Vaječný likér k Vánocům patří, ale ne všechny jsou správnou volbou. Otestovali jsme sedm z nich. Víme, který je nejlepší a který naopak radši nekupuj.
Vánoce bez vaječňáku? To je jako kapr bez salátu – jde to, ale něco tomu chybí. Jasně, vaječný likér není pro každého, ale co si budeme, na sváteční stůl prostě patří. Stačí si nalít skleničku, pustit si pohádku a vánoční duch je všude kolem tebe. Ale pozor, ne každý vaječňák ti udělá takovou radost, jakou čekáš. Některé chutnají jako vanilkový puding, jiné připomínají spíš chemický pokus.
A protože v Refresheru nechceme, abys letos vybral*a špatný likér, pustili jsme se do testování. Pořídili jsme sedm různých značek – mezi klasické varianty ze supermarketů jsme sáhli i po jedné prémiovce od Bartidy. A co nás zajímalo? Všechno! Barva, vůně, konzistence a hlavně chuť. Prostě jsme likéry prozkoumali tak, abys letos koupil*a ten nejlepší.
Než se pustíme do samotného testování, koukni na pár zajímavostí o tomhle vánočním zlatě. Legendy vyprávějí, že vaječňák vymyslel už ve 13. století Ludvík IX. Francouzský, který prý experimentoval s horkým nápojem, aby se zbavil nespavosti.
Pravdou ale je, že místo vzniku je nejasné. Historikové se přiklání ke středověké Anglii, kde byla vejce přidávána do horkého nápoje posset, který se připravoval z horkého mléka s pivem nebo vínem. Trošku děsivá představa, viď? První recepty na vaječňák tak, jak ho známe my, vznikaly někdy v 17. století. Tehdy se mu říkalo egg flip a šlechta ho pila hlavně s brandy. O pár let později, když se tahle tradice dostala do Ameriky, se začaly zkoušet nové recepty s rumem a whiskey.
Jak jsme likéry hodnotili?
Teď už se ale přesuneme k samotnému hodnocení. Každý likér jsme testovali podle čtyř základních kritérií: chuť, vůně, hustota a barva. Body jsme pak udělili na škále 1–10 podle celkového dojmu. U každého z nich jsme ještě vyzdvihli plusy a mínusy. Do testu jsme zahrnuli 7 produktů z různých supermarketů. Jsou seřazené od nejhoršího po nejlepší.
ALLIANCE vaječný likér
Cena: 110 korun
Řetězec: Lidl
Podíl alkoholu: 15 procent
Objem: 0,5 litru
Tenhle likér je bohužel příkladem toho, jak by vaječňák chutnat neměl. Po otevření na první pohled neurazí – konzistence je slušná a barvení kurkuminem je celkem fajn eko volba. Jenže s prvním douškem přichází zklamání. Doušek má chemickou dochuť, která zanechá nepříjemný pocit na jazyku. Ani vůně to nezachrání, protože nejde skoro cítit. Celkově je tento vaječný likér spíš krok vedle. Odnáší si sedmé místo ze sedmi.
+ barvený kurkuminem (vyrábí se z kurkumy, která je prospěšná)
– chemická dochuť
Božkov vaječný likér
Cena: 120 korun (bez slevy 145 korun)
Řetězec: Albert (pořídíš ho ale prakticky kdekoliv, třeba v Bille a Tescu)
Podíl alkoholu: 15 procent
Objem: 0,5 litru
Božkov je stálice, kterou najdeš ve spoustě obchodů. Jeho chuť je klasická, příjemně sladká a zároveň ze všech testovaných druhů nejjemnější. Konzistence je spíše tekutější, což může někomu vyhovovat, ale na trhu najdeš hustší a krémovější varianty. Barva je dost světlá. Božkov je jistota, která neurazí, ale také nijak nepřekvapí. Doporučujeme těm, kteří si na silnou chuť alkoholu moc nepotrpí a hledají jemnější tóny. Ve větším srovnání si od nás odnáší šesté místo.
+ jemná chuť, dobrá dostupnost
– méně hustý, barvený tartrazinem
Královská Palírna vaječný likér
Cena: 110 korun (ve slevě seženeš kolem 70 korun)
Řetězec: Penny Market
Podíl alkoholu: 17 procent
Objem: 0,5 litru
Královská Palírna má podobný profil jako Božkov – příjemná chuť, která je ale o něco výraznější. Hustota je slušná, ale stále nepřekonává nejlepší likéry v testu. Co nás trochu překvapilo, byla příjemná vůně, která působila o něco více autenticky než u předešlých kandidátů. Celkově jde o slušný vaječňák za příznivou cenu, který si místo na vánočním stole rozhodně zaslouží.
