Přečti si o tom, jak se slaví velikonoční svátky mimo Česko.
Když se řeknou „Velikonoce“, zřejmě se ti vybaví pečení beránka nebo barvení vajíček. V Česku jsou tyto svátky spojené i s rozporuplně vnímanou tradicí pomlázky. V našem článku se můžeš podívat na to, jak Velikonoce slaví lidé po celém světě. Některé zvyky by tě možná ani nenapadly.
Francie: čokoláda, čokoláda, čokoláda a obří omeleta pro tisíc lidí
Francouzi říkají Velikonocům Pâques. Toto označení pochází z latinského slova Pascua, tedy jídlo. A právě dobré jídlo je pro francouzské svátky příznačné. Typickým velikonočním pokrmem je jehněčí na různé způsoby. Často pečené s provensálskými bylinkami, česnekem nebo chřestem, jehož sezóna v té době právě začíná. Láhev vína je u velikonočního stolu samozřejmostí.
Co ve Francii během Velikonoc rozhodně nesmí chybět, je čokoláda. V mnoha pekárnách a patisseriích věnují přípravě čokolády velkou pozornost, takže čokoládová vajíčka nemají daleko od uměleckých děl. A nejen vajíčka – na výběr je nepřeberné množství různých tvarů, od zajíčků nebo zvonků až po slepičky nebo rybičky.
Na začátku článku jsme ti ale slíbili bizarnější velikonoční tradice, což dodržíme i u Francie.
Ve městě Haux na jihu země se už desítky let každé Velikonoční pondělí vyrábí obří omeleta z asi 4,5 tisíce vajec. Tato tradice se váže k Napoleonovi. Říká se, že když francouzský vojevůdce projížděl oblastí se svou armádou, místní kuchař mu připravil klasickou omeletu. Ta mu tak zachutnala, že nařídil shromáždit všechna vejce a připravit obří omeletu pro celou armádu.
Norsko: kriminálky všude, kam se podíváš
David Nikel je britský spisovatel, který žije v Norsku. A na webu Life In Norway popsal, co Norové na Velikonocích opravdu zbožňují. Zřejmě by tě to nenapadlo, ale velikonoční svátky znamenají v této skandinávské zemi boom detektivek. Tato tradice má dokonce i svůj název Paaskekrim, v překladu něco jako velikonoční zločin. Ve svátečním období totiž trh zaplaví čistě tento žánr. Detektivní knihy jsou vystaveny ve všech knihkupectvích a televize vysílají detektivní filmy a seriály jako na běžícím páse.
V tamních médiích dokonce vycházejí během Velikonoc příběhy a čtenáři se pokoušejí odhalit, kdo je pachatelem zločinu. Příběhy s detektivní tematikou bývají i na obalech potravin a nápojových kartonů. Celá tradice má kořeny v roce 1923. Tehdy měl na titulních stranách novin vydavatel knih reklamu na svůj nový krimi román. Inzerce ale vypadala jako skutečná zpráva o vraždě.
Když ovšem Norové během Velikonoc nehltají detektivní romány, vydají se většinou lyžovat na hory, jedí pomeranče nebo tradiční sladkosti.
Papua Nová Guinea: požehnané a tabákové
V Papui Nové Guineji se křesťanství těší velké oblibě, protestantského vyznání je v zemi 69,4 procenta obyvatel. Tradice s tímto náboženstvím spojené ale lidé pojali po svém, výjimkou nejsou ani Velikonoce. Vzhledem k tomu, že teplota zde v tomto období atakuje i tropickou třicítku, čokoládová vejce by zde zřejmě dlouho nevydržela.
Obyvatelé Papuy Nové Guineje přišli s nápadem, který ocení zejména milovníci tabáku. Před kostely stojí stromy, na něž se věší balíčky tabáku nebo cigaret, které se pak po bohoslužbách na Velikonoční neděli rozdávají věřícím. Je tedy možné, že počet praktikujících křesťanů během Velikonoc podezřele stoupne!
Maďarsko: místo pomlázky čeká ženy studená sprcha
Tradice šlehání pomlázkou je v Česku vnímána rozporuplně. Nemá ji rádo hned 79 procent žen. Téměř polovina jich totiž zažila bolest, dvacet sedm procent mělo modřiny a pro osmnáct procent byla pomlázka zdrojem ponížení.
Kousek od nás, v Maďarsku, sice ženy výprask nedostávají, extra přívětivou tradici ale nemají ani ony. V zemi se totiž dodržuje takzvaný Locsolkodás neboli oblévačka, která se dodnes dodržuje i v některých jiných zemích včetně Česka, Slovenska nebo Polska. Princip je takový, že muži a chlapci ženám a dívkám recitují básně, následně je polévají vodou. Někdy jde tato tradice až do extrému a muži ženy pronásledují s velkými kýbly vody.
Maďarkám tedy nezůstávají po návštěvách koledníků modřiny, ale být politá plným kýblem ledové vody od hlavy až k patě? Taky žádná hitparáda.