Souhlasíš s výběrem?
Hádky o to, zda měl nějaký snímek vyhrát nejcennější filmovou sošku na světě, nejsou ničím výjimečným. Při předávání se také často stanou nečekané situace, které se z různých důvodů zapíší do historie.
Na serveru Ranker mohli lidé hlasovat, které oscarové výhry jim přijdou kontroverzní vůbec nejvíc. Jak to dopadlo a které výhry se dostaly do top 3?
3. místo: Zamilovaný Shakespeare
Na bronzovém stupínku skončil film Zamilovaný Shakespeare, který si v roce 1999 odnesl sošku za nejlepší film. Podle Rankeru byly na sošku favorizované jiné snímky toho roku, například Zachraňte vojína Ryana, Královna Alžběta nebo Život je krásný.
Distribuční společnost Miramax Films, která za filmem Zamilovaný Shakespeare stojí, vedla prý silnou kampaň, aby pro film získala hlasy. „Nepamatuji si, že bych někdy cítil takový tlak ze strany jiných studií,“ vzpomínal prý jeden z filmových publicistů mimo jiné na to, že lidem osobně volal producent Harvey Weinstein a tlačil na ně.
2. místo: Marlon Brando
Pouze tři lidé odmítli Oscara. Jedním z nich byl herec Marlon Brando, který ho v roce 1972 vyhrál za hlavní roli v kultovním filmu Kmotr. Herec odmítl sošku převzít a místo sebe na ceremoniál poslal herečku s apačskými kořeny Sacheen Littlefeather. Přečetla Brandovo prohlášení, v němž herec obvinil „filmovou komunitu“ z odpovědnosti za „ponižování indiánů a zesměšňování jejich charakteru, když je popisuje jako divoké, nepřátelské a zlé“.
Littlefeather sošku Oscara do rukou nikdy nevzala, moderátorovi Rogeru Moorovi řekla, že ji Brando nechce. Projev herečku vystavil posměchu a nadávkám, hrozilo jí také fyzické napadení. „Bylo mi líto, že lidé bučeli, pískali a dupali, i když to možná bylo namířeno proti mně... Měli mít alespoň tolik slušnosti, aby ji vyslechli,“ řekl později sám Brando.
1. místo: Hattie McDaniel
Film Jih proti Severu získal v roce 1940 celkem 13 nominací na Oscara, včetně dvou za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Sošku tehdy získala Hattie McDaniel. Ta se ale na ceremoniál málem nemohla dostavit.
Šlo totiž o první afroamerickou herečku, která kdy Oscara získala. Předávání cen se konalo v hotelu The Ambassador, kam McDaniel technicky vzato v té době kvůli barvě pleti nesměla. Dovnitř ji dostal producent David O. Selznick, seděla ale v zadní části sálu.
„Jsem za tuto cenu velmi vděčná a měla bych se jí vždy držet jako majáku ve všem, co budu v budoucnu dělat. Upřímně doufám, že budu vždy přínosem své rase i filmovému průmyslu. Mé srdce je tak plné, že nedokážu vyjádřit, jak se cítím,“ řekla při svém projevu. Zisk sošky ale musela také slavit odděleně. Do klubu, ve kterém se radovali ostatní ocenění, totiž také neměla přístup.