který bychom z dnešního pohledu mohli považovat za, mírně řečeno, lehce bizarní.

 

Některé se mezi diváky chytly, na jiné se zapomnělo a sehnat některé z nich dá pořádnou fušku. Ať už se ale jedná o povedený bizár, nebo přehlídku cringe, všechny z nich jsou obrazem tehdejší čerstvě svobodné doby. Abychom tě divokým obdobím provedli, sestavili jsme žebříček českých filmových bizárů. Na některé se vyplatí podívat, o jiných píšeme spíš proto, abychom tě varovali. Nezapomeň nám dát vědět do komentářů, který film tě nejvíc zaujal a který už jsi viděl*a.

Anketa:Zobrazit výsledky >Skrýt výsledky >
Máš rád*a filmy, které jsou trochu bizár?
Je to moje guilty pleasure.Čas od času.Bizáry nemusím, díky za varování.Hlasovat
Je to moje guilty pleasure.19%
124 Hlasů
Čas od času.57%
372 Hlasů
Bizáry nemusím, díky za varování.24%
157 Hlasů

Už (1995, režie: Zdeněk Tyc)

Mladá Valentýna (Barbora Hrzánová) se pere se svým životem, jak jenom může, až ji osud dotlačí ke kariéře sexuální pracovnice. Film vykresluje devadesátkový pražský Karlín v celé jeho drsné estetice a „člověčinka“, o které mluví Petr Čtvrtníček, jej prostupuje skrz na skrz. Pouliční zlodějíčci, pasáci a syrovost karlínských ulic je bizarní a z určitého úhlu pohledu ryze vypovídající o tehdejší době.


Jedná se o mozaiku absurdních historek z porevolučního pražského podsvětí, kde tě několik hlášek určitě pobaví, jiné v současnosti možná znepokojí. Na (s alternativním názvem Užívej života), který získal anticenu Plyšového lva, se určitě vyplatí podívat, pokud se obrníš dostatečným množstvím nadsázky a přihlédneš k divokým 90. rokům, kdy tato bizarní koláž vznikla. Snad kvůli všudypřítomné veselé hudbě.

 

Délka filmu: 1 hodina 45 minut
Hodnocení na ČSFD: 39 %
Hodnocení uživatelů Kinobox: 56 %
Hrají: Barbora Hrzánová, Petr Čtvrtníček, Bořivoj Navrátil

 

Zdroj: Bonton Home Video

Spiklenci slasti (1996, režie: Jan Švankmajer)

Jan Švankmajer ve své grotesce rozebírá různé sexuální kinky několika protagonistů, kteří do svého sexuálního života ukrývají jistou osamělost. Rozličné fetiše vykresluje Švankmajer s nadsázkou a jistou hravostí, tak jak jsme na to v jeho filmech zvyklí. Jedna z postav si z časopisů vytváří zvláštní sadomasochistické koláže, druhá si vyrábí zařízení na automasáž.

Švankmajer se ve filmu opírá o freudovské podvědomí a snaží se zkoumat, co se v člověku ukrývá. Tak jako v drtivé většině svých filmů ti předloží bizarní stylizovanou podívanou, kterou se rozhodně vyplatí zhlédnout.

 

Délka filmu: 1 hodina 25 minut
Hodnocení na ČSFD: 76 %
Hodnocení uživatelů Kinobox: 70 %
Hrají: Petr Meissel, Gabriela Wilhelmová, Barbora Hrzánová

 

Zdroj: Delfilm

Byl jednou jeden polda II – Major Maisner opět zasahuje (1997, režie: Jaroslav Soukup)

Na druhý díl filmu Byl jednou jeden polda se rozhodně nedívá snadno. Jeden z nejbizarnějších snímků popisuje návrat majora Maisnera ze Spojených států do České republiky, kde vychovává nastupující generaci policistů. Je to v podstatě taková česká variace na sérii Policejní akademie.


