Osud československé lékařky Vlasty Kálalové Di Lotti málem upadl v zapomnění, nebýt spisovatelky Ilony Borské.
Čas od času tě v Refresheru seznamujeme s osudy zajímavých žen naší historie. Nedávno jsme přinesli článek o prvních českých doktorkách medicíny, které svou cestu rozhodně neměly jednoduchou, přesto se dokázaly prosadit. A v lékařském prostředí zůstaneme. Tentokrát ti přinášíme příběh Vlasty Kálalové, provdané Di Lotti. Proslavila se i v zahraničí, kde dokonce léčila královskou rodinu. Po návratu do rodné vlasti ale čelila rodinné tragédii a sama unikla smrti jen o vlásek.
Sen jí pomohli splnit Masarykovi
Vlasta Kálalová se narodila 26. října 1896 v Bernarticích na jihu Čech do rodiny venkovského učitele. Už od mládí vykazovala neobyčejný talent na světové jazyky. Bylo jí pouze sedmnáct let, když jich ovládala hned sedm – kromě angličtiny se domluvila také francouzsky, rusky, italsky, španělsky, německy a turecky.
Od roku 1900 mohly ženy díky změně zákona studovat na lékařských fakultách. Už od středoškolských studií se na studium medicíny připravovala také Kálalová. Dostala se na 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Nedokázala se vzdát ani milovaných jazyků, proto současně se studiem medicíny chodila na hodiny arabštiny a perštiny.