Ve velkofilmu Christophera Nolana se objevily dvě významné české osobnosti.
Explozivní Oppenheimer sklízí úspěch nejen pro svou velkolepost, ale i díky své poměrně nezvyklé historické přesnosti. Pokud se chystáš do kina znovu nebo Nolanův velkofilm uvidíš teprve poprvé, můžeš se kromě pevně soudržného příběhu a velkoleposti praktických efektů nechat unášet také řadou easter eggů v podobě řady vědců a vědkyň, které se na plátně byť třeba jen mihnou.
O to zajímavější je jejich pozorování s vědomím, že se v Oppenheimerovi nachází poměrně důležitá česká stopa v podobě Lilli Hornig (ve filmu Olivia Thirlby). Lilli byla česko-americká vědkyně, která se narodila v roce 1921 v Ústí nad Labem. Když jí bylo osm let, přestěhovala se s rodinou do Berlína a posléze do Spojených států amerických.
Během svých studií potkala tehdy Lilli Schwenková svého budoucího manžela, uznávaného chemika Donalda Horniga, s nímž později pracovala na projektu Manhattan. Po prvním testu bomby byla Lilli jednou z osobností, které protestovaly proti svržení atomových zbraní na obydlené oblasti.
Kousek Brna v Los Alamos
Kromě Lilli Hornig se ve filmu objevuje také brněnský rodák, rakousko-americký matematik Kurt Gödel (ve filmu James Urbaniak). Ten byl blízkým přítelem Alberta Einsteina a ve filmu si ho můžeš všimnout během scény, kdy se s autorem teorie relativity prochází. Gödel je známý především díky svému přínosu v oblasti programovacích jazyků a považuje se za člověka, který položil jejich základy.