Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. listopadu 2023 11:00
Čas čtení 5:06
Ilona Hobzová

Zavřeli mě do minus 120 stupňů Celsia. V nohách mi píchaly jehličky a soustředila jsem se jako nikdy

Zavřeli mě do minus 120 stupňů Celsia. V nohách mi píchaly jehličky a soustředila jsem se jako nikdy
Zdroj: Refresher/Lucie Kotvalová
ZDRAVÍ ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Zmrznu, nebo nezmrznu, to je, oč tu běží.

Čas od času mám možnost vyzkoušet si to, o čem píšu, na vlastní kůži. Letos na jaře jsem okusila fotbalový trénink s profesionálními hráčkami na Strahově a v pražském fitcentru Gymstory jsem zjistila, jaké to je vrátit se ke kořenům formou ideomotorického tréninku. Tentokrát jsem měla možnost překonat asi jednu z největších výzev.

Dnes je tu zima, řekla kolegyně ve vyhřáté kanceláři. Aha

Nejsem zrovna fanynkou otužování. Obdivuji ty, kteří se v zimních měsících dokáží s naprostým klidem ponořit do ledové vody a ještě se u toho kvůli fotografii na sociální sítě hezky tvářit. Miluji teplý kašmírový svetr, litry čaje pod vlněnou dekou a návštěvu sauny, v níž teplota stoupá ke 100 stupňům Celsia. Mám ale také ráda výzvy, a tak jsem využila nabídky vlézt do prostoru, kde je rovněž více než 100 stupňů Celsia. Jen v minusových hodnotách. 

Chladovou terapii používali lidé při léčbě bolesti už v dávných dobách a známe ji v určité formě i dnes, když na zraněné místo přikládáme sáček mražené zeleniny. Zprávy o léčbě ledem pocházejí už z dob starého Egypta. Lokální kryoterapii a celotělovou terapii chladem při minus 120 stupních Celsia zavedl koncem 70. let minulého století v Japonsku profesor Toširo Jamauči. Jen o pár let později na něj v Evropě navázal německý revmatolog Reinhard Fricke.

Kryoterapie je bezpečná rehabilitačně-relaxační metoda, kdy je celý organismus na krátký časový úsek vystaven velmi nízké teplotě, což způsobí pozitivní fyziologickou reakci celého organismu. Zlepší se obranyschopnost organismu, zvýší se odolnost proti chladu, urychlí se hojicí procesy a dojde ke zvýšení vitality.

V současné době nabízí kryokomory řada míst v Česku, já jsem se vydala do mně známého Gymstory v Praze 6. Jak už jsem zmínila, terapii chladem jsem nikdy předtím nevyhledala. Nebyla jsem si tedy jistá, co přesně mě čeká. Věděla jsem jen, že mi bude zima, a proto jsem se v den plánované návštěvy při každé poznámce kolegů a kolegyň o tom, jaká je v kanceláři zima, ironicky ohradila. 

S ledovým klidem. Doslova

Nebyla jsem ten den první, kdo si termín a čas návštěvy kryokomory zarezervoval. Měla jsem tedy možnost alespoň zaznamenat pocity dvojice lidí, kteří z ní vylezli přede mnou, doprovázeni mrazivým oparem, který otevřením dveří komory přinesli do místnosti před ní.

Domů
Sdílet
Diskuse