Jako většina českých adaptací na zahraniční díla se i Byl jednou jeden polda řadí mezi ty filmy, u kterých dvojnásob platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Polda Maisner je určitou parodií na zahraniční policisty-superhrdiny, kterou rámuje spousta a spousta dvojsmyslných, sexistických a jinak pitomých fórků, pro české devadesátky tolik typických. Jestli už se rozhodneš film pustit, tak jen na vlastní nebezpečí.

 

Délka filmu: 1 hodina 20 minut
Hodnocení na ČSFD: 30 %
Hodnocení uživatelů Kinobox: 34 %
Hrají: Ladislav Potměšil, Jaroslav Sypal, Ivan Gübel
Zdroj: Nova TV

Rychlé pohyby očí (1998, režie: Radim Špaček)

Po zhlédnutí Rychlých pohybů očí sami tvůrci doporučují vyhledat psychiatra. Film, který nijak nezačíná ani nekončí, vypráví o sebevraždě mladého muzikanta Poppyho. Jedná se v podstatě o mozaiku pocitů marnosti mladého člověka na konci 90. let. Hlavní postava Poppyho se v léčebně snaží pocity beznaděje překonat představou o vztahu se zdravotní sestrou Akjou. Ta ale zemřela ještě před jeho nástupem do léčebny. 


Radim Špaček vypráví jistý antipříběh ve formě bizarních snových tripů a zorientovat se v chronologii filmu rozhodně není jednoduchý úkol. Snímek Rychlé pohyby očí získal anticenu Plyšového lva za nejhorší film a značně se liší i divácké reakce. Diváci tento filmový experiment buď milovali, nebo nesnášeli. Nezbývá než doporučit se na film podívat a zjistit, do jaké skupiny patříš. Výhodou tohoto snímku rozhodně je, že ho má sám režisér přístupný ke zhlédnutí na svém webu.

 

Délka filmu: 1 hodina 10 minut
Hodnocení na ČSFD: 43 %
Hodnocení uživatelů Kinobox: 43 %
Hrají: Zdeněk Čížek, Martin Dohnal, Zuzana Stivínová

Kanárek (1999, režie: Viktor Tauš)

Debut Viktora Tauše je určitou autobiografií mladého člověka se závislostí na tvrdých drogách. A právě o nich, rockové hudbě a bohémském životě film především vypráví. Hlavní hrdina si prochází příkrou cestou na dno a těžkým návratem zpět do běžného života. 

„Viky je nezralý naivní kluk, který miluje Tarantinovy filmy a všude s sebou tahá videokameru. Záhy však pozná, že něco jiného je sledovat feťáky, ranaře a drsné poldy na plátně a něco jiného je setkat se s nimi v reálu,“ popsal snímek sám Tauš. Za svůj střih si autentický a z dnešního pohledu poněkud bizarní snímek vysloužil cenu Českého lva. Řadí se ale ke „klasice“, tak by ti neměl uniknout, pokud si na svém filmovém fanouškovství zakládáš.

 

Délka filmu: 1 hodina 30 minut
Hodnocení na ČSFD: 60 %
Hodnocení uživatelů Kinobox: 60 %
Hrají: Viktor Tauš, Mikuláš Křen, Milan Mejla Hlavsa

 

Zdroj: Česká televize

Samotáři (2000, režie: David Ondříček)

„Podle mě je tahle země pěkně zk*rvená.“ „Tak to každopádně, ostatně jako jakákoliv jiná země.“ Hlášky ze Samotářů patří bezpochyby k těm nejprovařenějším ze všech českých filmů. Jednotlivé příběhy lidí ztracených ve vlastních životech k tobě dokážou promluvit, pobavit a donutit k lehkému, ale pořád příjemnému cringování.


