Letadlo poháněné solární energií jménem Solar Impulse 2 je na cestě kolem světa. Během letu je řízené pouze jedním pilotem a celá cesta potrvá asi 5 měsíců.
Solar Impulse je projekt, který vznikl v roce 2003 a jeho cílem je vytvořit takové letadlo, které by bylo schopné cestovat kolem světa, a to bez použití běžného letového paliva. Letoun je poháněn pouze sluneční energií. V roce 2012 zvládl první mezinárodní let, o tři roky později přeletěl USA a nyní je na cestě rekord opět překonat. Jeho tým se totiž rozhodl obletět celou zeměkouli. Naplánovaná letová trať se táhne ze Spojených arabských emirátů přes Indii do Číny, odkud letoun poletí přes Tichý oceán až na Havaj. Z té potom do USA, Evropy a následně zpátky do počátečních emirátů. Pokus započal 9. března (marec) 2015 v Abú Zabí, kde má letoun nakonec také naplánované přistání. To by se mělo uskutečnit na konci července (júl). Celá trasa je dlouhé zhruba 35 000 kilometrů a v tuto dobu se Solar Impulse 2 nachází v Číně.
Solar Impulse 2 je vylepšenou verzí předchozí verze Solar Impulse a má rozpětí křídel necelých 72 metrů, což je více než u jednoho z největších dopravních letadel světa, Boeingu 747. Jeho váha přitom ovšem činí pouhých 2,3 tun. To je váha srovnatelná například s větším automobilem. Letoun je dále vybaven čtyřmi čtyřmetrovými vrtulemi a jednomístným kokpitem, ve kterém se po jednotlivých etapách střídá dvojice pilotů. Ve dne dokáže Solar Impulse 2 vyvinout maximální rychlost až 140 km/h, v noci pak asi 90 km/h. Na povrchu letounu je umístěno 17 248 fotovoltaických článků s výkonem až 66 kW, které dodávají energii celkem čtyřem elekromotorům o výkonu 70 koní (17,5 každý). Tyto fotovoltaické články mají zhruba stejnou tloušťku jako jeden vlas člověka.
Brzy by měl Solar Impulse 2 opět vzlétnout a vydat se tak na další etapu, která vede do dalšího města Číny, Nankingu. Ta bude dlouhá necelých 1 200 kilometrů, přičemž doba letu byla odhadnuta na 20 hodin. Poté ale přichází jeden z nejobtížnějších úseků celé trasy a tím je přelet přes Tichý oceán s přistáním na Havaji. Tento let bude trvat alespoň 5 dní a pilot je po celou dobu upoután ke svému víceúčelovému křeslu. To může být modifikováno například do polohy lůžka a je v něm mimo jiné zabudována i toaleta. V letadle Solar Impulse 2 funguje i systém autopilota, ten ovšem dokáže letoun bezpečně řídit pouze na 25 minut. Jedině během takto krátké doby se pilot může oddávat spánku. Stojí za zmínku, že Čína, ve které Solar Impulse 2 nyní staví, je špičkou v produkci větrné a solární energie. Její vláda se snaží o co nejproduktivnější zužitkování obnovitelných zdrojů energie a projekt Solar Impulse tak byl v zemi velice vřele uvítán. Nám nyní nezbývá než popřát šťastný let!
Záznam z přistání v Číně
Plánovaná trasa letounu Solar Impulse 2
Členové týmu, který za projektem stojí
Solar Impulse 2 během letu kolem světa