Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Sport - Zahraničí

Nejmladší bojovník UFC šokoval svět a nadchl i Conora McGregora. Toto je jeho příběh

Raul Rosas Jr. byl největším MMA objevem roku 2022. V pouhých 17 letech se dostal do UFC, kde následně vyhrál zápas, a dnes si věří, že by dokázal ukončit i šampiona. Přinášíme ti profil tohoto nesmírně talentovaného bojovníka.

Ondřej Jarůšek
5. 1. 2023 10:00 Čas čtení: 4:52
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejmladší bojovník UFC šokoval svět a nadchl i Conora McGregora. Toto je jeho příběh
Zdroj: Getty Images/Sean M. Haffey
Sport - Zahraničí
0
Ondřej Jarůšek
5. 1. 2023 10:00
Čas čtení: 4:52

Nejmladší bojovník UFC šokoval svět a nadchl i Conora McGregora. Toto je jeho příběh

Raul Rosas Jr. byl největším MMA objevem roku 2022. V pouhých 17 letech se dostal do UFC, kde následně vyhrál zápas, a dnes si věří, že by dokázal ukončit i šampiona. Přinášíme ti profil tohoto nesmírně talentovaného bojovníka.

Ondřej Jarůšek
5. leden 2023, 10:00
Čas čtení: 4:52
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejmladší bojovník UFC šokoval svět a nadchl i Conora McGregora. Toto je jeho příběh
Zdroj: Getty Images/Sean M. Haffey
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Co jsi dělal*a, když ti bylo 17 let? Raul Rosas Jr. zápasil před zraky šéfa UFC Dany Whitea a díky fenomenálnímu výkonu si s největší MMA organizací světa vydobyl smlouvu, o které snil. Dnes už má pod hlavičkou nejprestižnějšího kolbiště světa jeden vyhraný zápas, ve kterém oslnil nejen fanoušky, ale i veterány organizace včetně samotného Conora McGregora, největší hvězdy na poli smíšených bojových umění. Pojď se s námi podívat, jaký příběh za sebou Raul Rosas Jr. má a proč se z něj stává nový fenomén.

12 lidí v malém bytě

Raul Rosas Jr. se narodil 8. října 2004 v Novém Mexiku na jihu Spojených států. Jeho rodné městečko Clovis čítá jen něco kolem 40 tisíc obyvatel. Rodiče bojovníka přicestovali do USA z Mexiko City, kde žili v obávané čtvrti Iztapalapa. Ta kvůli vysoké kriminalitě patří mezi vůbec nejnebezpečnější části metropole.

 

Matka po příchodu do Států pracovala jako hospodyně a otec je trenérem boxu. Není proto překvapením, že i Raul a jeho bratr Jessie s bojovými sporty začali už v brzkém věku. Kromě bratra Jessieho, který je dnes rovněž bojovníkem, má Raul ještě další dva sourozence (dalšího bratra a jednu sestru).

Nadání bratrů na bojové sporty bylo hned patrné. Jak Rosas Jr., přezdívaný El Niño Problema, říká, rodina žila v malém městečku vcelku pohodlný život, kde jim takřka nic nechybělo. Když mu ale bylo 13 let, rodiče dospěli k názoru, že pokud mají mít jejich děti šanci se ve sportu prosadit, musí se přestěhovat za lepšími možnostmi, které malé městečko nenabídne. 

 

Zdroj: ČTK/AP/Amy Kaplan/Icon Sportswire

 

„V Clovisu jsme se dostali do bodu, kdy jsme v MMA už nemohli dál růst, tak jsme se přestěhovali do města Santa Rosa v Kalifornii. Nechali jsme všechno za sebou – rodinu, všechno. Přestěhovali jsme se do malého bytu. Obývák jsme sdíleli asi s pěti lidmi. Bylo nás tam hodně, dohromady asi 12 lidí,“ popisoval Raul Rosas Jr. přesun s rodinou do Kalifornie.

 

Raul Rosas Jr. začal zápasit už před 13. narozeninami. Mezi amatéry podle statistik na Sherdogu posbíral šest výher bez jediné porážky, většinu soupeřů přitom ukončil před limitem na submisi v prvním kole. Americký bojovník s mexickými kořeny dodnes nepoznal žádného přemožitele, a to ani po přestupu mezi profesionály, kde má aktuálně sedm výher v řadě.

Soupeře zlikvidoval za minutu 

Do svého debutu na profesionální scéně vstoupil mladý bojovník v listopadu roku 2021, krátce po svých 17. narozeninách. Stalo se tak pod hlavičkou mexické organizace a na ukončení soupeře tehdy potřeboval jen jednu minutu a jednu sekundu. Extrémně rychle ukončil i svůj další zápas, na který potřeboval jen 54 sekund; soupeře opět ukončil na submisi.

 

Zdroj: Getty Images/Sean M. Haffey

 

I přes svůj nízký věk ukončoval Raul Rosas Jr. jednoho soupeře za druhým. V září roku 2022 už měl mezi profíky na kontě pět výher v řadě, přičemž všechny soupeře ukončil předčasně. A pak stál před dosud největší výzvou. Vstoupil totiž do zápasu na akci Dana White's Contender Series, kde zápasníci bojují o zisk smlouvy s elitní UFC. A Rosas Jr. nezaváhal ani tentokrát.

Na turnaji DNCS se tehdy teprve 17letý Rosas Jr. utkal s 25letým Mandem Gutierrezem. Ve třech kolech jasně dominoval, a tak si od bodových rozhodčích vysloužil jednohlasnou výhru 3:0 na body. Svým výkonem ohromil i vedení, od kterého následně obdržel smlouvu. Stal se tak vůbec nejmladším bojovníkem v historii organizace.

