Myslíš si, že ježdění vlaků skrz budovy a čerpací stanice na střechách budov existují jen ve futuristických filmech? Čínský Čunking ti dokáže, že se mu ve světě právem říká hlavní město bizarností.
Na internetu se můžeme dostat k několika žebříčkům největších měst světa. Důležité je však vyfiltrovat potřebné faktory, podle kterých se může takový žebříček zcela změnit. Bereme-li v úvahu počet obyvatel města, kteří žijí na území samosprávného kraje, tak je největším městem světa právě Čunking či Čchung-čching (Chongqing).
Na ploše 82 400 čtverečních kilometrů (což je o něco málo více než Česká republika jako celek) zde žije přibližně 32 milionů lidí. Přestože je centrum města přeplněné a připomíná klasickou asijskou metropoli, v průměru má Čunking jen 390 obyvatel na čtvereční kilometr. Pro srovnání, v Monaku na stejné ploše žije přes 18 700 lidí. Podstatně větší hustotu zalidnění má také Praha, kde je to přibližně 2 735 obyvatel na čtvereční kilometr.
Rozloha, velikost a populace však nejsou na Čunkingu to nejzajímavější. Město, které pod současnou správou funguje teprve od roku 1997, leží na důležité dopravní i průmyslové křižovatce. I to byl jeden z klíčových faktorů rapidní změny a budování, které město zažilo na přelomu tisíciletí.
Rapidní změny a urbanizace
V Čunkingu mají skutečné vlaky jezdící přímo skrz budovy, čerpací stanice na střeše, plovoucí budovy či jednu z nejhlubších stanic metra na světě. Navíc v tomto městě žijí miliony lidí, kteří nemají přístup ke slunečnímu světlu. V celé Číně jsou jen čtyři města, která patří přímo pod centrální vládu lidové republiky. Jsou jimi Peking, Šanghaj, Tiencin a Čunking.
Historie města byla odlišná
Co se dozvíš po odemčení?
- Jaká je historie Čunkingu.
- Jak ovlivnila město průmyslová změna.
- Jaké největší zvláštnosti tam najdeš.
- Proč projíždí vlak přímo skrz budovu.
- Jak je možné, že tam plavou budovy.
- Jak žijí lidé, kteří nemají přístup k dennímu světlu.
- Proč mají čerpací stanici na střeše budovy.
- Proč jsi o něm pravděpodobně nikdy neslyšel*a.