Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Toto bys měl*a vědět o nejpoužívanějších částech masa.
Věděl*a jsi, že některé části vepřového masa mohou být stejně zdravé jako kuřecí prsa? A že svíčková na smetaně se ve skutečnosti nepřipravuje ze svíčkové? Pokud jsi už někdy bezradně hleděl do mrazicího boxu a přemýšlel, co vlastně uděláš s tím vepřovým karé a zda ti za to tvé tělo vůbec poděkuje, tento článek je napsán přesně pro tebe.
Přinášíme ti přehled nejčastěji využívaných částí vepřového, krůtího, hovězího a kuřecího masa. Při určování výživových hodnot jsme se řídili kalorickými tabulkamia největší celosvětově uznávanou výživovou databází Nutritionix.
V Refresheru ti pravidelně přinášíme zajímavosti ze světa gastronomie. Aby ti nic neuteklo, nezapomeň sledovat téma Gastronomie.
Vepřové maso
Ne každé červené maso musí být „špatné“, vysoce kalorické či tučné. Vepřové maso patří mezi ty s nejvyšším obsahem tuku, ale zároveň obsahuje také velkou dávku vitamínu B12, draslíku, železa, hořčíku a zinku. Již 85 gramů libového vepřového masa ti pokryje více než třetinu denní spotřeby thiaminu, niacinu, selenu a vitamínu B6, které jsou nezbytné pro normální fungování těla, píše odbornice pro Washington Post. Maso prasat obsahuje také lahodné a zdravé části, které nejsou o nic horší než kuřecí prsa.
Vepřová svíčková (název je odvozen od tvaru masa, který připomíná svíčku) je nejhubenější a nejkvalitnější částí vepřů. Častěji se setkáš s hovorovým názvem panenka. Na 100 gramů obsahuje jen něco přes 5 gramů tuku a 20 gramů bílkovin. Pro srovnání: jedna vanička plnotučného tvarohu obsahuje v průměru 25 gramů bílkovin a 9,5 gramu tuku. Svíčková také obsahuje mnoho železa, fosforu, hořčíku, vápníku, draslíku a vitamínů B, C a A.
Jelikož panenka nemá moc tuku – připravuje se velmi krátce –, zkus ji například zabalit do slaniny, narychlo orestovat na pánvi a poté dát na pár minut dopéct v troubě. Po tepelné úpravě ji nech chvíli „odpočívat“, aby se v mase udržela vlhkost.
Vepřová plec patří mezi středně tučné (14,2 g tuku/100 g) a nejuniverzálnější části vepřového masa. Má spoustu bílkovin (21 g/100 g). Na rozdíl od panenky je toto maso ideální pro pomalé pečení. Skvěle se hodí pro přípravu trhaného vepřového – šéfkuchař Jamie Oliver radí, že nejjednodušší je zabalit tuto část masa do dvojité vrstvy alobalu (aby se v něm udržela vlhkost), vložit do trouby vyhřáté na 150 °C a péct 4 až 5 hodin nebo do té doby, než se rozplývá v ústech.
Obecně platí, že maso s nižším obsahem tuku obsahuje i více bílkovin. Nejvíce tuku má červené maso a tmavé maso z drůbeže (stehna). Nejméně kalorií mají drůbeží prsa a vepřová panenka.
Krkovička obsahuje od 10 do 15 procent tuku (25 g/100 g), patří tedy mezi nejtučnější (a nejchutnější) části vepřového masa. Ve srovnání s plecí či svíčkovou má asi o 5 gramů bílkovin méně. Jedná se o maso z horní strany zad – od šíje po přední zádovou část. Jelikož je poměrně levná a jednoduchá na přípravu, krkovička je jednou z nejpoužívanějších částí prasat. Většinou se z ní připravují řízky, opéká se na pánvi, ale také peče v celku, griluje či udí.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
V čem je krůtí maso lepší než kuřecí a které z nich má více bílkovin.
Z jakého masa uděláš skvělé řízky či známý cordon bleu.
Které kousky hovězího, krůtího a kuřecího mají nejvíce bílkovin.
Které části masa můžeš při špatné tepelné úpravě snadno vysušit.
Která část masa se nejlépe hodí pro přípravu asijských pokrmů.
