Někdo sekáčové poklady hledá přímo na místě, jiní zase koukají po online obchodech. Do jakého týmu patříš ty?
Jestli se spíš vyžíváš v online nákupech a rád*a kupuješ oblečení a doplňky z druhé ruky, máme pro tebe tipy, jak nakupovat online co nejefektivněji. Tipy a triky doporučují samotní odborníci ze světa módy a platforem zaměřených na second handy. Pojď se na tipy podívat.
Použij filtr
Někdy si práci zjednodušíš tím, že do vyhledávače prostě zadáš všechny konkrétní parametry a požadavky. Jestli si chceš pořídit modrou mikinu, při zadání stejného pojmu do vyhledávače se ti zobrazí tisíce výsledků. V tomto případě je lepší v online sekáčích použít filtr. To radí i stylistka udržitelné módy z Bristolu Becky Barnes, která od roku 2017 kupuje oblečení jenom z druhé ruky. Online sekáče často nabízí filtr, ve kterém si můžeš vybrat barvu, značku, cenové rozpětí, velikosti nebo i to, jestli má na sobě oblečení potisk.
Pokud ještě studuješ, další tip při vyhledávání by se ti mohl hodit. Ať už sháníš základní kousky, nebo vintage trička či bundy, při vyhledávání nových kousků do šatníku si můžeš nastavit i cenový strop.
Monica Buchan-Ng, která pracuje v Centru pro udržitelnou módu se sídlem v Londýně, doporučuje systém one-in, one-out. Nový kousek si koupíš, ale další ze své skříně vyřadíš. Tato zásada tě tak donutí nad svým nákupem trochu popřemýšlet.
Algoritmy
Sekáčové aplikace i weby jako Vinted nabízí funkci „To se mi líbí“. Když si při hledání označíš všechny kousky, které tě zaujmou, algoritmus ti bude nabízet podobný styl. Nemusíš tak strávit dlouhou dobu nad hledáním a zvýší se šance, že najdeš to, co právě hledáš.
Nakupuj mimo sezónu
Při nakupování mimo sezónu nejen ušetříš peníze, ale zároveň můžeš sehnat i skvělé kousky. Jestli máš v plánu hledat například vlněný kabát na zimu, nejlepší čas pro nákupy bude v létě. „Doporučuji nakupovat mimo sezónu, abyste porazili davy a získali nejlepší cenu,“ tvrdí také Kirsty Keoghan, globální generální manažerka módy na eBayi.
Před finálním nákupem se ptej
Případným nespokojenostem s nákupem se můžeš vyvarovat tím, že se prodejce zeptáš na několik otázek. Požádej o detailní fotky štítků a cedulek, na kterých je uvedená péče o oblečení. Nech si vyfotit i často opotřebovaná místa, jako jsou podrážky bot nebo podpaží. „Ptám se na spoustu nepříjemných otázek. Když mě lidé ignorují, jdu dál,“ uvádí Buchan-Ng.
Stylistka Berns zase doporučuje zeptat se na míry prodávajícího, abys mohl*a srovnat, zda ti oblečení bude sedět. „Zjistila jsem, že pravděpodobně osm z deseti prodejců je připraveno mi tyto informace poskytnout. Jsou někteří, kteří prostě odmítají, možná nemají metr nebo je to obtěžuje. Ale nebudu to riskovat. Když jsem byla z nákupu zklamaná, většinou to bylo z velikosti,“ řekla Barners.
Vytvoř nabídku
Barners tvrdí, že nižší nabídku přijmou ti prodejci a prodejkyně, kteří mají svůj kousek vystavený už nějakou tu dobu. Pravděpodobně proto, že se ho chtějí zbavit.
Čti hodnocení
Ať už nakupuješ na jakékoliv platformě, zjisti si informace o prodávajícím. Podívej se na zpětnou vazbu kupujících, recenze a hodnocení. Odradit by tě mohla i dlouhodobá neaktivita toho, kdo prodává. Můžeš tím předejít různým komplikacím.
Kupuj balíčky
Nákupem více kusů oblečení u jednoho prodejce a vytvořením balíčku můžeš ušetřit peníze na poštovném. A prodávající ti může nabídnout i slevu. Tuto funkci nabízí i Vinted, a to sice tak, že si přidáš do balíčku oblečení, které se ti líbí, a pak vše nakoupíš v jedné transakci.
Nauč se základy šití
Někdy se stane, že ti přijde kousek, který zkrátka není podle tvých představ. Přestože se ti materiál oblečení líbí, nemusí ti například sedět střih. Když budeš umět oblečení sám nebo sama upravit, máš po problému, a navíc si můžeš vytvořit i svůj originální kousek.
Pozor na padělky
Jestli například na Vinted hledáš designové kabelky nebo oblečení, udělej si raději menší průzkum. „Požádejte o důkaz pravosti. Může to být účtenka nebo certifikát. Dále požádejte o detailní fotky loga, prošívání, obalu, zipů a sériového čísla. Tím zjistíte, zda jsou produkty vysoce kvalitní,“ radí ředitelka boje proti padělkům ve společnosti Vinted May Berthelot. Srovnejte také fotky a detaily s obrázky na originálních stránkách produktů. Některé platformy nabízí i ověřovací služby, jako například Vinted.
Poplatky
Poštovné je téměř samozřejmost, dej si ale pozor i na další poplatky. Vinted si například při každém prodeji účtuje i poplatek za „ochranu kupujícího“ ve výši tří až osmi procent z ceny, a to ještě před poštovným.