Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. června 2022 v 11:30
Čas čtení 7:38
Radim Šlechta

10 nejlepších českých hororů

FILMY A SERIÁLY ČESKÉ FILMY NEJLEPŠÍ FILMY TIP NA FILM
Uložit Uložené

Přinášíme seznam nejlepších hororů natočených českými tvůrci.

Spousta krve, psychopatičtí nemrtví vrazi a skvělé CGI. To jsou tři věci, které by v české hororové tvorbě člověk hledal asi jen marně. České horory vždy stály tak trochu na okraji tuzemské kinematografie a do značné míry se tam schovávají i dnes. 

 
To v určitém smyslu slova platí o žánrových filmech jako takových. Horory, akční filmy nebo thrillery často nemají dostatečně velký rozpočet, takže mohou působit mírně komicky a někdy až groteskně. Daleko větší prostor se v Česku dává rodinným, romantickým, letním, zimním, vánočním nebo jakýmkoliv jiným komediím bez ohledu na období. Komediální vlivy se proto občas promítají i do jiných žánrů. 

 
Horory u nás trpěly i v minulosti. Západní trendy se do oficiální kinematografie za železnou oponou nedostávaly a pokusy udělat „moderní“ strašidelný film zůstaly v šuplících. Ostatně i v dramaturgické zprávě FSB z roku 1965 se psalo, že horor nemá v socialistické kinematografii místo. Co tehdejší režim připouštěl, bylo použití jeho žánrových prvků v rámci klasického kriminálního příběhu. Horory v československém pojetí tak představovaly spíše kriminálky s jistým nádechem nadpřirozena.

Doporučeno
10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži 10 nejlepších hororů 21. století, které vám naženou pořádnou husí kůži 31. ledna 2021 v 17:03

Tvůrci, kterým se podařilo natočit horor nebo sci-fi, museli zákonitě pracovat i s morální (čti budovatelskou) rovinou svého díla, a to se do některých žánrů vkládá jen velmi těžko. Jistě, většina hororů nese i prvek ponaučení nebo kritiky společnosti, ať už se bavíme o motivu šikany v dílech Stevena Kinga, nebo dříve Edgara Allana Poea, těžko se to ale kritizuje, když morálku diktuje nedemokratický státní aparát.

Jiná perspektiva 

Dozvuky cenzury pozorujeme i v současnosti. Generace před námi nebyly zvyklé sledovat horory a nejstrašidelnější, co měly k dispozici, byl neklidný otec se sekerou ve 30 případech majora Zemana. Také proto u nás studia i nadále sází na kriminálky a nepříliš náročné komedie. Je to prostě odkaz historie. 


I kvůli tomu je potřeba se na českou strašidelnou tvorbu dívat z jiné perspektivy. Nemá úplně smysl snažit se porovnávat někdejší i současné české horory s hollywoodskými díly. Dlouhodobě ukotvený žánr na Západě se zatím nepodařilo dohnat a horory jsou u nás často lepší béčka. Pokud ale místo prvoplánového napětí a skvěle vypadajících monster hledáš dobrý příběh a postavy s motivací, má i český horor rozhodně co nabídnout.

 
Pojďme si teď společně projít za nás 10 nejlepších českých hororů, které tě sice nebudou budit ze snů, ale zhltneš je od začátku do konce a ještě pár dnů potom o nich budeš rozhodně přemýšlet.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Který moderní český horor by obstál ve světě.
  • Který snímek se měl utkat o Oscary, ale místo toho putoval do trezoru.
  • Který československý režisér natočil nejvíc děsivých filmů.
  • Kdo nás překvapil vážným hereckým výkonem.
  • Který snímek je největší krvák.
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 117336 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: PPV kód na Oktagon 59 , Bělení zubů v Dr. Úsmev ZDARMA nebo Dentální hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse