Eliza žije v jediné americké modré zóně – tedy tam, kde se lidé dožívají déle, než je běžné až o deset let. Svěřila se, jakému jídlu se vyhýbá za každou cenu.
Jsou to překvapivě v Americe i po světě jinak tolik oblíbené energy drinky, jak se svěřila ve svém článku pro CNBC. Eliza navíc pracuje jako nutriční poradkyně. Proč tedy se tedy sladkým nápojům plným kofeinu vyhýbat?
1. Spánek a chuť k jídlu
Asi hlavní důvod, proč většina z nás po drinku sáhne je, že potřebujeme energii, soustředit se nebo podat výkon. Jenže nám taky naroste tep, krevní tlak a někdy i míra úzkosti. Míra nakopnutí nám pak narušuje spánek, takže se můžeme v únavě zacyklit. Kofein navíc snižuje chuť k jídlu, takže až budeš příště unavený, mnohem lépe zafunguje se dobře najíst a vyspat.
2. Hladina cukru v krvi a zánět
Eliza připomíná, že průměrný energeťák obsahuje 30 gramů cukru. A co způsobuje moc cukru všichni víme už od školky, třeba kazy a problémy se zuby. Jenže taky zvyšuje riziko zánětů. Jenže zmíněný cukr a kofein často nebývají to jediné, co nás z plechovky nabuzuje. Často v nich najdeš ingredience jako guaranu nebo taurin. Ty jsou samy o sobě neškodné, ale nakombinované zvyšují rizika všemožných obtíží.
3. Narušené duševní i psychické zdraví
Eliza připomíná studie, podle kterých časté pití energeťáků souvisí s výskytem úzkostí, deprese a nadměrného stresu. Může za to hormon noradrenalin, který se po konzumaci zvyšuje. Samozřejmě ale záleží na faktorech jako je věk, léky a celkový zdravotní stav. Pokud nějaké vážné zdravotní problémy už řešíš, je dobré probrat pití energeťáků se svým lékařem*lékařkou.
Pokud po nějakém tom stimulujícím nápoji přece jen toužíš, nutriční terapeutka doporučuje raději sáhnout po vodě, zeleném nebo bylinkovém čaji či kombuche. Pokud s únavou a nedostatkem energie bojuješ dlouhodobě, radí se pobavit právě s odborníkem na výživu či lékařem.