Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. října 2023 v 6:00
Čas čtení 4:24
Adéla Ježková

Kam na výlet Halloween: Tohle jsou nejtajemnější místa v Česku

Kam na výlet Halloween: Tohle jsou nejtajemnější místa v Česku
Zdroj: WikimediaCommons/volně k užití
REFRESHER KAM NA VÝLET
Uložit Uložené

Nevíš, kam vyrazit na Halloween nebo Dušičky? Máme pro tebe tipy na ty nejtajemnější výlety v Česku.

V Refresher sérii Kam na výlet ti pravidelně přinášíme skvělé tipy na výlety do přírody, rozhledny, hrady i zámky. Jelikož si to ale sychravé podzimní počasí a blížící se Halloween a Dušičky žádají, vydáme se dnes za tajemnem. Pokud tě naše cestovatelské články baví, podpoř nás a přidej se do klubu Refresher+.

Přinášíme ti výběr záhadných a strašidelných míst po celé České republice. Chceš se bát?

Jeskyně Býčí skála: Rituální vraždy

CHKO Moravský kras.
CHKO Moravský kras. Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

Jeskyně Býčí skála se nachází v CHKO Moravský kras mezi městem Adamovem a obcí Křtiny. Jedná se o druhý nejdelší jeskynní systém v Česku. Její celková délka dosahuje neuvěřitelných 18 kilometrů.

Přestože samotná jeskyně je nyní uzavřena kvůli ochraně zimujících netopýrů, její okolí si můžeš v klidu projít. Vůbec bychom se ale nedivili, pokud tě to do Býčí skály bude táhnout, obestírá ji totiž ponurá historie. 

Doporučeno
9 krásných míst na piknik v okolí Prahy. Najdeš tam nádherné výhledy i možnost koupání 9 krásných míst na piknik v okolí Prahy. Najdeš tam nádherné výhledy i možnost koupání 15. července 2024 v 9:30

Jedná se o naleziště „pohřbu halštatského velmože“, které zde v druhé polovině 19. století objevil archeolog Jindřich Wankel. Nalezl tady lidské ostatky a postupně vyplynulo na povrch, že Býčí skála měla být místem rituálního pohřbu významného náčelníka. Ten ale do hrobu neputoval sám, následovat ho musely i živé ženy, zvířata a čeleď. 

„Ženy s čeledí byly zavlečeny dovnitř, zbaveny ozdob a usmrceny. Některým byly useknuty ruce, jiným rozťaty hlavy a vraždilo se neúnavně, dokud nebyly úplně všechny oběti zabity; i koně byli rozsekáni na kusy a jejich údy rozsety po jeskyni. Nádoby s obětními dary byly navršeny na jednu hromadu a na vše bylo rozestřeno zuhelnatělé obilí. Když bylo po pohřební hostině, navalilo množství lidu obrovské balvany na mrtvoly i na celou předsíň jeskyně a nasypalo na ně štěrk s pískem, aby bylo posvátné místo uchráněno před zneuctěním,“ popisuje Wankel barvitě ve své knize. 

Uf. To jsi uprostřed nádherné CHKO Moravský kras asi nečekal*a, co? 

Doporučeno
Kam na výlet: Moravský kras je místem přírodních krás i rituálních vražd Kam na výlet: Moravský kras je místem přírodních krás i rituálních vražd 6. května 2023 v 6:00

Sauersack: Bývalý zajatecký tábor

SAUERSACK
Zdroj: REFRESHER/ Adéla Ježková

Nedaleko města Přebuz v Karlovarském kraji, uprostřed temných lesů krušnohorských, nachází se, ponechán napospas rozkladu, Sauersack. Jedná se o pozůstatky cínového dolu a nedalekého zajateckého tábora z období 2. světové války. Areál leží uprostřed lesů podél silnice spojující zaniklou obec Rolavu a Nové Hamry. 

