Současný hit Startovače DOLLER zaujal i nás, a proto jsem se rozhodli vyzpovídat dvojici tvůrců projektu.
Jiří Doležal a Jan Emler se před nedávnem rozhodli vyzkoušet štěstí se svým nápadem na Startovači, kde uvedli svůj ambiciózní projekt, který získal fúzí jejich příjmení název DOLLER. Netrvalo však dlouho, a díky nevídanému zájmu široké veřejnosti se jim podařilo cílovou částku 175 000 Kč nejen vybrat, ale navíc dalece překročit, přičemž do ukončení kampaně stále zbývají více než dva týdny. Něco podobného se jen tak někomu nepodaří, což již samo o sobě svědčí o tom, že DOLLER není jen tak ledajakým projektem. A o co se tedy vlastně jedná? DOLLER je šikovný motivační diář, který svým uživatelům pomůže krok za krokem přeměnit sny na realitu, přispívá k osobnímu rozvoji a umožňuje efektivní plánování. Víc už ti o něm ale poví samotná dvojice mladých českých tvůrců.
Pro začátek nám o sobě něco prozraďte. Kolik je vám let, odkud pocházíte a jakou školu a obor studujete?
Jan: Ahoj, rádi bychom nejdřív za DOLLER pozdravili vaše čtenáře. Jsem Honza Emler, je mi 24 let a jsem studentem 5. ročníku, oboru Projektové řízení na ČZU v Praze.
Jiří: Já jsem Jirka Doležal, připojuji srdečné pozdravy ze Zlína. Studuji prvním rokem Ph.D. na Univerzitě Tomáše Bati, obor Finance.
Nedávno jste představili svůj společný projekt DOLLER. Mohli byste našim čtenářům blíže popsat, o co se vlastně jedná?
Jan: DOLLER je motivační diář, který díky originálním funkcím slouží jako organizovaný nástroj k seberozvoji a motivaci. K ničemu tě nesvazuje, ale naopak se tě snaží osvobodit, povzbudit. Vznikl proto, aby pomohl lidem splnit si jejich sny a cíle.
Jedná se o váš první společný projekt?
Jan: Vlastně musím říct, že ano. Ani na škole se nám nepovedla žádná spolupráce, protože jsme každý studoval jiný obor. Což je dnes vlastně paradoxní, když už dokonce studujeme každý na jiné univerzitě.
Jiří: Přesně tak, snad neskončíme jako Titanik, první a poslední plavba. Ale musíme říct, že zatím to je naprostá paráda. Oba nás to hrozně baví, jsme plní nadšení a máme již teď spoustu skvělých zážitků.
Co vše DOLLER nabízí v porovnání s běžným diářem a v čem spočívají jeho hlavní přednosti? Proč by ho měli lidé před klasickým typem upřednostnit?
Jan: Hlavním rozdílem oproti klasickému diáři je, že v něm čas jen tak neplyne. Měsíce jsme kompletně oddělili a vložili mezi ně měsíční sebereflexi. Klademe důraz na to, aby se uživatel zastavil a zhodnotil svůj dosavadní posun. Protože to je tou největší motivací.
Jiří: DOLLER je navíc charakteristický vizualizací. A to vizualizací všech cílů a snů, které si chceš v životě splnit. Dále je třeba zmínit vytvořený systém pro rozdělení cílů na ty menší, které se snadněji plní. Doplněný o citáty, hlídá ti denní výdaje a navíc je tam i spousta místa na poznámky, abys nemusel nosit ještě notes.
Je DOLLER navržen jen pro specifickou skupinu lidí, kteří mají nízkou motivaci, nebo s navýšením produktivity dokáže pomoct opravdu každému?
Jan: DOLLER je koncipovaný, aby byl pro všechny, kteří chtějí na sobě pracovat a posouvat se dál. Nezáleží na věku či pohlaví, ale na touze něco dokázat.
Jiří: Pro všechny, kteří chápou, že za tím vším jsou oni a jejich tvrdá práce. A DOLLER tu je proto, aby s tou dřinou pomohl.
Co vás přivedlo na myšlenku podobný diář vytvořit? Nechali jste se něčím inspirovat?