Krkovička navazuje na vepřové karé (hovorově pečeně) – maso z žebrové části obou stran páteře prasat. Patří mezi zdravější části vepřového masa – obsahuje mnoho bílkovin (27 g/100 g), vápníku, železa, hořčíku, zinku či vitamínů A, B, E a C. Připravíš z ní skvělé rolády či soté, často se z ní dělají smažené řízky nebo i známý cordon bleu.
V české kuchyni se často využívá i stehno (neboli kýta). Dělí se na spodní a vrchní část (tyto části jsou masitější a šťavnatější), ořech a květovou špici. Stehno je vedle karé nejvhodnější maso na dělání řízků. Hodí se však i na dušení, pečení, mletí, přípravu guláše a šunky. Má relativně nízký obsah tuku, a tak může při pomalém pečení lehce vyschnout – proto je lepší péct ho s kostí, radí Jamie Oliver. Obsahuje mnoho bílkovin (26 g/100 g), vápníku, fosforu, železa a hořčíku.
Pečený vepřový bůček patří mezi oblíbené kousky labužníků. Je to vykostěný kus z břicha prasat. Má velmi vysoký obsah tuku (23,4 g/100 g), díky čemuž jej kuchaři popisují jako neuvěřitelně jemný a všestranný kus masa. Většinou se peče pomalu při nízké teplotě až do rozpadnutí, může se i nasolit a zaudit (dělá se z něj známá italská šunka pancetta). Často se využívá také v čínské či korejské kuchyni, protože k němu pasují aromatické chutě a asijské koření.
Žebírka sahají od obou stran páteře až po zadní stehno. Patří mezi velmi tučné masné části (31 g tuku/100 g). Podle Jamieho Olivera se žebírka obzvlášť dobře hodí k šalvěji a jablkům, ale i různým druhům koření. Ideální je dát je marinovat a upéct na grilu nebo na roštu při vysoké teplotě a maso pravidelně otáčet, aby se vytvořila krásná křupavá kůrka.
Krůtí maso
Krůtí maso patří mezi ta nejzdravější. Má málo tuku, ale velmi vysoký obsah bílkovin, a tak ho ocení zejména „fitnessáci“ a lidé na redukčních dietách. Podle Americké kardiologické asociace je krůtí maso přímo „nadopováno“ B vitamíny, jako je niacin, B6 a B12. Nachází se v něm množství hořčíku, fosforu, železa, draslíku, zinku a má také vysoký obsah selenu, který pomáhá posílit imunitní systém. Má srovnatelnýobsah živin jako kuře.
Krůtí prsa mají v porovnání s kuřecími prsy méně kalorií, tuku a sodíku a naopak vyšší podíl železa. Grilovaná prsa bez kůže mají jen něco přes 1 gram tuku a až 30 gramů bílkovin na 100 gramů. Ve srovnání s červeným masem mají méně cholesterolu a sodíku. Kůže či marináda samozřejmě přidají sůl a tuk navíc.
Stehna jsou přirozeně nejtučnější částí krůtího masa (6,6 g tuku/100 g). Mají však více minerálů než prsa, zvláště železa, které nám pomáhá bojovat s únavou. Obsahují srovnatelné množství tuku jako kuřecí stehna, ale více bílkovin. Krůtí křídla jsou na tom podobně jako stehna – ta se však většinou grilují v marinádě nebo smaží, a tak je experti nezařazují mezi nejzdravější varianty.
Kuřecí maso
Kuře bývá často podceňováno, protože ho lidé považují za „nudné“ maso. Většina lidí si představí kuře s rýží a kompotem nebo nevábně vysušená kuřecí prsa. Podle Jamieho Olivera je to ale jeden z nejvšestrannějších druhů masa, ze kterého můžeš uvařit spoustu lahodných pokrmů. Například indické kari z vykostěných kuřecích stehen, křupavá kuřecí křidélka nebo chutný Caesar salát se slaninou a parmezánem.
Kuřecí maso je mimořádně bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, které podporují nervový a metabolický systém. Je také zdrojem fosforu, který pomáhá udržovat zdravé kosti a zuby. Kuřecí maso obsahuje aminokyselinu tryptofan, která je spojena s vyššími hladinami serotoninu, „hormonu dobré nálady“ (to platí i pro krůtí). Důležité je vybírat drůbež ze spolehlivých zdrojů, ideálně z volného chovu, kde se nepoužívají antibiotika ani hormony.
