Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ať už je léto, nebo zima, tvoje pleť a pokožka by vždy měly být chráněny opalovacím krémem. Co ti hrozí v opačném případě?
Poradíme ti, podle čeho si vybrat ten správný opalovací krém, rozebereme, jak jej správně používat, a spolu s pleťovou terapeutkou Katerynou Kadosh z pražského salonu Skin Atelier vyvrátíme ty nejčastější mýty, které se pojí k používání prostředků na opalování. Ucpávají opalovací krémy póry a jsou ty voděodolné opravdu voděodolné? To se dozvíš v našem článku.
Ať už je léto, nebo zima, ať je počasí slunečné, nebo deštivé, bez opalovacího krému bys nikdy neměl*a opustit domov. Možná tě napadne, že už ses během života několikrát spálil*a, ale za pár dní zarudnutí kůže odeznělo a život šel dál. Jenže opalovací krémy tě chrání nejen před tzv. spálením, ale hlavně před rakovinou kůže.
„Pokud nebudeme používat opalovací krémy, naše pleť bude vystavena slunečnímu záření, které obsahuje škodlivé ultrafialové (UV) záření. Toto UV záření může mít několik negativních účinků na naši pleť. Při příliš dlouhém vystavení slunci bez ochrany může naši pleť spálit. To se projevuje zarudnutím, podrážděním, bolestí a možným odlupováním pokožky. Dlouhodobé vystavení slunečnímu záření bez ochrany také může vést k předčasnému stárnutí pleti. UV záření přispívá ke tvorbě vrásek, pigmentových skvrn a nerovnoměrnému tónu pleti. To může dát pokožce starší a unavený vzhled,“ popsala pro Refresher pleťová terapeutka Kateryna Kadosh.
„Dalším závažným rizikem je riziko vzniku rakoviny kůže. Přeexponovaná pleť má zvýšenou šanci na vznik melanomu, nejzávažnější formy rakoviny kůže. Je tedy důležité chránit naši pleť před slunečním zářením používáním opalovacích krémů s dostatečnou ochrannou úrovní SPF,“ dodala.
Rakovina kůže je 19. nejčastějším typem rakoviny a podle Evropské akademie dermatologie a venerologie mělo rakovinu kůže na 7 304 000 Evropanů a Evropanek. A to i přesto, že tomuto onemocnění můžeš předcházet poměrně banálním způsobem – použitím opalovacího krému.
„Zhoubnými nádory kůže ročně onemocní 30 tisíc osob. Nejčastějšími z nich jsou bazaliom, spinaliom a melanom,“komentuje situaci v Česku doktorka Ilona Gutwaldová z Centra dermatologie Polikliniky IPP. „Zejména lidem, kteří tráví na slunci více času a nepoužívají žádný opalovací krém nebo používají opalovací krém s nízkým ochranným faktorem, doporučujeme pravidelnou kontrolu mateřských znamének. Právě pravidelná kontrola vám může zachránit život,“ dodává.
I přesto, že se jedná o jednoduchý krok, který by měl každý člověk zařadit do své každodenní rutiny, podle ČTK opalovací krém během slunění nepoužívá více než 30 % Čechů a Češek. Pokud je takto vysoké číslo u slunění, raději si snad nechceme ani představit, kolik lidí ochranu nepoužívá mimo léto i mimo dovolené a plovárny.
Existuje několik typů opalovacích krémů – od klasických mlék přes opalovací krémy na vodní bázi až po olejové. Někdo se navíc na sluníčku spálí už za 10 minut a jiný na něm může být i dvě hodiny a bude krásně opálený. Tolerance sluníčka se odvíjí od toho, jaký je fototyp tvé pokožky.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dočteš po odemknutí?
Který typ slunečního záření způsobuje vrásky a pigmentové skvrny a jaký proti němu zvolit krém.
Proč bys měl*a používat „opalovák“ i pod make-up s SPF a jak správně postupovat při aplikaci krok za krokem.
Seznam látek v krémech, na které si musíš dát pozor, pokud máš citlivější pleť.
Jak často se mazat a které typy krémů používat, pokud máš pokožku náchylnou na akné.
Jakou značku krémů nám doporučila pleťová terapeutka.
Tvoje pleť je velmi světlá, máš pihy, světlé oči, světlé nebo do zrzava vlasy a pravidelně se ti stává, že se spálíš.
Používej SPF 50.
Fototyp II
Máš bledou pleť, pihy, světlé vlasy, modré či zelené oči a většinou se opálíš do červena nebo spálíš.
Používej SPF 30 až 50.
Fototyp III
Tvoje pleť je světle hnědá, máš hnědé nebo tmavé vlasy, dobře se opaluješ a jen málokdy se ti stane, že by ses spálil*a.
Používej SPF 30 až 50.
Fototyp IV
Máš tmavou pleť, tmavé vlasy a téměř nikdy se nespálíš.
