Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Tereza Šnajdrová ČTK
9. ledna 2023 7:50
Čas čtení 0:58

Soud s Babišem a Nagyovou končí, soudce dnes vynese verdikt v kauze Čapí hnízdo

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Soud s Babišem a Nagyovou končí, soudce dnes vynese verdikt v kauze Čapí hnízdo
Zdroj: ČTK/Krumphanzl Michal

Státní zástupce Šaroch navrhuje pro Babiše tříletý podmíněný trest a vysokou finanční pokutu.

V polovině září loňského roku se Městský soud v Praze začal zabývat kauzou Čapí hnízdo, v rámci které na lavici obžalovaných usedli předseda hnutí ANO a prezidentský kandidát Andrej Babiš a jeho bývalá poradkyně Jana Nagyová. Babiš je obžalován z dotačního podvodu, kdy měl neoprávněně čerpat dotaci 50 milionů korun na výstavbu areálu Čapí hnízdo. Soudce dnes vyřkne verdikt, píše ČTK.

5. ledna 2023 11:46 Čas čtení 1:40 Státní zástupce chce pro Andreje Babiše podmínku a peněžitý trest deset milionů Státní zástupce chce pro Andreje Babiše podmínku a peněžitý trest deset milionů

Kauza Čapí hnízdo se k soudu dostala po dlouhých sedmi letech. Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš čelí spolu se svou tehdejší poradkyní Janou Nagyovou obvinění kvůli dotačním podvodům v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo. Babiš měl podle žalobce Jaroslava Šarocha obejít dotační pravidla a založit samostatnou společnost Čapí hnízdo, která dosáhla na padesátimilionovou dotaci. Akcie oné společnosti přitom měly patřit Babišovu synovi a manželce Monice.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch již ve čtvrtek pro Babiše i Nagyovou navrhl trest. Ten má sestávat z tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou, ale také finanční pokuty. Předseda hnutí ANO by měl zaplatit deset milionů korun a Nagyová půl milionu korun. 

Babiš i Nagyová vinu odmítají. „Věřím, že soud rozhodne ne pod tlakem, ale spravedlivě. Necítím se vinen ze spáchání trestných činů... zkrátka jsem nevinen,“ řekl u soudu Babiš. Jejich obhájci jsou přesvědčeni o tom, že nebyl předložen žádný důkaz, který by obžalované usvědčil z toho, že udělali něco protizákonného. 

Soud v kauze Čapí hnízdo vrcholí již dnes. Soudní síň se otevře v 9:00 hodin a verdikt nad obžalovanými by pak měl padnout během dne. 

Domů
Sdílet
Diskuse