K experimentu nás inspiroval Islanďan, který léta skladoval burger z posledního McDonaldu v zemi. I po letech vypadal téměř stejně. Znamená to, že obsahuje tolik konzervantů?
Když v roce 2009 zavřel poslední McDonald's na Islandu, jistý Hjörtur Smárason měl tu „čest“ koupit si poslední Big Mac v zemi. Islanďan slyšel, že se hamburger z tohoto známého řetězce s rychlým občerstvením nikdy nerozloží. Rozhodl se ho proto nesníst a tři roky jej – spolu s hranolky – skladoval v plastovém sáčku.
Po třech letech si všiml, že se hamburger téměř nezměnil. Smárason médiím řekl, že vypadal, jako kdyby ho koupil předchozí den. „Ani po letech se v něm nerozvinula plíseň, protože tam zřejmě nebyl dostatek živin pro mikroby,“ konstatoval později Islanďan.
Muž se v roce 2012 rozhodl jídlo darovat Islandskému národnímu muzeu. Specialista však nakonec rozhodl, že muzeum nemůže uchovávat potraviny. „Myslím, že se mýlil, protože tento hamburger se uchovává sám,“ podotkl s humorem Islanďan. Podle pracovníků muzea některé hranolky snědli (odvážní) návštěvníci.
Majitel burgeru ale nechtěl, aby ho vyhodili do koše, protože ho – podle svých slov – považoval za „předmět velké historické hodnoty“. Big Mac poté putoval do skleněné vitríny v hostelu Snotra House na jižním Islandu, kde byl vystaven asi 10 let.
Zájemci mohli dokonce na stránce sledovat živý přenos vitríny (denně měl až 400 000 návštěv). I po tolika letech od koupě zdánlivě nezničitelného jídla vypadal Big Mac téměř stejně.
V Refresheru ti přinášíme pravidelné články o jídle, gastrotesty a příběhy majitelů úspěšných restaurací. Podobný obsah najdeš pod tématem gastronomie, které nezapomeň sledovat.
Náš experiment „smrděl“
My jsme se tento experiment rozhodli zopakovat, a to hned se dvěma nejznámějšími fastfoodovými burgery – Big Macem a klasickým Whooperem z Burger Kingu. Oba se skladbou surovin liší jen minimálně. Na rozdíl od Whooperu obsahuje Big Mac sýr a nemá cibuli. Odlišné jsou samozřejmě i omáčky, housky a původ či složení masa. V obou případech se však jedná o hovězí.
Výsledky experimentu samozřejmě nejsou jednoznačným ukazatelem kvality a obsahu konzervantů či jiných přidaných látek. Přesto jsme se ze zvědavosti rozhodli porovnat tyto dva burgery a zejména zjistit, jestli je opravdu možné, že Big Mac ani po měsíci nechytí plíseň.
Oba burgery jsme koupili najednou ve stejný den ve známém nákupním centru v Bratislavě. Abychom zopakovali postup Hjörtura Smárasona, krátce po vychladnutí jsme je uložili do uzavíratelného plastového sáčku. Měsíc strávily v tmavé zavřené skříňce při pokojové teplotě.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jak vypadal Whooper a jak Big Mac.
- Která masová placka vůbec nechytila plíseň.
- Na kterém burgeru vyrostla zvláštní „houba“.
- Co nás šokovalo už po týdnu experimentu.
- Co na takové experimenty říká samotný McDonald's.