Jan: Do situace, která nás přivedla až na Startovač a dokonce i sem, jsme se dostali upřímně úplně nevědomě. Ovlivnily nás totiž jak naše úspěchy, tak hlavně neúspěchy. Oba máme velké sny, touhu si je splnit a zároveň víme, že bez tvrdé práce na sobě to nejde. Chtěli jsme se měnit k lepšímu, a proto jsme začali hledat nástroj, který by nám s tím dokázal pomoci.
Jiří: Není to tak, že bychom byli hvězdní studenti a seminárky odevzdávali týden před termínem. Právě naopak. Potřebovali jsme zvládnout time management, osobní rozvoj a s ním spojenou motivaci. Určité možnosti byly, ale pořád nám něco chybělo, nebo přebývalo. A tak jsme začali vytvářet vlastní. Inspiraci jsme pak hledali hlavně v knihách a přednáškách o efektivitě, jako je Konec prokrastinace, Kaizen, 7 návyků efektivních lidí, přednáškách o time manegementu, vizualizaci apod.
Předcházely dnešní podobě diáře v průběhu vývoje ještě nějaké další verze? Pokud ano, čím se lišily?
Jan: To je otázka asi hlavně na mě, i když jsme se na vývoji podíleli společně. Mýma rukama za ty 4 měsíce prošla spousta návrhů a hlavně jejich dílčích verzí. Ať už se jednalo o změny koncepční, rozvržení stránek, vizuálního stylu, rozměrů diáře, jednotlivých buněk apod.. Nebál bych se říci, že takových verzí byly desítky, možná i více.
Jiří: Honza má totiž na rozdíl ode mě estetický vkus. Takže když jsme třeba vybírali font, mně už se to zdálo perfektní, ale on zase zkoušel jiný, protože se mu něco nelíbilo. A takových věcí tam byla spousta.
Jak dlouho vývoj diáře DOLLER trval? Byli jste na vše sami, nebo jste spolupracovali ještě s někým?
Jiří: Vývoj trval přes 4 měsíce opravdu intenzivní práce. A prakticky to je i nyní. Hlavně díky tomu, že nyní vše připravujeme pro rozesílání odměn ze Startovače na Vánoce. A sami jsme naštěstí nebyli. Pomohli nám naši přátelé a kamarádi, kteří fungovali nejen jako první beta testeři, ale také jako podpora a zpětná vazba. Velmi nám pomohla i koučka Janka Chudlíková, která nám poskytla výborné postřehy k vizualizaci. Za to jí moc děkujeme.
Specializovali jste se každý při vývoji a propagaci projektu na něco jiného, nebo jste pracovali na všem vždy společně?
Jan: Funkční role rozděleny nemáme, snažíme se fungovat jako celek a řešit vše společně. Je ale pravda, že záleží, o kterou se oblast jedná. Například pokud jde o vizuál, tak mám hlavní odpovědnost za výsledek já. Jirka díky svému zaměření více fušuje do komunikace s veřejností a finanční stránky věci apod.
Jelikož je diář proložen mimo jiné i citáty úspěšných lidí, jaké významné osobnosti se v něm objevují a podle čeho jste je vybírali? Máte i nějaký svůj oblíbený citát?
Jan: Snažili jsme se vybrat citáty známých úspěšných lidí z různých polí působnosti. Vybírali jsme nejen podnikatele, ale i sportovce a myslitele. Zároveň jsme se snažili vybrat takové, které na začátku každého měsíce nejen povzbudí, ale dodají i energii.
Jiří: Naším oblíbeným citátem je citát od Les Browna: „Miřte na Měsíc. I když ho minete, přistanete mezi hvězdami.“
Co je vaším dlouhodobým cílem? Chtěli byste se například po přeložení diáře uchytit i na mezinárodním trhu?
Jiří: Přesně tak. Přes Vánoce plánujeme řešit další jazykové verze. Dále bychom chtěli do budoucna vytvořit další verze na různá časová období, různá barevná provedení apod.
Potěšily vás dosavadní reakce a ohlasy veřejnosti?
