HBO seriál The Last of Us se po odvysílání epizody s intimní scénou mezi Ellie a Dinou stal terčem organizovaného review bombingu. Kritici a kritičky scénu vesměs chválí, ale diváctvo má jiný názor.
První řada The Last of Us se setkala se skvělým hodnocením. Všichni se v podstatě shodli na její kvalitě, na Rotten Tomatoes získala 96 procent od kritiků a kritiček a 87 procent od diváctva.
A druhá série? Tam se názory rozcházejí. Momentálně má druhá řada téměř totožné hodnocení kritiků jako první (95 procent), ale hodnocení diváků kleslo o celých 45 procent a dostalo se až na 42 procent. Ironií je, že to odráží situaci kolem hry, která sice získala vynikající hodnocení od kritiků (93 na Metacriticu a stala se jednou z nejvíce oceněných her všech dob), ale od uživatelstva obdržela jen 5,8 bodů z 10.
Proč se kolem seriálu slétají negativní názory? Některé výtky fanoušků*fanynek se opakují už od první série, jiné jsou nové a pár z nich působí trochu zmateně. Mnoho negativních recenzí se nezaměřuje na kvalitu vyprávění či produkce, ale obviňuje seriál z prosazování „woke agendy“ a kritizuje zobrazování LGBTQ+ vztahů.
Ellie v podání Belly Ramsey
Jednou z nejčastějších kritik je, že Bella Ramsey nevypadá jako Ellie ze hry, což se řešilo už v první sérii. Nyní se přidala výtka, že postava Ellie ve druhé sérii nepůsobí jako její o pět let starší verze. I když je Ramsey ve skutečnosti starší než Ellie, někteří diváci*divačky volají po přeobsazení a zmiňují, že působí veseleji a méně „drsně“, než jaká byla Ellie ve hře.

Joelův osud
Kritika smrti Joela, kterou fanoušci*fanynky považují za šokující a nespravedlivou, se dala očekávat. Mnoha hráčům*hráčkám se nelíbilo, že jejich oblíbený hrdina zemřel tak brzy. U seriálových diváků se dalo očekávat podobné zklamání. Zajímavé je, že negativní recenze začaly přicházet už od první epizody, tedy ještě před jeho smrtí.
„Smrt Joeal zabila seriál. Miloval jsem první sérii, ale ta druhá je od třetího dílu nekoukatelná. Už ji sledovat dál nebudu. Škoda, mělo to velký potenciál,“ píše například jeden diváků.
I když právě jeho osud je jedním z hlavních důvodů kritiky, není to jediný faktor, který způsobil tak nízká hodnocení.

Změny u Abby
Seriál se rozhodl výrazně změnit postavu Abby, a to nejen fyzicky, ale i tím, jak rychle odkryl její příběh a motivaci. Oslabila se tak intenzita jejího činu, která vedla ke smrti Joela. Kdyby tvůrci*tvůrkyně nechali její příběh více zahalený tajemstvím, podobně jako tomu bylo ve hře, podle kritických názorů by mohl být efekt mnohem silnější. Abby se v průběhu série navíc tak trochu vytratila, což podle některých celkově narušuje její roli v příběhu.

„Anti-woke“ agenda? Ano, i to tu hraje roli
Nelze ignorovat fakt, že část negativních recenzí má ideologické pozadí. Velké množství kritiky míří také na romantickou dějovou linku mezi Ellie a Dinou, která se v posledních dílech naplno rozvinula. Právě jejich intimní scéna je bez bližšího opodstatnění zmiňována u řady negativních hodnocení.

Druhá série The Last of Us však přes všechnu negativní kritiku zatím nabízí silné herecké výkony, atmosféru a odvahu držet se v mantinelech původního narativu i přes očekávanou vlnu kontroverzí. Z ohlasů je ale jasné, že část publika se na seriál dívá s jistou dávkou osobních přesvědčení a očekávání.