Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
11. června 2023 11:00
Čas čtení 5:30
Tereza Šnajdrová

Oplodňovák ze Stmívání, úzkosti z klimatických změn a kritika politiků. Toto jsou velikáni Muse a jejich cesta na vrchol

Oplodňovák ze Stmívání, úzkosti z klimatických změn a kritika politiků. Toto jsou velikáni Muse a jejich cesta na vrchol
Zdroj: Muse/Jeff Forney/propagační materiál
HUDBA FILMOVÁ HUDBA HUDBA ROCK FOR PEOPLE
Uložit Uložené

Muse dnes vystoupí na festivalu Rock for People. Připomeň si jejich kariéru od komplikovaných začátků až na top světová pódia.

Legendární rockeři Muse působí na hudební scéně již téměř 30 let, a ačkoli jejich cesta na vrchol byla trnitá, přinesla vytoužený úspěch. Muse se pyšní cenou Grammy, jejich koncerty bývají označovány za „nejlepší živáky vůbec“ a na svém kontě mají jeden úspěšný hit vedle druhého. Jaké byly začátky kapely a proč se nepohodla s Thomem Yorkem z Radiohead?

Doporučeno
Čelil obvinění z obtěžování nezletilých i z vedení kultu. Jared Leto je však stále hvězdou Hollywoodu Čelil obvinění z obtěžování nezletilých i z vedení kultu. Jared Leto je však stále hvězdou Hollywoodu 24. května 2023 13:00

V jejich hudbě se mísí elektronika, rock i pop

Muse provázely komplikované začátky. Matthew Bellamy, Dominic Howard a Christopher Wolstenholme původně působili v nejrůznějších školních kapelách, ale protože takové studentské projekty příliš dlouho nevydržely, osud nakonec chtěl, aby se talentovaní hudebníci spojili. Tak v roce 1994 vznikla skupina Rocket Baby Dolls, která se zúčastnila několika místních soutěží kapel, až se její členové domluvili, že studium pověsí na hřebík a začnou se hudbě věnovat profesionálně. Následovalo přejmenování kapely na Muse a také první klubové koncerty.
 
Ty Muse odehráli v Londýně a v Manchesteru, kam je přicházelo podpořit mnoho fanoušků a fanynek, čímž kapela vyslala zprávu nahrávacím společnostem – jsme tady, bavíme lidi a chceme, aby nás někdo podepsal. Mladých talentů se krátce poté ujala nahrávací společnost Sawmills, pod kterou Muse vydali první i druhé EP Muscle museum, které okamžitě zaujalo veřejnost i hudební kritiky. Čím dál více očí se začalo upínat na nově vzniklou kapelu a všichni napjatě čekali na to, jak si se slávou poradí.

Doporučeno
Intimní. Namyšlení. Odvážní. The 1975 jsou především upřímní a dovolí ti být tím, kým jen chceš Intimní. Namyšlení. Odvážní. The 1975 jsou především upřímní a dovolí ti být tím, kým jen chceš 10. června 2023 11:00

Ve společnosti se však najednou začaly objevovat názory, že Muse kopírují Radiohead, a do této války se nikdo pouštět nechtěl. Muse tak skončili bez smlouvy, nevěděli, kam dál, až se rozhodli zkusit štěstí za velkou louží. Tam se upsali Maverics Records a jejich hudba se dostala do celého světa. Vydali debutovou desku Showbiz plnou rockových skladeb, výtečných falzetů a textů o tom, jak je těžké zapadnout do některé ze škatulek, které nám svět nabízí. S deskou pak vyjeli jako support na turné se Spice Girls nebo Savage Garden a mezi léty 1999 a 2000 už koncertovali na největších festivalech v Evropě a Austrálii.

Muse
Zdroj: Muse/Hans-Peter van Velthoven/propagační materiál


Na druhé desce Origin of Symmetry se kapela rozhodla zariskovat a začala více experimentovat se zvukem. Kostelní melodie, více bubnů, více falzetů, použití klavírů, zábavnější kytarové riffy, prvky jazzu – přesně to najdeš na druhém albu, které spatřilo světlo světa v roce 2001. Muse téměř okamžitě získali titul „výborné živé kapely“, avšak nahrávací společnost k nim měla určité výhrady. Po Matthewu Bellamyovi chtěla, aby pro americký trh změnil některé písně, což zpěvák odmítl, a kapela tak přešla pod Warner Music.
 

Čti na další straně
Článek pokračuje na další straně
Strana 1 z 4
Domů
Sdílet
Diskuse