 

Šéf UFC měl o novém prospektu jasno. „Není se vůbec o čem bavit. Ani jsme o tom vzadu nemluvili. Nic takového jsem v životě neviděl,“ chválil talentovaného bojovníka Dana White.

 

Samotný Rosas Jr. ale o svém úspěchu nepochyboval. „Celý život jsem věděl, že se to stane, takže nikdo by tím neměl být překvapen,“ prohlásil po zápase. K tomu navíc dodal, že do 20 let chce být šampionem v bantamové divizi (do 61,2 kg).

 

A chválou na mladého talenta nešetřil ani nejslavnější bojovník Conor McGregor. „To je neuvěřitelné! Nejmladší všech dob. Hodně štěstí, mladý pane, ve tvé kariéře v UFC,“ vzkázal Ir bojovníkovi, který následně uvedl, že si těchto slov od legendárního bojovníka nesmírně váží.

 

Zdroj: Getty Images/Sean M. Haffey

Musel přestat chodit do školy 

Nová životní etapa ale vyžadovala i další oběť. Kvůli přípravám na svůj první zápas v UFC musel Raul Rosas Jr. trénovat ještě víc a ještě důsledněji než kdy dříve, rozhodl se proto přerušit docházení na střední školu, kterou ještě neměl dokončenou, a studovat dálkově.

„Když jsem chodil do školy, spoustu dní jsem chyběl, protože jsem trénoval,“ vysvětlil bojovník. „Věděl jsem, že se do UFC dostanu brzo, zhruba v tomto věku, ale z nějakého důvodu jsem nemyslel na to, že budu ještě na střední škole. Prostě mi to nedošlo,“ řekl. I když do školy chodil rád, dle svých slov musel vše podřídit své kariéře, proto přistoupil na distanční výuku. A pokud půjde vše dle plánu, brzy by měl střední školu dokončit.

 

Své premiéry v UFC se nakonec dočkal dva týdny před loňskými Vánocemi na turnaji UFC 282. A očekávání naplnil beze zbytku. Čerstvě 18letý Rosas Jr. přinutil svého soupeře, 29letého Jaye Perrina, odklepat po necelých třech minutách, a stal se tak nejmladším bojovníkem, který kdy v organizaci UFC zvítězil.

 

A ovace na sebe nenechaly dlouho čekat. „Čím toho kluka, sakra, krmí?“ ptal se na Twitteru UFC zápasník Jamahal Hill. „Zrodila se hvězda,“ komentoval další bojovník Derek Brunson. A výkon neunikl ani šampionovi bantamové divize Aljamainu Sterlingovi.

 

„Wow! Ohromně působivá a bezchybná výhra pro Rosase. Perrin se už dokázal dostat z několika těžkých pozic, ale grapplingová úroveň Rosase je vyšší než u většiny dnešních UFC bojovníků. Tedy samozřejmě s výjimkou šampiona bantamové váhy,“ uvedl Sterling.

 

Vítězství Rosase okomentoval znovu i Conor McGregor. „Skvělý debut. Sleduju tě!“ vzkázal mladému bojovníkovi. 

 

Zdroj: Getty Images/Sean M. Haffey

Sláva a hon za titulem 

A McGregor rozhodně není jediným, jehož zraky jsou upřeny na mladou rostoucí hvězdu. Po příchodu a výhře v UFC totiž zápasníkovi explodovaly sociální sítě, kde mu přibyly statisíce fanoušků. V roce 2022 patřil k největším objevům MMA scény a v roce 2023 rozhodně nehodlá zpomalovat. Právě naopak.

„Zatím nevím, jaký je plán. (...) Pokud mi ale teď nabídnou zápas o pás, tak nejenže tam vlezu a vyhraju, ale dokážu ukončit kohokoliv, kdo zrovna pás bude mít, což je momentálně Aljamain Sterling,“ řekl Rosas Jr. sebevědomě. 

 

V roce 2022 stihl šest zápasů, což je na poměry MMA nebývale rychlé tempo. Většina bojovníků zápasí maximálně dvakrát, někdy třikrát do roka. „Kdybych věděl, že nemám na to být šampionem, tak bych zpomalil, ale já vím, že bych se šampionem stal, pokud bych teď bojoval o pás. Proto zápasím v takovém tempu. Vím, že mám všechno na to, abych titul vyhrál právě teď,“ dodal.

 

Zda se El Niño Problema vysněné šance bojovat o titul v letošním roce dočká, zatím není známo. Jisté je ale to, že v roce 2023 bude chtít rozhodně navázat na úspěchy z minulého roku a jeho zápasy by fanouškům rozhodně neměly uniknout.

 

Risk opustit pohodlný život a vydat se do nového města za novými příležitostmi se tedy rodině před lety vyplatil. Dnes patří mladičký Raul Rosas Jr. mezi nenadějnější zápasníky UFC. Dle svých slov za to vděčí právě rodičům a tomu, co byli ochotní pro děti obětovat. A jak říká, rodině teď chce pomoct v lepším životě. „Už jsme měli po krk jíst pořád dokola rýži a fazole. Rodičům jsem ze srandy řekl, že odteď už budeme jíst jen rib-eye steaky,“ prohlásil.

Raul Rosas Jr. je dost odhodlaný a talentovaný na to, aby zatopil komukoliv ve své váhové kategorii. Doporučujeme ti tak tohoto mladíka sledovat. Ještě o něm totiž hodně uslyšíme. 

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu Sport
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.