Autoři studie zjistili, že ze skupiny více než 230 makaků se 72 procent samců zapojilo do páření s jinými samci. Oproti tomu pouze 46 procent se pokusilo o páření se samicemi.
Vědecký tým zjistil, že samci, kteří spolu měli pohlavní styk, se častěji vzájemně podporovali při konfliktech. To napovídá tomu, že stejnopohlavní styk napomáhá „koaličním svazkům“ ve společenství makaků. Studii publikoval odborný časopis Nature Ecology and Evolution.
„Toto chování bylo u druhu makak rhesus častější mezi samci. Naopak u makaka japonského je stejnopohlavní styk rozšířenější mezi samicemi,“ uvádí spoluautor studie Vincent Savolainen.
Ze zkoumané skupiny 236 makaků se 72 procent samců zapojilo do páření s jinými samci. Oproti tomu pouze 46 procent se pokusilo o páření se samicemi. „Většina z nich je bisexuální,“ vysvětluje Savolainen.
Stejnopohlavní styk u makaků je zčásti dědičný
Autoři studie mimo jiné zjistili, že stejnopohlavní styk u makaků se předává z generace na generaci. Zveřejněná data naznačují, že je toto chování dědičné ze 6,4 %. To znamená, že se nejedná o náhodné chování, jak si někteří odborníci mysleli. Jedná se o první důkaz genetické vazby na tento druh u subhumánních primátů.