Nevíš, kam vyrazit na Halloween nebo Dušičky? Máme pro tebe tipy na ty nejtajemnější výlety v Česku.
V Refresher sérii Kam na výlet ti pravidelně přinášíme skvělé tipy na výlety do přírody, rozhledny, hrady i zámky. Jelikož si to ale sychravé podzimní počasí a blížící se Halloween a Dušičky žádají, vydáme se dnes za tajemnem. Pokud tě naše cestovatelské články baví, podpoř nás a přidej se do klubu Refresher+.
Přinášíme ti výběr záhadných a strašidelných míst po celé České republice. Chceš se bát?
Jeskyně Býčí skála: Rituální vraždy

Jeskyně Býčí skála se nachází v CHKO Moravský kras mezi městem Adamovem a obcí Křtiny. Jedná se o druhý nejdelší jeskynní systém v Česku. Její celková délka dosahuje neuvěřitelných 18 kilometrů.
Přestože samotná jeskyně je nyní uzavřena kvůli ochraně zimujících netopýrů, její okolí si můžeš v klidu projít. Vůbec bychom se ale nedivili, pokud tě to do Býčí skály bude táhnout, obestírá ji totiž ponurá historie.
Jedná se o naleziště „pohřbu halštatského velmože“, které zde v druhé polovině 19. století objevil archeolog Jindřich Wankel. Nalezl tady lidské ostatky a postupně vyplynulo na povrch, že Býčí skála měla být místem rituálního pohřbu významného náčelníka. Ten ale do hrobu neputoval sám, následovat ho musely i živé ženy, zvířata a čeleď.
„Ženy s čeledí byly zavlečeny dovnitř, zbaveny ozdob a usmrceny. Některým byly useknuty ruce, jiným rozťaty hlavy a vraždilo se neúnavně, dokud nebyly úplně všechny oběti zabity; i koně byli rozsekáni na kusy a jejich údy rozsety po jeskyni. Nádoby s obětními dary byly navršeny na jednu hromadu a na vše bylo rozestřeno zuhelnatělé obilí. Když bylo po pohřební hostině, navalilo množství lidu obrovské balvany na mrtvoly i na celou předsíň jeskyně a nasypalo na ně štěrk s pískem, aby bylo posvátné místo uchráněno před zneuctěním,“ popisuje Wankel barvitě ve své knize.
Uf. To jsi uprostřed nádherné CHKO Moravský kras asi nečekal*a, co?

Sauersack: Bývalý zajatecký tábor

Nedaleko města Přebuz v Karlovarském kraji, uprostřed temných lesů krušnohorských, nachází se, ponechán napospas rozkladu, Sauersack. Jedná se o pozůstatky cínového dolu a nedalekého zajateckého tábora z období 2. světové války. Areál leží uprostřed lesů podél silnice spojující zaniklou obec Rolavu a Nové Hamry.
Ve zdejším dole v otrockých podmínkách pracovali váleční zajatci, údajně se jednalo o 300 až 450 vojáků z Francie a Sovětského svazu a kolem 200 totálně nasazených Poláků, Ukrajinců, Řeků, Italů, Holanďanů či Čechů.
Po sudetských Němcích tady zbyly jen smutné ruiny cínového dolu a zajateckého tábora. Německý název obce Sauersack byl sice ještě v roce 1947 přeměněn na „Rolava“ podle protékajícího potoka, ale jen na pár let. Obec se totiž nacházela asi dva kilometry od česko-německých hranic a o její znovuosídlení nebyl zájem. Rozhodnuto o ní bylo v roce 1951, kdy byla začleněna do pohraničního pásma a zanikla.
Objekty prorůstá příroda a zdá se, že chce získat zpět své území. Jako by se tu zastavil čas. Pokud máš štěstí a na místě jsi jen s pár lidmi, nebo dokonce o samotě, můžeš slyšet, jak z konstrukce kape voda, pomalu hnije dřevo a na betonu roste mech.
Les Bor: Oběšenci, mrtví vojáci i UFO