Ve zdejším dole v otrockých podmínkách pracovali váleční zajatci, údajně se jednalo o 300 až 450 vojáků z Francie a Sovětského svazu a kolem 200 totálně nasazených Poláků, Ukrajinců, Řeků, Italů, Holanďanů či Čechů.

Po sudetských Němcích tady zbyly jen smutné ruiny cínového dolu a zajateckého tábora. Německý název obce Sauersack byl sice ještě v roce 1947 přeměněn na „Rolava“ podle protékajícího potoka, ale jen na pár let. Obec se totiž nacházela asi dva kilometry od česko-německých hranic a o její znovuosídlení nebyl zájem. Rozhodnuto o ní bylo v roce 1951, kdy byla začleněna do pohraničního pásma a zanikla. 

Objekty prorůstá příroda a zdá se, že chce získat zpět své území. Jako by se tu zastavil čas. Pokud máš štěstí a na místě jsi jen s pár lidmi, nebo dokonce o samotě, můžeš slyšet, jak z konstrukce kape voda, pomalu hnije dřevo a na betonu roste mech.

Doporučeno
Kam na výlet: Temné krušnohorské lesy ukrývají zaniklou obec i bývalý zajatecký tábor Kam na výlet: Temné krušnohorské lesy ukrývají zaniklou obec i bývalý zajatecký tábor 19. března 2022 v 11:30

Les Bor: Oběšenci, mrtví vojáci i UFO

Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. Zdroj: ČSFD/propagační materiál

Branišovský les, zvaný také les Bor, se nachází mezi českobudějovickým sídlištěm Máj, čtvrtí Zavadilka a obcemi Branišov, Mokré a Třebín. Pokud se zajímáš o tajemno, jistě jsi o něm už slyšel*a. Je totiž znám pro výskyt paranormálních jevů.

Téměř každý text o lese Bor zmiňuje strom oběšenců. Nejčastěji se traduje, že stál v blízkosti dřevěných muk a po mnoha sebevraždách byl pokácen a spálen. V okolí tohoto místa prý mnozí slyší hlas, který nabádá k sebevraždě.

Podle další legendy se zase v roce 1927 v místním hotelu ubytoval mladý pár, který posléze vyrazil na výlet do přírody. Zpět do hotelu se ale už nevrátili, byli totiž nalezeni oběšeni na stromu. Možná právě proto se v lese po setmění prý zjevuje dvojice červených očí. Na stejném stromu měla být později nalezena oběšená žena, což podnítilo místního obyvatele – pana Kříže –, aby příslušnou větev uřízl a spálil. Říká se ale, že mu poté ochrnula ruka.

Další legendy o lese Bor zmiňují také rozsáhlé bažiny, ve kterých měly ukončit svůj život desítky lidí. A to jak dobrovolně, tak nedobrovolně.

V době, kdy se v místě nacházel muniční sklad, se tu rovněž měla odehrát tragédie, která si vyžádala asi 40 lidských životů. Když jedna dvojice vojáků střídala při noční stráži druhou, měl se jeden z vojáků v „cosi“ proměnit. Další výpovědi místních hovoří o příbězích, ve kterých se vojáci vzájemně postříleli ze žárlivosti.

Doporučeno
Do tohoto lesa desítky let nikdo nemohl. Vyraz na čundr, na kterém nepotkáš ani nohu Do tohoto lesa desítky let nikdo nemohl. Vyraz na čundr, na kterém nepotkáš ani nohu 13. července 2024 v 9:00

V lese Bor mělo také dojít k pádu UFO, které připomínalo obrovskou zářící kouli. Oblast tak na rok uzavřela speciální jednotka, která měla za úkol událost prošetřit. Po zpřístupnění prostoru prý lidé v místě objevili stromy s jednostranně šikmo sežehnutou kůrou.

To, že má v lese docházet ke skokům v čase, tě snad už ani nepřekvapí.

Čti na další straně
Článek pokračuje na další straně
Strana 1 z 2
Domů
Sdílet
Diskuse