Objevná studie o pyramidě starší než zemědělství se dočkala vlny kritiky. Odborná obec se domnívá, že nejde o práci lidí.
Nejstarší pyramida na světě podle studie publikované v říjnu v časopise Archaeological Prospection pochází přibližně z roku 25 tisíc před naším letopočtem. Tím překonala Džoserovu pyramidu starou přibližně čtyři a půl tisíce let. Momentálně nejstarší stavba Gunung Padang se nachází v Indonésii, objevují se ale pochybnosti, zda ji postavili lidé.
Gunung Padang může být ve svých nejhlubších vrstvách stará přes 25 tisíc let. Podle vědeckého týmu je v jejím jádru pečlivě vytesaná masivní láva z andezitu. Původně měla vzniknout jako přírodní lávový kopec, který tehdejší lidé opracovali a následně obalili dalšími vrstvami.
Žádné známky lidské práce
„Tato studie vrhá světlo na pokročilé zednické dovednosti z doby posledního glaciálu. Toto zjištění zpochybňuje tradiční názor, že lidská civilizace a rozvoj pokročilých stavebních technik se objevily až s nástupem zemědělství přibližně před 11 tisíci lety,“ uvádí vědecký tým.