Lajkuje tvůj partner*ka sexy fotky na Instagramu? Nebo dokonce píše někomu do DMs? Tak přesně takhle může vypadat nový trend ve světě randění, kterému se říká mikro podvádění, anglicky micro-cheating.
V téhle situaci jsme možná někdy byli všichni. Osoba, se kterou chodíš nebo randíš, udělá nějakou drobnost, která tě prostě vykolejí. Ať už jde o lajkování na sociálních sítích, flirtující konverzace, chatování s ex, nebo třeba kompliment další osobě, ve kterém můžeš cítit sexuální napětí.
I když se tyhle věci tváří nevinně a nemusí vlastně nic znamenat, podle některých už jde o podvádění. Alespoň tedy na nějaké mikro úrovni. I když tak závažné jako nevěra nejsou, mohou v tobě vyvolat pocit, že tě někdo zradil a podvedl.
Server Mashable se pokusil tomuto novému fenoménu přijít na kloub a obrátil se na odborníky a odbornice, kteří popisují, proč k něčemu takovému vůbec dochází, o co přesně se jedná a co máme sakra dělat, pokud se nám něco takového děje.
Odbornictvo uvádí, že úplně jednoduše není mikro podvádění plnohodnotná nevěra. Je to ale jev, který má podobu nevhodného chování a interakcí, jež balancují na hraně intimity nebo se snaží s někým dalším intimní atmosféru navodit.
Co to vlastně je
Jako klasické případy mikro podvádění pak uvádí flirtování a přiživování sexuální energie s osobami mimo vztah, lajkování či komentování provokativního obsahu na sociálních sítích nebo udržování citově intimního či flirtujícího vztahu s bývalým partnerem.
Mikro podvádění ale může být i to, když si nestanovíš pevné hranice s někým, kdo o tebe evidentně jeví zájem i přesto, že jsi ve vztahu. Patří mezi něj i zatajování faktu, že nějaký vztah máš, že půjčuješ telefon lidem, kteří nejsou tvým partnerem*partnerkou, máš aktivní profil na seznamce, utrácíš peníze za jinou osobu, negativně mluvíš o svém protějšku, bavíš se s někým za zády svého partnera*partnerky nebo vyhledáváš od někoho útěchu ve chvílích, kdy je tvůj vztah napjatý.
Děláme to i neúmyslně
Podle terapeutky Lori Kret jsou ale hranice mikro podvádění velmi individuální. Co někdo považuje za malou nevěru, je pro dalšího úplně normální a nijak ho to nerozrušuje. „Každý pár má nevěru a hranice definované jinak, takže vytvořit konkrétní seznam toho, co už je a co ještě není mikro podvádění, je velmi obtížné,“ říká.
Vztahová odbornice Moraya Seeger DeGear pak dodává, že mikro podvádění může být úmyslné, ale i neúmyslné. „Někdy si neuvědomujeme, jak naše chování partnera či partnerku ovlivňuje a kde leží ty pomyslné hranice. Je proto nesmírně důležité o nich už od samého začátku vztahu mluvit a v průběhu života je společně přehodnocovat na základě individuálního vývoje,“ říká s tím, že každý se životně posouvá a pak může nastat třeba to, že situace, nad kterou bychom před deseti lety mávli rukou, najednou působí jako zrada.
Hlavním znakem toho, že ty sám*sama možná někoho mikro podvádíš, je podle ní to, že děláš něco, o čem víš, že by tvému partnerovi či partnerce asi nebylo příjemné.
I mikro podvádění může způsobit makro rozchod
Podle odbornictva ale může mikro podvádění vážně narušit vztah. Emocionální intimita s další osobou, flirtování a tajnůstkaření totiž nabourávají spojení a důvěru mezi partnery a také ohrožují bezpečnost vztahu.
„Věrné vztahy zkrátka vyžadují soustavné úsilí. Směřování emoční a sexuální energie mimo partnerský vztah znamená, že intimita mezi partnery může začít stagnovat,“ říká terapeutka Kret. To podle ní ale rozhodně neznamená, že by lidé neměli mít blízké a intimní vztahy s rodinou či přáteli.
„Je nutné to ale rozlišovat. Flirtování, sexting nebo tajné scházení se s někým jiným pak může partnerovi či partnerce připadat nejen jako zrada, ale odvádí to i vás od toho, abyste věnovali čas a úsilí na vytváření harmonického vztahu,“ říká Kret s tím, že osoba, kterou někdo mikro podvádí, pak může nabýt dojmu, že není milovaná, nikdo si jí neváží a nerespektuje.
Důvodů, proč lidé mikro podvádí, je mnoho. „Někteří lidé to dělají zkrátka proto, že se snaží uspokojit nezralým a nezdravým způsobem své potřeby, bojují s nějakým vnitřním konfliktem ohledně toho, zda chtějí, či nechtějí být v monogamním vztahu, anebo se cítí nejistí a potřebují pozornost od druhých,“ vysvětluje Kret.
Pokud ale k mikro podvádění ve vztahu dojde i přesto, že je to bolestivé a náročné, jde to podle odbornictva ustát. „Náprava může trvat hodně dlouho, ale pokud oba lidé chtějí ve vztahu pokračovat, mohou společně pracovat na obnově důvěry, komunikovat a zjistit, proč k něčemu takovému došlo,“ uzavírá DeGeare.