Londýnský magazín Time Out sestavil svůj unikátní žebříček a vybral sto filmů, které jsou podle jeho redaktorů*redaktorek nejlepší, jaké kdy byly natočeny.
Původní výběr populárního britského magazínu najdeš v kompletním žebříčku tady. My vypíchli a přinášíme ti deset nejlepších. Souhlasíš s výběrem? Hlasuj na konci článku.

10. Zpívání v dešti
Nejlepší muzikál všech dob, i tak se této romantické komedii někdy přezdívá. Dodnes je také oblíbené divadelní zpracování. Šlo o přelom, protože to byl jeden z prvních ne němých, a navíc barevných filmů – epitaf pro němou kino éru, píší i redaktoři*redaktorky Times Out. Navíc kdo by neznal známý popěvek „I'm singin' in the rain. Just singin' in the rain...“?
9. Až na krev
Ze živořícího dělníka na ropného magnáta. Dramatický thriller mapující ropný boom na přelomu století a osud Daniela Plainviewa doplňuje hudba Jonnyho Greenwooda z Radiohead. „Režisér Paul Thomas Anderson se vydal na cestu stát se nejvýraznějším filmařem posledních dvaceti let,“ dodává ke snímku server Time Out. Nezapomenutelná je scéna s milkshakem, připomeň si ji ve videu níže.
8. Stvořeni pro lásku
Hong Kong 60. let a dva páry. Sousedy spojí osamělost večerů, které tráví bez svých partnerů. Ti tráví čas na cestách, a navíc se objeví podezření na jejich nevěru. „...vytvořili intenzivní pocit intimity, zatímco bezchybné herecké výkony se chvějí sexuální tenzí. To je kinematografie,“ píše redaktorka Anna Smith, která romantické drama označuje za klasiku.
7. Sedm samurajů
„Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných,“ píše se o Sedmi samurajích na ČSFD. Že je to podívaná, která stojí za to, potvrzuje i londýnský magazín, který o filmu tvrdí, že to bude nejsnadnějších 207 minut, jež jste v kině u filmu kdy proseděli.
6. La dolce vita
Římská smetánka a Itálie šedesátých let. Sladký život, jak se do češtiny film překládá, je italská kultovní klasika, z níž režisér Federico Fellini vytvořil komerční hit a z hlavního herce Marcella Mastroianniho hvězdu světového rozměru. Tenhle film dal navíc světu slovo paparazzi, protože hlavní postava pracuje právě jako bulvární novinář.

5. Dobyvatelé ztracené archy
Fenomén Indiana Jones. „Nejzábavnější blockbuster Stevena Spielberga, který je poctou řemeslu, má všechno: valící se balvany, rvačku v baru, energickou hrdinku, která se umí ovládat a ztrácet nervy, zrádnou opici, padoucha pijícího šampaňské, hady, největší filmovou honičku s náklaďáky a nadpřirozené finále, v němž vybuchují hlavy,“ nešetří chválou redaktor Ian Freer, který film označuje za kinematografickou dokonalost.
4. Jeanne Dielman, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel
Každodenní život jedné vdovy označuje redaktor Joshua Rothkopf přímo za feministický masterpiece. Film zachycuje tři dny v životě Jeanne Dielman, ovdovělé matky, která si přivydělává sexem.
3. Občan Kane
I na české Wikipedii se píše, že tenhle snímek je označován za nejpokrokovější v dějinách filmu. Přelomovým ho dělají nové postupy, některé scény jsou natočeny bez sestříhání, použita byla i takzvaná žabí perspektiva. Režisér Orson Welles navíc do hlavní role obsadil sám sebe. Na videu níže se můžeš podívat také na v té době novátorský způsob ostření. „Zatraceně dobrý příběh, na který rozhodně nemusíte být zarytý cinefil, abyste si ho užili,“ píše Fil de Semlyen.
2. Kmotr
Gangsterské drama, které vzniklo na motivy stejnojmenné knihy od Maria Puza. Vrcholné dílo mafiánského žánru a mrazivý rozklad amerického snu, tak popisují kultovní dílo v Time Out.

1. 2001: Vesmírná odysea
Nejlepším filmem všech dob je podle magazínu společné dílo režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. „Kubrickova děsivě klinická vize budoucnosti – s umělou inteligencí a vším ostatním – působí prorocky i po více než padesáti letech,“ píše o králi žebříčku i žánru sci-fi jako takového redaktor Phil de Semlyen.