Používej SPF 30.
Při výběru správného opalovacího krému pak nezáleží na jeho konzistenci a formě, ale na tom, jaký má ochranný faktor neboli SPF. Ochranný faktor udává, jak účinně je přípravek schopný blokovat škodlivé UV-B záření, které opaluje naši pokožku, ale také ji spaluje. UV-B je uváděno téměř na všech baleních opalovacích krémů, ale občas se můžeš setkat také s označením UV-A. To je záření, které na planetu proniká celoročně a i ono je škodlivé. Způsobuje vrásky, stařecké skvrny a stojí za stárnutím kůže. Ideální je tedy opalovací krém, který chrání před oběma typy záření.
Co se týče pak samotného čísla SPF, to udává účinnost opalovacího přípravku, tedy jeho schopnost blokovat UV-B paprsky. Pokud sáhneš po opalovacím krému s SPF 15, 6,66 % UV-B záření se dostane ke tvé pokožce a krém odfiltruje 93 % z něj. U SPF 30 ho projde 3,33 % a přípravek odfiltruje 97 % a u SPF 50 se ke tvé pokožce dostanou pouze 2 % záření.
Jak na správné použití opalovacího krému > Opalovací přípravek nanes nejpozději 15 minut před opalováním či před tím, než opustíš dům. > Nešetři jím. Nanes dostatečně silnou vrstvu. > Nikdy nepoužívej nižší faktor než 15 a při prvním opalování sáhni nejméně po SPF 50. > Opalovací krém používej pravidelně a opakovaně, znovu ho nanášej každé dvě hodiny.
Tip: Opalovací krém a make-up
Ačkoli na trhu existují make-upy, které v sobě SPF obsahují, většinou je jejich faktor pouze 10. Taková ochrana nestačí a před nanesením bys tak vždy měl*a použít také opalovací krém. Přípravek na opalování bys neměl*a zaměňovat za klasický hydratační krém, ale měl*a bys jím doplnit svoji ranní rutinu.
„Správná vrstvení a aplikace jsou klíčové pro dosažení efektivní ochrany proti slunečnímu záření a zachování vzhledu make-upu. Před aplikací make-upu i opalovacího krému je důležité mít pleť čistou a hydratovanou. Použití vhodného čisticího prostředku a hydratačního krému pomůže připravit pleť pro další kroky. Pokud preferujete make-up s ochrannými vlastnostmi proti slunečnímu záření, zvolte make-up s SPF. Mnoho make-upových produktů obsahuje určitou míru ochrany proti slunečnímu záření, ale často je nutné aplikovat větší množství produktu, aby se dosáhlo účinné ochrany,“ popsala pleťová terapeutka.
„Jestliže používáte make-up bez ochrany proti slunečnímu záření, můžete aplikovat make-up jako další vrstvu po opalovacím krému. Je potřeba zajistit rovnoměrné rozložení make-upu po celé ploše obličeje a nedělat příliš tlusté vrstvy,“ dodala.
Ta by ideálně měla vypadat takto: Vyčisti pleť vodou či gelem, použij tonikum, sérum, krém a nanes opalovací krém. Pak počkej zhruba 15 minut, než se přípravek usadí na tvé pleti, a až pak začni nanášet make-up. V opačném případě by make-up na tvé pleti mohl klouzat, vytvářet mapy a nemusel by vydržet celý den.
Říká se, že dražší opalovací krém znamená lepší, avšak podle amerického testu Consumer Reports na ceně přípravku nezáleží a důležitá je jeho kvalita a složení. Společnost testovala na 22 opalovacích krémů a z testu vyplynulo, že se lze spolehnout i na ty levnější. „Zajímavé je, že si lidé většinou nestěžují na poskytovanou ochranu, ale na to, jak krém voní a jak vypadá na kůži,“komentoval výsledky studie dermatolog David Beynet.
S těmito výsledky souhlasí i lékařka Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, podle které je zbytečné kupovat příliš drahé krémy, které uvádí SPF vyšší než 50. „Ten rozdíl ve vyšších faktorech již není tak markantní, a je proto zbytečné kupovat velmi drahé krémy s vysokými faktory. Faktor 50 maximálně stačí. Koupit si dobrý krém neznamená přijet z dovolené neopálená. Rozdíl je v tom, kolik dostanete pod kůži škodlivého záření,“ uvedla.
Vyvracíme nejčastější mýty
K použití opalovacích krémů se váže i několik mýtů. Toto jsou ty nejčastější.
LEŽ: Voděodolný opalovací krém mě ochrání po celý den. Opalovací krémy, které jsou na štítku označené jako voděodolné, budou chránit tvoji pokožku pouze po dobu 40 až 80 minut po koupání. Neplatí tak, že by se díky vodě „nesmyly“ a postačila by pouze jedna aplikace za den. Aplikaci je tedy nutné po každém koupání zopakovat.
