Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
TASR
26. prosince 2022 v 9:45
Čas čtení 1:02

Podruhé se narodil. Polák přežil pád laviny ve Vysokých Tatrách

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Podruhé se narodil. Polák přežil pád laviny ve Vysokých Tatrách
Zdroj: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Muž zůstal na povrchu laviny a navzdory četným zraněním nakonec přežil.

V Tichém údolí ve Vysokých Tatrách v neděli, na první svátek vánoční, spadla lavina. Strhla s sebou i 34letého Poláka, o čemž informovala Horská záchranná služba na své stránce. Turista utrpěl několik zranění, pád laviny však přežil. Informuje o tom TASR.

Horskou službu požádali v podvečerních hodinách o součinnost polští kolegové, kterým nahlásili nezvěstného turistu. Ten měl od poledne nedostupný mobilní telefon, pohybovat se měl sám v oblasti mezi Kasprovým vrchem a Kondrátovou kopou, na pomezí Polska a Slovenska.

„Polští záchranáři předpokládali, že muž mohl sjet na slovenskou stranu do Tiché doliny, a tak požádali slovenskou stranu o lokalizaci mobilního telefonu. Po prověření Prezídiem Policejního sboru SR se ukázalo, že muž byl zachycen vysílačem kolem oběda na slovenské straně. Během následující hodiny navíc Poláci uvedli, že jejich dron během pátrání registroval čerstvě padlou lavinu směrem do Tiché doliny,“ přiblížila HZS.

Po předání přesných GPS koordinátů slovenským záchranářům se okamžitě rozjela pátrací akce a do doliny směřovaly dvě skupiny záchranářů se psy ze Západních a Vysokých Tater. Během jejich přesunu identifikovali polští záchranáři ze vzduchu osobu, která seděla se světelným zdrojem pod laviništěm.

19. června 2024 v 7:00 Čas čtení 4:44 Navštívili jsme klasické polské tržiště. V řeznictví se nám udělalo špatně a před dotěrným prodavačem jsme museli utéct Navštívili jsme klasické polské tržiště. V řeznictví se nám udělalo špatně a před dotěrným prodavačem jsme museli utéct

„Po příchodu záchranářů HZS se ukázalo, že v údolí se skutečně nachází hledaný muž,“ dodávají horští záchranáři. Navzdory úrazu hlavy byl při vědomí, mírně dezorientovaný. Po zateplení a vyšetření ho za pomoci sněžného skútru transportovali k terénnímu vozidlu HZS a převezli do Starého Smokovce. Tam byl předán přivolané posádce Rychlé zdravotnické pomoci.

„Muž měl obrovské štěstí, když při přechodu po hřebeni spadl zpod Kondrátové kopy s deskovou lavinou, zůstal na jejím povrchu a po dlouhém pádu vyvázl živý,“ uzavírá HZS.

Domů
Sdílet
Diskuse