Měly by se i další oblasti inspirovat?
Teprve před pár dny oběhla technologické weby zpráva o uzavření smlouvy za 66,5 miliard korun, v níž Tesla odkupuje její téměř sesterskou společnost - SolarCity. Podle všeho Tesla neodmyslitelně potřebuje největšího lídra na trhu solárních panelů a už jí nestačila přetrvávající spolupráce. Jejich patenty, především solární dobíjení, plánuje využít v nadcházejících elektromobilech a na oslavu, respektive medializaci jejich nákupu se rozhodla zrealizovat projekt Tau Microgrid.
Tau, ostrov vulkanického původu nacházející se v souostroví Samoa, byl ještě donedávna závislý na 3 masivních dieselových generátorech. Ačkoli nebyly neustále v provozu, dennodenně spalovaly naftové barely s celkovým obsahem 1 136 litrů pohonných látek, přičemž ročně se tato hodnota vyšplhala až na 414 503 litrů, nevyjímaje fakt, že je ostrov odkázán na nemalé dodávky lodní dopravy. Je nám jasné, že v globálním měřítku jde o směšnou hodnotu, avšak můžeme mít alespoň přibližnou představu o podobě našeho světa v (snad blízké) budoucnosti.
Solární farma se skládá z 5 328 solárních panelů, které svoji přebytečnou energii ukládají ve známých zásobárnách elektrické energie určených pro větší objemy - Powerpack. Narozdíl od Powerwallu určeného pro menší i větší domácnosti dokáží zásobovat domácnosti na ostrově výrazně větší energií, v tomto případě až 6MWh. Během jasné oblohy se dokáží plně nabít za 7 hodin a v případě špatných meteorologických podmínek bude ostrov plnohodnotně napájen po dobu 3 dnů. Sice má ostrov plochu slabých 44.31 km2 a počet obyvatel lehce překračuje číslo 870, ale je zajímavé sledovat jak se vdechuje život podobným projektům.