Pláč patří mezi zdravé způsoby, jak se vyrovnávat s emocemi. Mě ovšem pláč před mnoha lety opustil. Teď se snažíme znovu spřátelit.
Právě jsem se dozvěděla bolestivou rodinnou informaci. Zprávu na mobilu čtu znovu a znovu, než mi plně dochází, co znamená. Nikdo neumírá, naštěstí, ale událost, kterou zpráva popisuje, zasáhne některé členy naší rodiny přímo a negativně. Na nás ostatní dopadne pouze nepřímá tíha – ovšem o nic méně reálná či zraňující.
V hrudi cítím tlak. Jako by se mi celý vnitřek kroutil bolestí. Vím, co se ve mně pravděpodobně děje. Ozývá se strach, úzkost a hlubinný smutek zároveň. Vím, co by mi teď prospělo. Co by mi přineslo uvolnění, co by mi usnadnilo informaci nějak zpracovat a nakonec se přes ni přenést: pláč.
Jenže já už zhruba deset let v podstatě nebrečím – tedy když jde o mě, medvídek Pú a jeho strastiplná cesta za medem mě rozslzela mnohokrát.
Část emocí, ke kterým patří smutek, vůbec neprožívám. Potlačuji je, a proto je nejsem schopna ventilovat. Rozhodla jsem se proto zkusit experiment. Každý den se budu do pláče nutit. Do doby, než ke mně znovu začne v případě potřeby přicházet samovolně.
Zklidnit se i vyrovnat
Důvodů, proč se některým z nás vyhýbá pláč, může být mnoho, jak píše expertka na duševní zdraví Toketemu Ohwovoriole na webu Very Well Mind.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Proč je dobré plakat a s čím ti pláč pomůže.
- Jak se naučit plakat krok za krokem.
- Kdy je dobré probrat problém na terapii.
- Jaké jsou nejlepší smutné písničky, které ti s pláčem pomůžou.
- Kdy není vhodné nutit se do pláče a zkoušet tento experiment.