Opuštěná místa mají své kouzlo. Prohlédni si s námi desítku těch nejzajímavějších, které se nacházejí v Evropě.
Ačkoliv je Evropa kulturně rozmanitým, moderním kontinentem se spoustou krásných novostaveb i památek, najdete zde i spoustu mrazivých, skrytých míst. I když civilizace pokročí jakýmkoli způsobem, vždy se najdou místa, pro něž už člověk nemá využití a postupem času prostě zchátrají. O opuštěných místech jsme již v minulosti psali (tady a tady) a téma vás zaujalo, proto vás zavedeme na desítku takových míst, které můžete najít různě po Evropě. Ať už se jedná o odstavené elektrárny, opuštěná a zchátralá nemocniční zařízení, z těchto památek z ne tak dávné minulosti vám bude mrazit v zádech. Pokud ale patříte mezi nadšence do fotografií, určitě zde naleznete inspiraci na adrenalinovou výpravu do opuštěných komplexů.
Beelitz-Heilstatten - Německo
Nemocnice Beelitz-Heilstatten je komplex sestávající ze 60 budov, nacházející se jihozápadně od německého hlavního města. Byla postavena na počátku 20. století s primárním cílem léčit rostoucí počet pacientů s tuberkulózou, kterých přibývalo v rychle rostoucím Berlíně. Během druhé světové války bylo však několik budov komplexu rozbombardováno spojeneckým letectvem. Ihned po válce, v roce 1945, si nemocnici zabral Sovětský svaz, který obnovil její působení a Beelitz-Heilstatten působila jako sovětská armádní nemocnice i po sjednocení Německa v roce 1990. Až v roce 2000 bylo fungování komplexu ukončeno a ten začal postupně chátrat, až do dnešní podoby.
Pripjať - Ukrajina
Pripjať byla kdysi vzorovým městem vlády SSSR. Dnes již světoznámé městečko bylo postaveno v roce 1970 pro potřeby dělníků a pracovníků jaderné elektrárny v nedalekém Černobylu. Bohužel město museli jeho obyvatelé v roce 1986 opustit kvůli největší katastrofě jaderné elektrárny v dějinách lidstva. Dnes, po několika desítkách let, je město stále plné radiace a tudíž liduprázdné. Skládá se z opuštěných bytových bloků, vyschlých bazénů, opuštěných nemocnic, rozpadajícího se ruského kola, chátrající školy apod. Čas jako kdyby zde před třiceti lety zamrzl. Evakuace Pripjati proběhla 27. dubna 1986, přičemž bylo jejím obyvatelům řečeno, že se budou moci do tří dnů vrátit. Tato informace však byla záměrně mylná, aby si toho lidé moc nebalili sebou a místo co nejrychleji opustili. Ve skutečnosti si úředníci byli už tehdy vědomi, že město bude muset zůstat prázdné minimálně na několik desítek let.
Miranda Castle - Belgie
Hrad Miranda byl původně postaven francouzskými šlechtici v 19. století a je to neogotická budova stojící v provincii Namur v Belgii. Zajímavostí a vodou na mlýn hledačům mrazivých míst je skutečnost, že během bojů druhé světové války byly prostory hradu využívány jako sirotčinec. Místo však postupem času ztratilo svůj význam a v roce 1980 bylo zcela opuštěno a mírně udržováno až do roku 1991, kdy rodina vlastnící tento objekt zcela ztratila zájem o jeho existenci a ponechala ho rozpadu. Vzhledem ke své minulosti se místo stalo senzací mezi lovci duchů a lidmi, kteří se věnují prozkoumávání zchátralých budov.
Charleroi Power Plant - Belgie
Tato elektrárna byla postavena v roce 1921, známá je také pod označením Power Plant IM. Po dlouhá desetiletí působila jako hlavní zdroj energie pro oblast Charleroi, přičemž byla schopná ochladit údajně až 480 000 litrů vody za minutu. Nicméně, její dny byly sečteny ve chvíli, kdy bylo zjištěno, že tato elektrárna byla zodpovědná za neuvěřitelných 10 % celkových emisí oxidu uhličitého v Belgii. V důsledku zjištění byla elektrárna Plant IM uzavřena v roce 2007 jako následek protestů uskupení Greenpeace.