Kuřecí prsa mají v porovnání s krůtími více B vitamínů, ale zato mají o něco více cholesterolu. Až 80 procent kuřecích prsou tvoří bílkoviny (grilovaná prsa mají 26 g bílkovin/100 g), 20 procent je tuk (3,5 g/100 g).
Stehna jsou nejchutnější částí kuřete. Můžeš je koupit s kostí nebo bez kosti, s kůží nebo bez ní. Jsou o něco tučnější než prsa, ale výsledný podíl tuku samozřejmě závisí na způsobu přípravy.
Jelikož je toto maso tmavší a pevnější než bílé maso z prsou, potřebuje trochu více času na přípravu. Nejlepší způsob, jak ho připravit, je podle Jamieho Olivera upéct ho v troubě a pak dopékat pod grilem, aby bylo krásně křupavé.
Křídla jsou nejlevnější a mají podobný obsah tuku jako stehna. Abys zvýraznil jejich bohatou, masitou chuť, marinuj je přes noc v nasládlé omáčce.
Hovězí maso
Hovězí maso obsahuje mnoho bílkovin a důležitých živin, ale má také vysoký obsah cholesterolu a nezdravých nasycených tuků. Podle odborníků by se mělo konzumovat s mírou. Více výzkumůtotiž našlo souvislost mezi vysokým příjmem červeného a zpracovaného masa a vyšším rizikem srdečních onemocnění, rakoviny, cukrovky a předčasné smrti.
Na druhé straně se hovězí doporučuje lidem s anémií, protože toto maso je skvělým zdrojem železa. Obsahuje také množství zinku a B vitamínů. Nejvíce bílkovin a zároveň nejméně tuku má roštěnka a hovězí svíčková.
Jedno z nejpoužívanějších (a relativně levných) částí hovězího masa je plec. Toto maso má hrubá svalová vlákna se spoustou kolagenu, proto může být těžší k užvýkání. Hodí se zejména k dušení, do gulášů a k omáčkám. Je mastnější, ale také bohaté na vitamíny a minerály, jako je draslík, hořčík, zinek, železo, vitamíny B, A a K. Na 100 gramů obsahuje 10,6 gramu tuku a 20 gramů bílkovin.
Žebírka jsou jemné, dobře mramorované kusy ze žebrové části. Mají více tuku než vepřová žebra a nejčastěji se marinují v BBQ omáčce nebo se vyvařují do polévek.
Svíčková je nejjemnější a nejhubenější částí hovězího masa. Bývá často označována za nejkvalitnější část hovězího masa. Na 100 gramů obsahuje jen 8 gramů tuku a přes 21 gramů bílkovin. Jelikož je šťavnatá, ze svíčkové se dělají skvělé steaky, medailonky, tatarské bifteky nebo carpaccio.
Zajímavost: Svíčková na smetaně s knedlíkem se ve skutečnosti nepřipravuje z pravé svíčkové. Nejčastěji se na ni využívá „falešná svíčková“ – nejjemnější kousek masa z plece nebo část hovězího zadního stehna.
Roštěnka patří – podobně jako svíčková – mezi nejkvalitnější a nejdražší části hovězího masa. Získává se ze střední části zad a dělí se na vysokou a nízkou roštěnku. Vysoká je velmi chutná a šťavnatá a připravuje se z ní například T-bone steak nebo rib eye steak. Dušená roštěnka obsahuje na 100 gramů až 30 gramů bílkovin.
Hovězí stehno je šlachovité, má silná svalová vlákna a nízký obsah tuku (pouze 6,7 gramu tuku na 100 gramů). Při dlouhé nebo neopatrné tepelné úpravě může být vysušené nebo tvrdé. Zkus ho pomalu dusit při nízké teplotě a podávej k němu kořenovou zeleninu nebo bramborovou kaši. Z tohoto masa se dělají oblíbené „jerky“, tedy snacky ze sušeného masa. Stehno ti v porovnání s jinými druhy masa dodá mnohem méně bílkovin (11,7 g/100 g).