Branišovský les, zvaný také les Bor, se nachází mezi českobudějovickým sídlištěm Máj, čtvrtí Zavadilka a obcemi Branišov, Mokré a Třebín. Pokud se zajímáš o tajemno, jistě jsi o něm už slyšel*a. Je totiž znám pro výskyt paranormálních jevů.
Téměř každý text o lese Bor zmiňuje strom oběšenců. Nejčastěji se traduje, že stál v blízkosti dřevěných muk a po mnoha sebevraždách byl pokácen a spálen. V okolí tohoto místa prý mnozí slyší hlas, který nabádá k sebevraždě.
Podle další legendy se zase v roce 1927 v místním hotelu ubytoval mladý pár, který posléze vyrazil na výlet do přírody. Zpět do hotelu se ale už nevrátili, byli totiž nalezeni oběšeni na stromu. Možná právě proto se v lese po setmění prý zjevuje dvojice červených očí. Na stejném stromu měla být později nalezena oběšená žena, což podnítilo místního obyvatele – pana Kříže –, aby příslušnou větev uřízl a spálil. Říká se ale, že mu poté ochrnula ruka.
Další legendy o lese Bor zmiňují také rozsáhlé bažiny, ve kterých měly ukončit svůj život desítky lidí. A to jak dobrovolně, tak nedobrovolně.
V době, kdy se v místě nacházel muniční sklad, se tu rovněž měla odehrát tragédie, která si vyžádala asi 40 lidských životů. Když jedna dvojice vojáků střídala při noční stráži druhou, měl se jeden z vojáků v „cosi“ proměnit. Další výpovědi místních hovoří o příbězích, ve kterých se vojáci vzájemně postříleli ze žárlivosti.
V lese Bor mělo také dojít k pádu UFO, které připomínalo obrovskou zářící kouli. Oblast tak na rok uzavřela speciální jednotka, která měla za úkol událost prošetřit. Po zpřístupnění prostoru prý lidé v místě objevili stromy s jednostranně šikmo sežehnutou kůrou.
To, že má v lese docházet ke skokům v čase, tě snad už ani nepřekvapí.
Kostel duchů

V obci Luková u Manětína na severním Plzeňsku nalezneme kostel svatého Jiří. Postaven byl ve 14. století a tajemně působí už jen navenek. Pravá halloweenská atmosféra se ale nachází v interiéru, kam byly v roce 2012 nainstalovány sochy duchů.
„V dřevěných lavicích kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani vzduch se nepohne. V mrazu prosincového dne, snad umocněného bezútěšným stářím kostelních zdí, se chvějeme zimou všichni. Nikoliv však ‚Věřící‘,“ popisuje atmosféru oficiální web kostela. Do sádry některých postav je dokonce přidán fosfor, takže když do kostela svítí slunce, večer pak postavy světélkují.
Jedná se o bakalářskou práci někdejšího studenta Fakulty designu a umění ZČU v Plzni Jakuba Hadravy. Díky němu se kostel dostal do povědomí veřejnosti a prostřednictvím dobrovolného vstupného se daří kostel postupně opravovat.
Čertova kaple: Temné síly

Poblíž zámku Jezeří v okrese Most v Krušných horách se nachází nedostavěná pohřební kaple rodu Lobkoviců. Její oficiální název je sice Hraběcí, všichni jí ale říkají Čertova. Provází ji totiž strašidelná pověst.
Podle ní stavba nebyla nikdy dokončena, protože si to prý nepřály temné síly, které zapříčinily smrt stavitelů. Padající kámen usmrtil majitele zámku Jezeří Ferdinanda Josefa z Lobkowicz, který chtěl vybudovat kapli s trnem z Kristovy trnové koruny, ze které by se stalo poutní místo.

Ve výstavbě následně pokračoval jeho bratr Oldřich Felix z Lobkowicz, temné síly jej asi neodradily. Ani jemu se to ovšem nevyplatilo, v místě na něj spadl strom a zraněním následně podlehl. Opakovaně se také zřítila klenba kaple, za čímž dle pověsti stojí ďábel v podobě velkého černého jelena.
Ze strachu pak nikdo ve výstavbě nepokračoval, a kaple tak zůstala nedokončena. Dodnes před jejím vchodem leží kamenné podstavce a sloupy, které tam měly být vztyčeny. Vše zůstalo tak, jak byla stavba opuštěna.
Temné síly jsou tu cítit dodnes, návštěvníci často zmiňují skličující a depresivní atmosféru. Tak pozor, ať si z temného lesa u kaple neodneseš nějakou kletbu.