Red Sands Sea Forts - Velká Británie
Mořské pevnosti The Red Sands na pobřeží Herne Bay a Whitstable byly původně postaveny v roce 1943, během druhé světové války, za účelem pozorování a střelby po nacistických letadlech a lodích, které pokládaly miny. Jednotlivé věže byly kdysi propojeny chodníky a chlubily se arzenálem protiletadlových děl, jimiž sestřelovali vzdušné nepřátele Velké Británie. Pevnosti byly vyřazeny z provozu ke konci 50. let 20. století a později byly využívány pro nejrůznější činnosti, včetně pirátského rozhlasového vysílání. Tato neuvěřitelná kovová monstra stále stojí na moři a vypadají působivě, jako před 70 lety.
Aldwych Tube Station - Velká Británie
Aldwych Tube Station byla otevřena 30. listopadu 1907 s názvem Strand, podle ulice na níž se nachází. Nízký počet cestujících však vedl k uzavření stanice již v dubnu roku 1917. Nicméně, nepoužívané části stanice a traťové tunely sloužily v průběhu obou světových válek jako přístřeší pro umělecká díla z Londýnských veřejných galerií a muzeí. Stanice, která vypadá stále stejně, jako tomu bylo před více než sto lety, byla použita pro natáčení známých filmů, jako je Atonement, V For Vendetta, Superman 4 a 28 Weeks Later. Na začátku 90. let pak byly uzavřeny i poslední části stanice. Poslední vlak tudy projel večer 30. září 1994. Na stanici se stále nachází poslední vlak.
Buzludzha - Bulharsko
Buzuludzhu lze snadno označit za jedno z nejbizarnějších míst nejen v Evropě, ale i na světě. Toto opuštěné velitelství komunistické strany sedí na vrcholku hory jako zapomenutý létající talíř, jehož struktura vypadá, jako by byla vytvořena na jiné planetě. Bulharská vláda toto místo nechala ležet ladem nedlouho po pádu komunistického režimu, oválná kostra velitelství bulharské komunistické strany tak leží na hoře Buzludzha zanedbávaná a bez povšimnutí už více než 20 let. Monolitickou budovu, která byla postavena v roce 1981 tak prochází rozkladem, o který se stará příroda.
Dadipark - Belgie
Dadipark byl rekreačním parkem, který se nacházel v samém srdci města Dadizel v Belgii. Fungoval od roku 1950, až do jeho uzavření, ke kterému došlo v roce 2002. V roce 2000 zde totiž malý chlapec přišel o ruku při atrakci vodní jízda, což vedlo k prudkému poklesu návštěvnosti. Park byl poté o dva roky později uzavřen kvůli větším rekonstrukcím, avšak nikdy nebylo jeho fungování obnoveno. Nyní místo návštěvníků přebrala příroda, která obrůstá dosud neporušené atrakce, které jsou však již v havarijním stavu.
Craco - Itálie
Craco je středověké město duchů v jihoitalském regionu Basilicata. Bylo postaveno na strmém vrcholu z obranných důvodů, což mu dodává nápadný vzhled. Až v roce 1963 z města odešli poslední obyvatelé v důsledku přírodních katastrof, které jim dokázali, že město s takovou polohou není vhodné k životu. Dlouhá léta opuštěnosti udělala z města nejen strašidelně tiché místo, ale i atrakci pro turisty a populární místo k natáčení pro filmaře.
Canfranc Station - Španělsko
Canfranc International Railway Station je stanice, která se nacházela na španělské straně hranice s Francií a kdysi bývala největší a nejpompéznější stanicí světa. Byla otevřena v roce 1928 s velkou slávou a byla středobodem hlavní trati mezi Francií a Španělskem. Ale tato budova, kterou kdysi zabavili Němci během druhé světové války, pomalu upadala do zapomnění a postupem času se začala rozpadat. Ačkoli tady již vlak pěknou řádku let nestaví, stanice není opuštěná úplně. V roce 1985 zde totiž vznikly podzemní vědecké laboratoře.
Pokud tě článek zaujal a případně bys chtěl pokračování, vyjádři se do komentářů nebo posílej své tipy na [email protected]