Jan: My jsme ani takový ohlas nepředpokládali, ale reakce jsou vetšinou kladné, spousta lidí na diář tohoto typu dlouho čekala, takže jsme rádi, že jsme jim takový nástroj mohli nabídnout právě my a ulehčit tím jejich cestu za sny. Někteří přispěvatelé dokonce píší, že vývoj celé kampaně sledují jako sportovní utkání.
Jiří: To byl ten nejhezčí zážitek z kampaně. Já sám jsem dostal hodně gratulačních zpráv a esemesek nejen v průběhu, ale i při překonání vybrání 100 % částky. Lidé při nás stojí a podporují nás po celou dobu kampaně. Je to opravdu úžasný pocit, moci to s nimi sdílet a prožívat.
Co je podle vás potřeba k zaujmutí a dosáhnutí úspěchu? Měli byste radu pro někoho, kdo by také rád vytvořil svůj vlastní projekt?
Jan: Nebát se, zkusit to a pokračovat v tom.
Jiří: Nebát se, věřit a musíte to dělat, protože vás to baví. Je to tvrdá dřina a je to dost náročné. Pracujete 15 hodin denně, bez ohledu na to, jestli je víkend. Musíte proto věřit té myšlence, že děláte něco, co má smysl. A musí vás to bavit. My měli dny, kdy jsme šli spát ve 3 v noci a vstávali hned v 7 hodin ráno. Byli jsme unavení, ale nadšení a pyšní, protože pro nás je tohle úžasná zábava. Zábava, která nás navíc opravdu naplňuje.
Takže pokud máte nějakou myšlenku, nebojte se. Věřte a jděte si za tím. A je úplně jedno, jestli to bude myšlenka typu nový Facebook, nebo stánek s prodejem zmrzliny.
Plánujete v budoucnosti, ať už každý sám, či společně, pracovat i na jiných projektech?
Jan: Asi mohu říct za oba, že nad dalšími projekty zatím nepřemýšlíme. Teď před sebou máme ještě velký kus práce, jelikož výběrem podpůrných prostředků na výrobu to nekončí. Naopak vše teprve začíná. Hlavně kvůli aktivitám, které jsme zmínili dříve. Takže do budoucnosti se díváme zatím jen s DOLLERem.
Jak vypadá váš běžný pracovní den, a jak naopak váš den volna? Najdete si v současné době čas i na relaxaci?
Jan: Naštěstí nemám šablonu na každý den, ale většinou to je tak, že vstávám kolem 8-9 a pak tvoříme, komunikujeme, zařizujeme věci, které máme na talíři a nebo na talíři mít budeme. Do toho řeším věci do školy, abych do ní dál mohl chodit a občas si ještě odskočím do práce. Tyhle tři balíčky pak akorát měním poměrově podle potřeby a končím kolem 1-2 hodiny v noci. Ale pokud mám nějaký volný kousek, snažím se ho trávit s přítelkyní nebo s přáteli.
Jiří: Já jsem spíše ranní ptáče, takže vstávám rád dřív. Jinak ale platí přesně to, co říkal Honza. Každý den je jiný a velmi pestrý. Vždy je jeho hlavní výplň DOLLER, ale okrajově se snažím zvládnout i přípravu pro CFA, výuku a psaní vědeckých článků. A volný den opravdu teď moc nefunguje. Ale když nějaký je, snažím se ho trávit jako Honza, s přítelkyní a s přáteli.
Závěrečné slovo patří vám. Zde můžete něco vzkázat svým podporovatelům a čtenářům REFRESHERu.
Jan: Nejdříve bychom chtěli poděkovat všem úžasným lidem, kteří nám pomáhají. Je až neskutečné, kolik do toho někteří lidé vkládají energie, aniž by museli.
Jiří: Vážně máme obrovské štěstí. Moc vám děkujeme.
Nenechte se ničím a nikým odradit. Je to jen na vás. Žijte své sny.
Janovi i Jirkovi děkujeme za rozhovor a přejeme do budoucna další úspěchy. Pokud bys měl zájem jejich projekt DOLLER podpořit a zvýšit tak svoji produktivitu i ty, učinit tak můžeš zde.