LEŽ: Opalovací krémy neobsahují škodlivé látky
„Při výběru opalovacích krémů je dobré věnovat pozornost několika složkám, zejména pokud máte citlivou pleť nebo jste náchylní k alergickým reakcím. Některé složky mohou vyvolat nepříznivé účinky nebo alergické reakce,“ míní Kateryna Kadosh.
Zde jsou některé složky, na které byste si měli dát pozor: > Chemické filtry SPF: Některé chemické sluneční filtry, jako například oxybenzon nebo avobenzon, mohou vyvolat alergické reakce nebo podráždění pokožky. Pokud jste citliví na tyto chemické filtry, můžete zvolit opalovací krémy s fyzikálními filtry (například obsahující oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý), které jsou obecně považovány za bezpečnější pro citlivou pleť. > Parfémy a vůně: Některé opalovací krémy obsahují parfémy a vůně, které mohou způsobovat podráždění nebo alergické reakce. Pokud máte citlivou pleť, můžete zvážit volbu opalovacího krému bez parfémů nebo s minimálním množstvím parfémovaných látek. > Konzervační látky: Některé konzervační látky, jako například methylparaben nebo propylparaben, mohou způsobovat alergické reakce. Pokud jste náchylní k alergiím na konzervační látky, můžete se rozhodnout pro opalovací krémy bez těchto složek.
Je důležité číst složení na etiketách opalovacích krémů a vybírat takové produkty, které jsou vhodné pro váš typ pleti a minimalizují riziko alergických reakcí. Pokud máte citlivou pleť nebo jste alergičtí na určité látky, můžete se poradit s odborníkem, který vám může poskytnout vhodné doporučení.
Pleťová terapeutka pak doporučuje používat opalovací krémy značky Dermalogica. „Já osobně pracuji s Dermalogicou, která má širokou škálu produktů s SPF, protože i ty je potřeba vybrat dle typu a stavu pleti,“ řekla pro Refresher.
LEŽ: Krém jsem koupil*a minulý rok. Nový nepotřebuji. Ačkoli by se při pravidelném používání opalovacího krému nemělo stát, že ti balení vydrží déle než rok, může se to stát. V případě, že plánuješ použít loňský opalovací krém, jej raději vyhoď. Dost možná totiž ztratil své účinné složky a je bezcenný. Každou sezónu si kup krém nový a tvoje pokožka ti poděkuje.
„Je důležité dodržovat datum spotřeby u kosmetických výrobků, včetně opalovacích krémů. Datum spotřeby udává období, ve kterém je výrobek považován za bezpečný a účinný při správném skladování. Pokud opalovací krém překročil datum spotřeby, doporučuje se ho nepoužívat. Složky v krému mohou časem ztrácet svou účinnost a bezpečnost, což může vést ke snížení ochranného účinku proti slunečnímu záření a možnosti zhoršení nebo nežádoucích reakcí,“ vysvětluje Kateryna Kadosh.
LEŽ: Opalovací krém stačí používat během opalování. Pod slunečníkem se mazat nemusím. Abys předešel*předešla stárnutí kůže či rakovině kůže, opalovací krém bys měl*a používat každý den, bez ohledu na roční období či výskyt sluníčka. Sluneční paprsky navíc prostupují i sklem, odrážejí se od vody a od země a namazat by ses tak měl*a i v případě, že třeba jen jedeš autem nebo ležíš pod slunečníkem.
LEŽ: Ochranné faktory se sčítají. Není pravda, že by se ochranné faktory u opalovacích krémů sčítaly. Když použiješ dvě desítky, neodpovídá to tomu, jako kdyby ses namazal*a krémem s SPF 20. Jak jsme říkali již v úvodu, ochranný faktor určuje míru slunečních paprsků, kterou krém propustí, a čím vyšší číslo, tím větší ochrana.
LEŽ: Opalovací krém ucpává póry.
„Existují některé mýty a obavy, že opalovací krémy mohou ucpávat póry. Nicméně většina moderních opalovacích krémů je vyvinuta tak, aby byly nekomedogenní, což znamená, že nebudou způsobovat ucpané póry a nebudou přispívat ke vzniku akné. Přesto je dobré vybrat opalovací krém vhodný pro váš typ pleti a postupovat podle doporučení odborníků na péči o pleť,“ odpovídá pleťová terapeutka.
„Nekomedogenní opalovací krémy jsou navrženy tak, aby se rychle vstřebávaly do pokožky a nezanechávaly mastný pocit. Jsou formulovány tak, aby minimalizovaly možnost ucpaných pórů a akné. Pokud však máte již mastnou nebo aknózní pleť, může být pro vás vhodné vybrat opalovací krém s označením ‚olejově volný‘ nebo ‚pro problematickou pleť‘. Tyto produkty jsou obvykle navrženy s ohledem na citlivou a mastnou pleť, aby minimalizovaly ucpané póry a nepříznivé reakce,“ uzavírá.