Ochucené e-cigarety asi znáš. Těm jednorázovým, na které už narazíš v každé večerce či trafice, se říká i „puffíky“, ale seženeš i mnoho jiných alternativ s ochucenými e-liquidy. Teď si na ně posvítilo ministerstvo zdravotnictví.
To vydalo zprávu o plánovaném zákazu sladkých příchutí elektronických cigaret a nových požadavcích na jejich vzhled. Ochucené e-cigarety jsou velkým lákadlem pro mladé lidi, kteří by dle vlády jinak pravděpodobně kouřit nezačali. Odborníci na problematiku závislosti ale plánovanému zákazu příliš nefandí a mají k tomu pádné důvody.
Polovina mladých Čechů ve věku 15 až 24 let dnes užívá nikotin, přičemž lákavé příchutě e-cigaret přitahují i nezletilé. Podle šetření Státního zdravotního ústavu NAUTA začalo 196 tisíc uživatelů elektronických cigaret vapovat, aniž by předtím kdy kouřili. Právě e-liquidy lákají nové uživatele.
Výrazné snížení dehtu mezi kuřáky
Výsledky tohoto výzkumu nahrávají ministerstvu zdravotnictví, které chce proti zvyšujícímu počtu kuřáků zakročit. „Nikotin je jed, rychle způsobuje závislost a podporuje vznik rakoviny, a to i ve zdánlivě neškodné formě, jako jsou elektronické cigarety nebo ochucené nikotinové sáčky,“ varuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve zprávě NAUTA. Zákaz by tak prý zpomalil nárůst nových kuřáků, kteří by bez e-cigaret možná nikdy kouřit nezačali.
Zdá se však, že vláda nemyslí na stávající kuřáky, jež ve vapingu našli alternativu ke klasickým cigaretám. Klasické cigarety stále kouří 319 tisíc lidí a dalších 135 tisíc bývalých kuřáků zcela přešlo na vaping. Tím se výrazně snížilo jejich vystavení jedovatému dehtu, který je hlavním viníkem vysoké úmrtnosti kuřáků. Zákazem e-liquidů by vláda prakticky zničila trh s e-cigaretami a připravila aktivní kuřáky o méně škodlivou alternativu.
Kuřáci budou hledat nikotin jinde
Ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb Matěj Hollan upozorňuje, že zákaz e-liquidů není řešením problému s narůstajícím počtem uživatelů e-cigaret: „Pokud si nyní někdo buduje návyk na nikotinu a někdo mu odebere produkt, který užívá, tak velmi pravděpodobně přejde na něco jiného. Klasické cigarety jsou očekávaná volba.“
Zároveň dodává, že nikdo z odborníků nehájí vapování nezletilých. „Těm se to nemá vůbec dostat do ruky. Je to velké selhání kontrolních orgánů, které obchodníky nepokutují. Když kouří deti pod 18 let, je to vždy velký problém a je jedno, co kouří,“ doplňuje své vyjádření Hollan.
Podle Hollana sice vzroste počet lidí užívajících nikotin, avšak celkové společenské a zdravotní dopady zůstanou zlomkové ve srovnání s tím, kdyby o něco menší počet lidí kouřil klasické cigarety.
Jsou tedy e-cigarety zlo?
Přestože byly navrženy tak, aby snížily škodlivé účinky tradičních cigaret, obsahují nejrůznější chemické látky, o kterých se stále ví jen málo. Složení e-liquidů se liší v závislosti na jejich výrobci, zemi původu a šaržích. V zásadě však obsahují glycerol, propylenglykol, vodu a nikotin.
Dle vědeckého výzkumu publikovaném na webu ResearchGate v nich byla identifikována řada toxických látek včetně těžkých kovů, nekovů, pesticidů, polycyklických aromatických uhlovodíků, těkavých organických sloučenin a mnoha dalších molekul. Studie spojuje aerosoly z e-cigaret s různými srdečními nemocemi a astmatem. Na druhou stranu se potvrzuje zlepšení respiračních funkcí u kuřáků, kteří přešli z tradičních cigaret na elektronické.