Planeta X, nebo chcete-li devátá planeta, opět vzbuzuje emoce, což nutí vědce zabývat se teorií mnohem důkladněji.
Když člověk najde v médiích zprávu o možné existenci deváté planety v našem solárním systému, tak si klidně pomyslí, že asi jde o nějaký výmysl nebo chvilkové téma. Avšak v tomto případě se stále více ukazuje, že v dalekých hlubinách vesmíru kdesi za Plutem se ještě může nacházet jedno nemalé těleso obíhající kolem Slunce. V lednu jsme vám o tom přinesly i článek, kde Michael Brown a Konstatin Batygin tvrdili, že podle výpočtů drah nově objevených těles na okraji sluneční soustavy by mohla přece jen existovat.
Podle nich by měla být až 10krát hmotnější než Země a podobat by se měla zejména na plynné obry jako Uran a Neptun. Pro lepší porozumění zveřejnili na Twitteru i obrázek, na němž je patrné možnou oběžnou dráhu planety uo3L91 (známější pod zmíněným názvem planeta devět nebo planeta X) kolem naší nejbližší hvězdy. Podporující jsou i tvrzení dalších vědců z University of Arizona, kteří říkají, že mnohé objekty v Kuiperově pásu se pravděpodobně s planetou X již v minulosti někdy setkaly.
Proč jsme ji dosud neviděli? Jedním z hlavních důvodů může být opravdu obrovská oběžná dráha, na níž oběh může trvat i dlouhých 10 000 nebo 20 000 pozemských let. Od Slunce by měla být vzdálena 20x dál než Neptun. „Poprvé po 150 letech existuje opravdu přesvědčivý důkaz, že v naší sluneční soustavě se nenachází pouze 8 planet,“ vyjádřil se Brownův kolega Konstatin Batygin. Podle NASA je ještě příliš brzy na nějaké větší závěry, je třeba počkat na další výsledky.