Jít do obchodu, koupit si kolu, brambůrky, jít domů a tam to všechno spořádat. To může být v pohodě, když to uděláš jednou za uherský rok. Ale co když si takto dopřáváš denně? K podobné konzumaci se váží zdravotní potíže, které se nemusí vyplatit.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sledovalo, jak lidé konzumují sladké limonády, kterých jsou v každém obchodu plné regály. Oblíbené nealko je však často stejným či velmi podobným problémem, co se dopadů na zdraví týče, jako jiné dostupné „nástrahy“, které si můžeme koupit.
V anketě ve Spojených státech uvedlo hned 63 % dotazovaných, že vypije minimálně jednu plechovku slazených limonád denně. „Vysoký příjem přidaného cukru je spojen s četnými nepříznivými zdravotními důsledky, od zvýšené hmotnosti a rizika zánětu až po duševní zdraví a rakovinu,“ sdělila pro web Eat This, Not That! dietoložka Kelsey Costa. A to už jsou velká rizika.
Ani Česká republika na tom není kdovíjak dobře. „V průměru konzumuje každý Čech 40 kg cukru. Nejméně polovina z tohoto množství připadá na sladké nápoje, které jsou pro naše zdraví značně zatěžující, a to zvláště v případě, když je konzumujeme příliš často a v nadměrném množství,“ komentovala situaci Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Podle ČSÚ se průměrné roční číslo pohybuje okolo 36 kilogramů.
Diabetes, kolaps ledvin, jater a řídnutí kostí
První věc, která nás ve spojení s konzumací sladkých nápojů asi napadne, je přibírání. A je pravda, že v každé plechovce je zhruba 150 až 200 kalorií z přidaných cukrů, které se hubnou velmi těžko. Mnohem těžšími dopady však může být možná cukrovka druhého stupně nebo potenciální řídnutí kostí.
V prvním případě, dle časopisu Diabetes Care z prosince 2019, vzrostlo za pouhé 4 roky riziko cukrovky u těch, kteří denně konzumovali slazené nápoje, o 16 %. Podle studie The American Journal of Clinical Nutrition ze září 2014 vzroste s každou zkonzumovanou plechovkou limonády riziko zlomeniny kyčle o 14 %. Problémem má být zejména kyselina fosforečná, která se v nápojích nachází a brání správnému vstřebávání vápníku.
Rizik je ale mnohem více. Od zkažených zubů přes riziko ztučnění jater až po možnou tvorbu ledvinových kamenů či vysokého rizika infarktu. Proto je lepší zůstat u vody.