V roce 2010 otřásla Spojenými státy brutální vražda, která šokovala veřejnost i tamní policii. Devětadvacetiletý muž zavraždil svého kamaráda, kterému z hrudníku vyrval srdce, když byl ještě stále naživu. Oběť skončila i bez jazyku a kusu obličeje. Při této události měly sehrát roli halucinogenní drogy, které předtím oba požili. Omámený vrah policii řekl, že v tváři svého kamaráda „viděl ďábla“. K činu se nakonec přiznal a dnes si odpykává dlouhý trest ve vězení.
Dotyčným byl tehdy teprve šestadvacetiletý Jarrod Wyatt – MMA zápasník, který měl dle databáze Sherdog na kontě dvě výhry bez porážky (jednu mezi amatéry, druhou mezi profesionály), přičemž oba soupeře ukončil před limitem. Bojoval pod menší americkou organizací Brass Knuckle Promotions. Obětí se stal jeho jednadvacetiletý kamarád a tréninkový sparring partner Taylor Powell.
Osudný den nastal 21. března 2010 v okrese Del Norte County v severovýchodní části Kalifornie. Policie reagovala na telefonát na tísňovou linku 911, když ale přijela do bytu nedaleko zdejší řeky Klamath, čekala na ni scéna jako z hororu. Policisté našli na místě zmasakrované tělo a Jarroda Wyatta, který u oběti stál nahý a celý pokrytý krví. „Zabil jsem ho,“ řekl jim.
Tělo oběti našla policie ležet na gauči. V hrudníku měl zavražděný Taylor Powell rozřízlý otvor dlouhý 45 centimetrů, oběť měla vytržené srdce, chyběl jí jazyk a kus obličeje. Policisté našli ohořelé srdce v kamnech na dříví. Stanice CBS uvedla, že podle soudních dokumentů byla oběť stále naživu, když jí byly orgány odstraněny. Podle pitvy zemřela na vykrvácení poté, co jí vrah vyrval srdce.
Podle americké stanice Fox News policii na místo činu přivolal muž, který Wyatta viděl nahého a potřísněného krví. Britský Daily Mail muže identifikoval jako Justina Davise, kamaráda obou mužů. Ten řekl, že nejprve viděl zkrvaveného Wyatta, pak si všiml lidského oka, které leželo na podlaze, a následně na místě uviděl Powellovo zmrzačené tělo. V šoku vytočil linku 911 a přivolal policisty.
Myslel si, že jeho kamarád je ďábel
Svědek popsal, že Wyatt se měl toho dne začít chovat divně poté, co vypil „nějaký houbový čaj“. Policie později potvrdila, že jak vrah, tak i oběť byli pod vlivem halucinogenních drog. Po jejich požití si údajně měli myslet, že se ocitli v boji mezi silami Boha a Satana. Wyatt měl být přesvědčen, že svět brzy skončí a jeho kamarád je ďábel. Pak se mezi nimi strhla rvačka, která skončila vraždou.
Když na místo přijela policie, vrah si myslel, že za ním přichází Bůh. „V jednu chvíli se nás zeptal (Wyatt, pozn. red.), jestli jsme Bůh a přicházíme ho zachránit,“ cituje Daily Mail jednoho ze zasahujících policistů na místě činu.
Orgány zavražděného muže našli policisté v kamnech na dříví. Wyatt je měl hodit do ohně proto, že si údajně myslel, že jeho kamarád stále žije a že musí „zastavit ďábla“. Lidé, kteří byli na místě ještě před tragédií, popsali, že Wyatt měl po požití drogy nesrozumitelně mluvit o přívalové vlně a příchodu konce světa.
Z vraždy vinil drogy
Jak uvedla americká stanice ABC News, vrah zprvu vinu odmítal z důvodu nepříčetnosti. I jeho obhájce James Fallman tvrdil, že obžalovaný kvůli drogám neměl kontrolu nad svým jednáním. Podle žalobců však vrahovi muselo odstranění srdce, jazyku a většiny tváře oběti zabrat dost času na to, aby se jednalo o důkaz, že šlo o úmysl.
Wyattův duševní stav byl proto zkoumám psychiatry a na základě jejich posudku soudce nakonec rozhodl, že obžalovaný je plně způsobilý k tomu, aby stanul před soudem a zodpovídal se za své činy.
K případu se vyjádřila i matka zavražděného muže, která popsala bolest, jakou v tu dobu její rodina prožívala. „Z našich tří dětí byl on tím, kdo nás potřeboval nejvíc. (…) Už nám nikdy nezavolá s prosbou o radu, už nám nikdy nepoví žádný příběh. Už nikdy ho neuslyším říct jeho hlubokým hlasem: ‚Mami, miluji tě.‘ Každá matka se snaží chránit své děti, já ale nebyla schopná Taylora ochránit,“ řekla matka oběti.
List Time Standard píše, že v trestním řízení za vraždu a mučení hrozilo Wyattovi doživotí, a dokonce i trest smrti. Vyšetřování případu se táhlo poměrně dlouhou dobu, během které se opakovaně přezkoumávaly okolnosti, za kterých se Wyatt zločinu dopustil.
Nakonec se přiznal
Zlom přišel v září roku 2012, kdy Wyattův právní zástupce James Fallman oznámil, že mezi ním a žalobcem Jonem Alexanderem došlo k uzavření dohody, na základě které se Wyatt přiznal k vraždě prvního stupně s tím, že jednoho dne dostane možnost požádat o podmíněné propuštění. Sám Wyatt před soudem svědčit nechtěl a nepřál si ani, aby u soudu svědčila jeho rodina.
Na začátku října téhož roku, tedy dva a půl roku od vraždy, byl Jarrod Wyatt odsouzen k trestu odnětí svobody na 47 let.
Žalobce Jon Alexander byl s rozsudkem spokojen. „Díky tomu, že se vrah ke svému činu přiznal, byla rodina oběti ušetřena pohledu na ty nejhrozivější záběry znetvoření lidského těla, jaké jsem za 27 let kariéry viděl,“ uvedl. „K dohodě bylo naprosto nezbytné, aby se přiznal, že spáchal tuto brutální vraždu, a neschovával se za roušku drog. Je smutné, že jsme na tento den tak dlouho čekali, ale spravedlnosti bylo konečně učiněno zadost.“
O případu byl natočen díl v rámci dokumentární minisérie s názvem Drugs Made Me Do It, jež přibližovala zločiny lidí, kteří spáchali závažné zločiny pod vlivem drog.