Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Vojtěch Vanda ČTK
4. ledna 2023 8:30
Čas čtení 1:00

Soud bude dnes znovu projednávat kauzu Čapí hnízdo. Mluvit budou znalci

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Soud bude dnes znovu projednávat kauzu Čapí hnízdo. Mluvit budou znalci
Zdroj: TASR/AP Bundas Engler

Očekává se, že by dnes mohli obžalovaní, tedy Babiš a Nagyová, doplnit své výpovědi. Kromě toho by měli promluvit znalci k ekonomickým posudkům, jež předložila obhajoba.

Pražský městský soud se ve středu vrátí k projednávání kauzy kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo, ve které čelí obžalobě bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Soud má v plánu vyslechnout znalce k ekonomickým posudkům, které předložila obhajoba. Doplnit svou výpověď by také mohli oba obžalovaní, informovala ČTK.

19. prosince 2022 13:22 Čas čtení 1:59 Hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo se odročilo na leden Hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo se odročilo na leden

O průběhu líčení jsme tě informovali v prosinci. Soudce Šott však tehdy vyhověl žádostem obhajoby k vykonání výslechů obžalovaných a soudních znalců až v novém roce.

Pokud bude následně dokazování ukončeno, mohli by státní zástupce, obhájci i Babiš s Nagyovou přistoupit k závěrečným řečem. Rozsudek by pak mohl padnout ještě před prvním kolem prezidentských voleb, které se koná 13. a 14. ledna. Záleží však na vývoji jednání, hlavní líčení je zatím nařízené do pátku.

„K vyhlášení rozsudku mohu pouze obecně uvést, že zpravidla následuje krátce (nanejvýš v řádu dnů) poté, co zazní závěrečné řeči a poslední slova obžalovaných,“ uvedl mluvčí soudu Adam Wenig.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.

To, že by v tomto týdnu mohli ke kauze vypovídat, avizovali oba obžalovaní u hlavního líčení v prosinci. Zatím ale není jasné, zda budou odpovídat na otázky soudu a státního zástupce.

Domů
Sdílet
Diskuse