Klub českých turistů rozšiřuje své pole působnosti.
„Značení turistických tras je velmi jednoduché a finančně nenáročné. Potřebujete pouze štětec, plechovku s jednou ze čtyř základních barev (červená, bílá, modrá a žlutá) a vystřižený kartonový rámeček o rozměrech 10 × 10 centimetrů,“ vysvětlil český velvyslanec v Mongolsku Jan Vytopil.
Jeden z nejdokonalejších systémů turistického značení přijalo Mongolsko za své na slavnostním setkání 15. června, kdy byla symbolicky vyznačena první turistická trasa „Dugui tsagaan“ na hoře Bogd úl.
Systém používá třeba i Chorvatsko
Postup značení předvedl Václav Pecina z Mendelovy univerzity, který místnímu turistickému spolku nabídl možnost další spolupráce na mapování turistických tras. Klub českých turistů (KČT) mongolskému spolku dodá školení značkařů i příručku značení turistických tras v angličtině.
„Mongolsko vyhlásilo rok 2023 rokem cestovního ruchu. Vytvoření přehledných turistických tras významně přispěje k zatraktivnění místní pěší turistiky,“ nechal se slyšet předseda Mongolské asociace pěší turistiky Bolor-Erdene Bataar.
Jak uvádí web KČT, české turistické značení již dříve přijala řada zemí, například Chorvatsko, Brazílie nebo rumunský Banát. Český systém sahá hluboko do historie – první turistická trasa na našem území vznikla roku 1889 a vedla ze středočeských Štěchovic ke Svatojánským proudům.