Nenápadné místo kousek od dálnice D1 skrývá temnou historii.
Projíždíš někdy po D1 z Prahy do Brna? Tak to jsi určitě slyšel/a o odpočívadle u Devíti křížů – a pokud ne, pozorně poslouchej. Tohle místo má mnohem víc než jen benzínku a záchody. Nese s sebou brutální příběh, který tě možná donutí dívat se z okýnka trochu jinýma očima.
Stačí sjet z dálnice na exitu 168 směr Domašov, hned na první křižovatce to vezmi na Velkou Bíteš. Přejedeš most nad dálnicí a v zatáčce po pravé straně uvidíš devět dřevěných křížů. Parkoviště je hned vedle, navíc se tu nachází hotel Annahof, takže klidně můžeš zůstat i přes noc – pokud se nebojíš nevěsty, která si nemohla užít vlastní svatbu.
Masakr ve svatební den
Příběh se podle legendy odehrál roku 1540, kdy došlo k nevídané tragédii. Mladý kupec Veleslav se zamiloval do Johanky, dcery bohatého sedláka z Lesní Hluboké. Jenže rodiče její city nebrali vážně a lásce nepřáli. Veleslav tak odjel bojovat proti Turkům a doufal, že až se vrátí jako hrdina, Johanku dostane za ženu. To se však nestalo – tři roky mimo domov byly na dívku moc dlouhé. Johanka se měla vdávat za jiného.
Když se Veleslav po návratu doslechl, že se blíží Johančina svatba, domluvil se s jedním myslivcem a naplánovali krvavou pomstu. Když se svatební průvod vracel z kostela ve Velké Bíteši do Lesní Hluboké, spustili palbu. Nejprve zabili nevěstu a ženicha, pak ostatní svatebčany, nakonec Veleslav zabil i myslivce a sám spáchal sebevraždu. Celkem zemřelo devět lidí – přesně tolik, kolik je dnes na místě křížů. Podle pověsti se pak na místě dlouho zjevoval bílý přízrak nevěsty těm, kteří mají sami svatbu před sebou.
Příběh, jak se nevěstin duch na místo dostal, má ale ještě jinou verzi. Podle ní v temném lese dřív řádili loupežníci. Jednou přepadli obchodníka, kterého nechali napůl mrtvého, jen tak z rozmaru. Náhodou ho ale našel místní farmář z vesnice Lesní Hluboká, zachránil mu život a nechal ho u sebe léčit se. Obchodník se však během léčení zamiloval do jeho dcery.
Otec měl ale s dcerou jiné plány – chtěl ji provdat za bohatého nápadníka. A tak obchodníka poslal do světa s tím, že když vydělá slušné peníze, dceru dostane.
Obchodník prodal v Uhrách, odkud pocházel, všechno, co měl. Když se vrátil s pytlem zlaťáků, jeho vyvolená se měla za dva dny vdávat za jiného. A dál už se příběh pokračuje v podobném duchu...
Totálně zničený kupec dal všechno svoje zlato myslivci a dalším kumpánům, aby se za něj svatebčanům pomstili. V plánu bylo zavraždit všechny, kteří se budou vracet z kostela zpět do vesnice. U devíti křížů zemřel ženich, příbuzní, dokonce i otec nevěsty. Jenže v chaosu trefili i nevěstu samotnou, což v této verzi příběhu nebylo v plánu. Když to obchodník zjistil, zhroutil se a zabil své společníky i sebe.
Legenda nebo fakt?
První písemná zmínka o tragédii pochází z roku 1728. Existuje dokonce i dobová píseň, která masakr připomíná. Benediktinští mniši z Rajhradu na místě poté vztyčili dřevěné kříže prý hned rok po tragédii a každých sto let je obnovovali a světili. To naznačuje, že se tu opravdu něco zásadního stalo – možná ne úplně tak, jak praví legenda, ale rozhodně to nebyla bezvýznamná událost.
Historici spekulují, že postava Veleslava mohla vycházet z reálné osoby. V 16. století předkové sepsali ve Smolné knize (což jsou záznamy o těžkých zločinech) výpovědi lupiče Mikuláše Miče. Ten tvrdil, že patřil do loupežnické družiny vedené Martinem Roháčem – a že spolu v 16. století spáchali 28 vražd po celých Čechách a Moravě. Roháč se později přiznal k 59 vraždám, často extrémně brutálním. Některé oběti dokonce rituálně zabíjeli.
Roháč byl voják, co bojoval proti Turkům a po válce se z něj stal vůdce brutální bandy. Podle výpovědí přepadávali cestující, zabíjeli celé skupiny a občas šli do extrému. A teď to nejzajímavější – pocházel z Velké Bíteše, což je vážně kousek od Devíti křížů. Mič i Roháč vypovídali o vraždách v okolí. Přiznal se k 59 vraždám, ale detailně popsal jen 46 z nich. Zbývá 13 nejasných obětí. Vzhledem k tomu, že nikdy nevyjmenoval všechny své oběti, mohla být svatba z legendy jednou z nich. Časově to také celkem sedí, kdy Roháč v lesích řádil. Takže Veleslav? Možná žádný zklamaný milenec. Možná Martin Roháč – sériový vrah z Moravy...

Kdo pod kříži leží?
V roce 1965 se u křížů kopalo kvůli kabelům a podle tehdejšího starosty Lesní Hluboké se našly kosterní pozůstatky, dokonce je jeho bratr viděl na vlastní oči a mluví o tom v archivní reportáži pro Českou televizi. Archeologové je ale oficiálně nikdy neobjevili. Pokud tam nějaké ostatky opravdu jsou, mohly být dávno zalité do betonových základů nebo zničené při výkopech. Záhada tak zůstává viset ve vzduchu a na to, co se tehdy doopravdy stalo, si už asi nikdo nikdy nepřijde.
Pokud se chceš v okolí Devíti křížů zdržet déle, doporučujeme zajet do Velké Bíteše. Tamní náměstí je památkově chráněné a určitě si nenech ujít ani okolí kostelní tvrz sv. Jana Křtitele. Skvělý kontrast k temné legendě – a možná i místo, kde si trochu vyčistíš hlavu.
Jestli nedáš dopustit na přírodu, užiješ si okolní lesy v přírodním parku Údolí Bílého potoka. Vydat se můžeš po žluté značce k vesnici Lesní Hluboké a dál údolím Přibyslavického potoka. Zavede tě i na modrou trasu podél potoka Bílého, který lemují skalní útvary i různé historické památky.