Přehlídku toho, jak lidé mezi dvacítkou a třicítkou zkouší navazovat milostné vztahy ve velkém městě, lze vnímat jako určitou výpověď doby a film zaznamenal úspěch nejen v Česku, ale i v Polsku. Po jeho premiéře začaly některé polské cestovní kanceláře pořádat zájezdy na místa, kde se Samotáři natáčeli. Jestli tě film do této doby minul, nemáš se čeho bát a dej si ho. Dokáže určitě oslovit i po dvou dekádách, a pokud si navíc frčíš na nostalgii po nultých létech, nemáš proč váhat.

 

Délka filmu: 1 hodina 49 minut
Hodnocení na ČSFD: 84 %
Hodnocení uživatelů Kinobox: 82 %
Hrají: Labina Mitevska, Jitka Schneiderová, Saša Rašilov, Jiří Macháček

 

Zdroj: Lucky Man Film

Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001, režie: Václav Vorlíček)

Bizarnosti se sem a tam prolnou i do pohádkového světa. Stejně jako Disney tvoří live action adaptace svých klasických pohádek, pokusil se o něco podobného i režisér Václav Vorlíček. Pod křídla si vzal legendární večerníček o Machovi a Šebestové a přetočil jej v poněkud zvláštní podívanou.


Žáci 3. B se přenesou z obrazovek do skutečného světa, kde jim je ale utržené sluchátko ukradeno a oni se musí s pomocí svých kamarádů pokusit získat jej zpět a vrátit se na televizní obrazovku. Filmu vlastně nic nechybí, Iva Janžurová je savojská královna, Vladimír Javorský jasnovidec a kluk z Asie dělá kung-fu. Ne, neděláme si legraci.


Hraná adaptace Macha a Šebestové je přehlídkou zvláštních kouzel, ještě zvláštnějších vtipů a akčního příběhu, za který by se nemusely stydět ani hollywoodské gangsterky. Na film se vlastně nedá koukat jinak než s otevřenou pusou. Jako bizarní odkaz počátku tisíciletí skvost, koukat se na film dnes ale už přece jen celkem bolí. Přece jen už v době svého vzniku působil jako ne zrovna zručně pojatá turistická reklama „navštivte Čínu“.

 

Délka filmu: 1 hodina 34 minut
Hodnocení na ČSFD: 29 %
Hodnocení uživatelů Kinobox: 50 %
Hrají: Robert Hájek, Kristýna Michálek Květová, Petr Nárožný, Stella Zázvorková

 

Zdroj: Česká televize

Waterloo po česku (2002, režie: Vít Olmer)

Waterloo po česku je povídkový film podle vlastních povídek Víta Olmera pro časopis Playboy. Sami tvůrci mluví o absurdních pointách a Olmer se v popisech vykresluje jako bedlivý pozorovatel života kolem nás. 

Realita filmu z roku 2002 je ale jiná. Waterloo po česku je vlastně taková přehlídka variací na Jiřího Krampola. Jednou dá přednost práci před o poznání mladší ženou, podruhé je tichý důchodce, jindy zase nedospělý rocker. Pokaždé tu ale Krampol laškuje s mladšími ženami, předvádí různé herecké polohy a vypráví vtipy. Těžko říct, jestli titul samozvaného krále vtipu získal Krampol před nebo po tomto děsném snímku. Bonmotů a hlášek, které si zamiluje každý masochista s touhou ucringovat se k smrti, je ve Waterloo po česku totiž požehnaně.


Film patří do skupiny cringe, která by se dala použít k mučení nepřátel. Sledování fyzicky bolí. Doporuč ho někomu, kdo tě štve.

