Kateřina vyměnila studium keramiky za šperky a v průběhu několika minut si nezvolila jen téma tříletého studia, ale i životní poslání.
V dnešním rozhovoru jsme si popovídali s Kateřinou Reichovou, mladou českou designérkou, jejíž futuristické šperky osloví snad každého se zálibou v jednoduchých liniích a prvcích budoucnosti přetavených do originálních ozdob v podobě náušnic, náhrdelníků, prstenů, náramků a utopických věciček, jakými jsou například netradiční křídla inspirovaná znázorněním signálu. Kateřina pracuje s plexisklem a chirurgickou ocelí, tedy s odolnými a antialergickými materiály, které zaručují jejím šperkům dlouhou životnost v nezměněném stavu a jejich nositelům komfort i radost z netradiční a inovativní ozdoby. Designérka, jejíž šperky se objevily na výstavách v několika evropských metropolích a dokonce i ve Wall Street Journal Magazine nám prozradila, co všechno stojí za její prací, jak vypadá studium na umělecké škole a také to, zda jsou písmenka před jménem v jejím oboru přínosem, nebo ne.
Ahoj, Kateřino. Vítáme tě mezi námi a poprosíme tě, abys nám o sobě řekla několik slov. Kdo jsi a čem use momentálně věnuješ?
Zdravím, Refresher! Jmenuji se Kateřina Reichová a jsem šperkařka vyrábějící pod značkou Katerina Reich. Vyrůstala jsem v Praze v historické uličce Nový Svět poblíž Pražského hradu, která je dodnes vyhledávanou předlohou malířů. Táta fotograf, máma galeristka – byla jsem tedy od mala uměním doslova obklopena ze všech stran. Momentálně žijeme s přítelem v Praze na Břevnově a začínáme s rekonstrukcí domu nedaleko Prahy, kde plánujeme také vybudovat malý šperkařský ateliér zasazený v zahradě. Jsem přesvědčená, že v takovém prostředí se bude navrhovat a tvořit mnohem lépe než v pulsujícím velkoměstě.
Povyprávěj nám o svých začátcích. Kdy se zrodila myšlenka být šperkařkou?
Myslím, že velký podíl na tom, proč jsem se stala šperkařkou, měla má babička. Ta žila ve Švýcarsku v Basileji a v době, kdy u nás vládl komunismus a vše bylo zahaleno do ponurých šedých barev, jsem se jako dítě vždy při návštěvě u ní ocitla v ráji. Babička milovala vše, co se třpytí, takže její šatník a nemalá šperkovnice byly pro mne něco absolutně fascinujícího. Nicméně při výběru střední školy jsem zvolila keramiku, kterou jsem studovala i na vysoké škole. V průběhu magisterského studia jsem se ale rozhodla s keramikou skončit a přihlásit se na šperk, což byla ta nejlepší volba, kterou jsem mohla udělat. S odstupem času si uvědomuji, jak důležitá pro mne keramika byla. Ve šperku se díky tomu cítím mnohem svobodněji a jsem také lépe vybavená prostorovým vnímáním, což je zřejmě patrné hlavně v rozměrnějších špercích.
V roce 2016 jsi založila vlastní značku nesoucí tvé jméno, takže se jedná o čerstvou záležitost. Jaká k ní vedla cesta a jak se jí momentálně daří?
Vzhledem k tomu, že čím dál tím více komunikuji s cizinci, chtěla jsem si zvolit takový název značky, aby byl snadno zapamatovatelný a hlavně dobře vyslovitelný. Jméno jsem tedy zkrátila, což osobně považuji za nejrozumnější. A také proto, aby už z názvu bylo jasné, že nejsem firma, za kterou stojí tým lidí, ale člověk, který od návrhu po realizaci vše tvoří sám.
Měla na tebe škola nějaký vliv, nebo jsi šla vlastní cestou a nenechala sis do toho moc kecat? A je vůbec možné se nenechat ovlivnit?
Vystudovala jsem střední uměleckou školu Václava Hollara v Praze a později Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, kde jsem studovala jak keramiku, tak později design kovu a šperku v ateliéru profesora V. K. Nováka. Pokud se chcete stát umělcem či designérem, myslím, že vysoká škola je hodně velké plus. Už jen z toho důvodu, že potkáte lidi, se kterými máte společnou řeč, navzájem se inspirujete, společně vystavujete a tak nějak jste více v dění. V ateliéru keramiky jsme od vedoucího dostávali stále nějaká témata, což je někdy sice obohacující, ale občas i dost svazující. Sama nevím, zda by se mi po studiích podařilo najít vlastní styl vyjádření. Bylo pro mne ale velkým překvapením, když jsem nastoupila do ateliéru šperku a měla jsem si do půl hodiny vymyslet téma, kterému se budu celé tříleté studiu věnovat. Hned jsem věděla, že to bude šperk budoucnosti, protože mě vždy fascinovalo vše s prvky sci-fi a futurismu. Překvapivě mě toto téma natolik oslovilo, že se mu věnuji dodnes. V tomto případě bylo pro mne ideální, že jsem mohla jít vlastní cestou, ale pod odborným vedením profesora.