+ příjemná vůně, chuť srovnatelná s Božkovem
U Sedmi Kašen Originál vaječný likér
Cena: 90 korun (bez slevy 140 korun)
Řetězec: Billa
Podíl alkoholu: 15 procent
Objem: 0,5 litru
Nejlevnější likér, který jsme pro test pořídili, překvapivě obstál. Jeho chuť je o trošku výraznější než u předchozích variant, ale pořád je velmi jemná. Konzistence není tak řídká a na jazyku působí příjemně. Barva je přirozená a vůně je krémová, i když ne moc výrazná. Za svou cenu je tenhle likér skvělou volbou, pokud hledáš něco dostupného a nenáročného.
+ cena, jemná chuť
– méně výrazná vůně
Firemark vaječný likér
Cena: 110 korun
Řetězec: Tesco
Podíl alkoholu: 17 procent
Objem: 0,5 litru
Firemark má větší procento alkoholu – už při nalití působí plně a lákavě. Chuť je rozhodně výraznější, ale krémovou vanilku na jazyku ucítíš. Nicméně, někomu by tenhle likér mohl připadat nepříjemně silný. Hustota je na solidní úrovni. Barva je lákavá a navíc vylepšená přírodním barvivem, které není překážkou – není ani moc světlá ani moc tmavá. Celkově jde o fajn volbu, která udělá radost tobě, ale i návštěvě. Dosáhl krásných 8 bodů a vybojoval si bronzovou příčku.
+ výrazná chuť vanilky, příjemná hustota
– pro někoho může být moc silný
Vaječný sen
Cena: 100 korun ve slevě (jinak 136–159 korun)
Řetězec: Albert (Mají ho i v Bille a online na iTescu)
Podíl alkoholu: 15 procent
Objem: 0,5 litru
Vaječný sen nám chutnal! Oslovil nás svou jemnou chutí, která byla dokonale vyvážená. Konzistence je krémová, ale stále lehká, což z něj dělá solidního favorita. Barva je světlá a přirozená, i když je dobarvovaný syntetickým tartrazinem, který by šel nahradit přírodnější alternativou. Lahev je elegantní a ideální i jako dárek. Plusové body získává za svou dostupnost – kromě Alberta ho najdeš i v Bille a online na iTescu. Cenově je sice o trochu výš než některé jiné likéry, ale ve slevě je to jednoznačně skvělá volba.
+ jemná chuť, elegantní balení, dostupnost
– obsah tartrazinu coby barviva
Bartida Originál Vaječňák
Cena: 340–450 korun (jako jediný je k dostání v litrové lahvi)
Řetězec: Makro (v pohodě se dá koupit na netu, třeba na Rohlíku)
Podíl Alkoholu 17 procent
Objem: 1 litr
Bartida si odnáší zlato díky své komplexnosti. Hustota je nejvyšší ze všech testovaných likérů. Barva je tmavá a plná, chuť výrazná a rozhodně nejbohatší ze všech. Díky příměsi whisky (7 %) nabízí jiný pozitivní zážitek než u ostatních likérů. Nevýhodou je vyšší cena, která však odpovídá produktu. Dostupnost vaječňáku je omezenější, najdeš ho spíše online nebo ve specializovaných obchodech s alkoholem. My ho nakonec sehnali v Makru. Přesto, pokud hledáš výjimečný vaječňák na sváteční přípitek, Bartida je chuťově bezkonkurenční. Bod srážíme za syntetické barvivo tartrazin.
+ skvělá nová chuť, hustota, obsah whiskey
– obsah tartrazinu coby barviva
Závěrem je potřeba shrnout pár postřehů. Pozitivní překvapení nás čekalo u složení, kdy kromě Vaječného snu, Božkova a Bartidy, byly všechny likéry dobarvované přírodními látkami. Náš test ukázal, že cena nemusí vždy znamenat kvalitu, a některé levnější varianty dokážou mile překvapit. Pokud ale hledáš něco nového, možná stojí za to investovat o trochu víc do vaječňáku s whisky. Každopádně, hlavní je si vaječňák vychutnat přesně tak, jak to máš rád*ráda. Dobrou chuť!