Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vstup do roku 2025 se slevou 25 % na všechny typy předplatného 🥳
Čteš poslední stranu článku:
Zveřejněné SMS Jonaha Hilla otevřely důležitou diskusi o vztahové manipulaci. Poznáš rozdíl mezi hranicí a ultimátem?

To, co Jonah Hill udělal, bylo nastavování ultimáta a jeho zprávy měly jasný tón: „Nechci, abys tohle dělala, a pokud to budeš dělat, nebudu s tebou.“ Rozdíl mezi hranicí a ultimátem je v předmětu věty. Hranice se týkají osoby, která je stanovuje, zatímco ultimáta se týkají osoby, která je přijímá. Hranice jsou o kontrole vlastního chování. Ultimáta jsou o snaze kontrolovat chování druhých. 


Dobře to také shrnula australská vládní organizace Respect Victoria, jež se zabývá pomocí ženám a potírání násilí na nich. „Říkat ženě, co si má oblékat, jak má dělat svou práci, izolovat ji od přátel a zahanbovat ji není ‚hranice‘. Údajné textové zprávy od Jonaha Hilla jeho bývalé partnerce jsou jasným příkladem gaslightingu a manipulace, převlečené za hranice,“ uvedla organizace na Twitteru. 

Prevence takového chování začíná podle ní změnou kultury, která se drží škodlivé představy, že je normální, aby jedna osoba měla právo kontrolovat tělo partnera, jeho přátelství, to, co nosí a co se rozhodne dělat. 

„Toto chování není o nastavování hranic, ale o moci a kontrole. Tyto postoje a chování jsou hnacím motorem násilí na ženách a my je musíme označit za to, čím jsou škodlivé a zastaralé,“ dodala organizace.

Čti na předchozí straně
Dočetl jsi celý článek
Strana 3 z 3
Domů
Sdílet
Diskuse