Elektronika
Dětská práce se běžně využívá také během těžby základních kovů (typicky například kobaltu), jež se používají k výrobě desek elektronických obvodů, které napájejí chytré telefony, herní konzole a počítače. Podle ILAB se dětští pracovníci na těžbu kovů vyskytují až ve 24 zemích, typicky například v Kongu, na Srí Lance nebo v Pákistánu. Továrny, které kovy zpracovávají, pochází hlavně z Číny. Elektronický průmysl přitom zahrnuje také automobily.
Jak dlouhodobě upozorňuje nevládní organizace Amnesty International, v dolech, kde panují nebezpečné podmínky, pracují nejen dospělí, ale i děti ve věku od sedmi let. „Okouzlující výklady obchodů a marketing nejmodernějších technologií jsou v ostrém kontrastu k dětem, které nosí pytle kamení, a k horníkům v úzkých umělých tunelech, kterým hrozí trvalé poškození plic,“ prohlásil zástupce Amnesty Mark Dummett.
V minulosti již unikly kauzy o zneužívání dětské práce pro objednávky technologických firem, jako je Samsung nebo Apple. Důkazy o podezření na dětskou práci se našly přímo v továrně jejich čínských dodavatelů.