 

Délka filmu: 1 hodina 35 minut
Hodnocení na ČSFD: 7 %
Hodnocení uživatelů Kinobox: 22 %
Hrají: Jiří Krampol, Eva Holubová, Emília Vášáryová, Jana Paulová

 

Zdroj: Bontonfilm

Nuda v Brně (2003, režie: Vladimír Morávek)

Snímek Vladimíra Morávka s mottem „Komedie navzdory osudu“ vypráví o milostných nocích několika brněnských dvojic. Jan Budař má strávit první noc se svou přítelkyní Kateřinou Holánovou. Ani jeden z nich nemá doposud žádnou sexuální zkušenost a musí zjistit, jak na to. Po několika pokusech a komplikacích se jim to nakonec podaří, což se ale nedá říct o dalších hrdinech filmu.


Nudě v Brně se podařilo nejen díky hláškám získat hned pět Českých lvů. Akademie ocenila režii Vladimíra Morávka, scénář, mužský herecký výkon v hlavní roli a střih. Samotný film byl oceněn v kategorii Nejlepší film. Z dnešního (a možná i tehdejšího) pohledu se jedná o povedený bizár, na který se vyplatí podívat, ocenění tvůrci si své Lvy rozhodně zasloužili. 

 

Délka filmu: 1 hodina 43 minut
Hodnocení na ČSFD: 67 %
Hodnocení uživatelů Kinobox: 74 %
Hrají: Kateřina Holánová, Jaroslava Pokorná, Petr Jeništa, Jan Budař

 

Zdroj: Česká televize

Horem pádem (2004, režie: Jan Hřebejk)

Film režiséra Jana Hřebejka, který se po sondě do totalitního režimu v Pupendu a Pelíšcích snaží vykreslovat tehdejší současnost. Každá z postav se snaží svým způsobem uniknout před každodenní realitou, ať už se jedná o vztahové problémy, nebo finanční patálie. Perličkou je, že se Hřebejk rozhodl natočit film poté, co viděl Amores perros.


Film popisuje problematiku rasismu, xenofobie a tehdejších pochybných vedlejšáků. Ironický humor si určitě nezíská každého, je ale třeba uznat, že břitké a černohumorné dialogy, Jaroslav Dušek a Jiří Macháček dělají z Horem pádem film, který je demonstrací tehdejší lehce bizarní tvorby, ale vyplatí se na něj podívat.

 

Délka filmu: 1 hodina 48 minut
Hodnocení na ČSFD: 66 %
Hodnocení uživatelů Kinobox: 71 %
Hrají: Petr Forman, Emília Vášáryová, Jan Tříska, Ingrid Timková, Kristýna Boková

 

Zdroj: Falcon

Šílení (2005, režie: Jan Švankmajer)

Studnice bizáru devadesátých a nultých let je nekonečná. Jan Švankmajer ale určitě patří mezi tvůrce, kteří se na něm podíleli zdaleka nejvíc. I proto v našem seznamu reprezentuje hned dva roky (ačkoliv bychom jej mohli zařadit ještě víckrát).


Psychologický horor Šílení jsme již zařazovali do žebříčku nejlepších českých hororů a právem patří i do seznamu bizarního přelomu tisíciletí. Jan Tříska je psychopatický zločinec, který se potkává s neškodným Pavlem Liškou. Tříska provádí zvláštní okultní rituály, zvrácené seance a celý film rámuje otázka, zda nechat klientům psychiatrické léčebny absolutní svobodu. I díky tomu nebudeš dlouho vědět, kdo je ve filmu padouch a kdo hrdina.

Každá z postav je tak stylizovaná a hysterická, až budeš mít možná chuť film vypnout a na chvilku vydechnout. Jedná se o skvělou bizarní podívanou, která nahlodá tvůj mozek a určitě se k ní budeš chtít znovu vrátit.

 

Délka filmu: 1 hodina 58 minut
Hodnocení na ČSFD: 73 %
Hodnocení uživatelů Kinobox: 75 %
Hrají: Pavel Liška, Jan Tříska, Aňa Geislerová, Martin Huba, Jaroslav Dušek

 

Zdroj: Warner Bros.

 

TV program na dnes a další dny různých televizních stanic najdeš na Refresheru na jednom místě.
Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Delfilm
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.