Takže to, že chceš dělat minimalismus a šperky jako by vytržené z budoucnosti, tedy práci svých snů, sis vymyslela během třiceti minut?
Přesně. Jak jsem se již zmínila, přišlo to až s výběrem tématu ve šperkařském ateliéru. Tím, že mi celé předešlé studium někdo diktoval, co mám a nemám dělat, nikdy mne nenapadlo pořádně se zamyslet nad tím, co se vlastně líbí mně. Ale bylo to také i díky keramice, která mi v tomto směru nedávala moc prostoru k vlastnímu projevu. Pokud vyrábíte veliký keramický květináč, těžko se tam dají tyto prvky uplatnit.
Jak vypadá studium na umělecké škole? Jaké byly zkoušky a závěrečné práce?
Podle rozvrhu vypsaných hodin by se mohlo zdát, že studenti uměleckých škol mají přes týden spoustu volného času. Ale většina studentů trávila každou volnou hodinu do večera v ateliéru, pokud někdo z nich nevlastnil svou dílnu s vybavením. Prošla jsem na vysoké škole dvěma ateliéry, ale přijímací zkoušky jsem absolvovala na více místech. Většinou se ale podobají ve svém obsahu. Na zkoušky bakalářského studia se nosí fotografie dosavadní tvorby. Pokud se na jejich základě dostanete do druhého kola, zkoušky se pak skládají z všeobecného testu víceméně v rozhledu dějin umění a poté praktické části jako je modelování, kreslení a tvorba na dané téma podle typu ateliéru. Na magisterské studiu většinou stačí přinést fotky své tvorby a absolvovat rozhovor s vedoucími ateliéru. Závěrečné práce se podle mne nijak zvlášť neliší od klauzurních prací, které se obhajují každý semestr. Ale samozřejmě je na ně více času a také se k nim musí vypracovat obsáhlá písemná část, což bylo pro většinu z nás to nejtěžší. :)
Před jménem máš tři písmenka a my bychom rádi věděli, zda je v praxi nějaký rozdíl mezi vystudovaným a nevystudovaným umělcem.
Upřímně řečeno si svůj titul MgA. (Magister of Art) uvědomuji zatím pouze u lékaře a většinou mi chvíli trvá, než pochopím, koho volají. Ale myslím, že v uměleckém oboru se to nijak zvlášť neřeší a nejdůležitější je, co kdo umí.
Ty a tvá díla jste získaly vícero nominací i významných ocenění. Můžeš nám povědět, o jaká ocenění a nominace šlo?
V roce 2011 jsem obdržela ocenění Dobrý studentský design za svou kolekci šperků MULLATEM a v následujícím roce jsem byla nominována za šperk IO v soutěži Národní cena za studentský design. Nutno říci, že oceněná kolekce šperků Mullatem byla má první školní práce ve šperkařském ateliéru a takový úspěch překvapil nejen mě. Později jsem byla v roce 2014 nominována na cenu Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku za kolekci futuristických šperků MOARÉ.
Objevila ses v The Wall Street Journal Magazine spolu s kousky od Balenciagy, Prady, Céline, Chopard, YSL nebo Versace. Sdělíš nám, jaké jsou tvé šperky a v čem jsou výjimečné?
Myslím, že mé větší šperky, které se objevily v magazínu WSJ, nejsou pouze ozdobou, ale vždy nesou nějaký příběh. Ale stále zásadní pro mne je, jak dokážou člověka zkrášlit, i když jde většinou o dost extravagantní kousky.
Kdybys měla zvolit tři slova k popsání svých výtvorů, jaká by to byla?
Moderní. Netradiční. Inovativní.
Pamatuješ si na svůj úplně první šperk?
Na to si dobře vzpomínám. Byl to veliký nepraktický prsten z transparentního světle modrého plexiskla, do kterého jsem vyvrtala spoustu děr a byla jsem tím materiálem úplně očarovaná, ale také i jeho samotnou výrobou.
Máš za sebou vícero exhibicí. Kde všude jsi vystavovala a jak to na takové výstavě šperků vypadá? Byly to výstavy s výlučně tvou prací, nebo zahrnovaly více umělců?
Výstavy byly vetšinou kolektivní, ale koncem roku 2015 proběhla má vlastní rozsáhlejší výstava v galerii FLEXUP v Praze na Starém Městě. Drobné šperky jsou k instalaci bezproblémové, ale větší šperky – objekty, musejí být nainstalované buďto na figurínách, aby bylo jasné, na jakou část těla šperk patří, nebo se k nim ideálně připojí fotografie s modelkou. Nedávno jsem se také zúčastnila výstavy v Pavilonu skla v Klatovech, kde byly vystaveny ve vitrínách pouze drobnější šperky a během trvání této výstavy proběhla dvakrát módní přehlídka, což považuji za ideální rozměr výstavy šperků. V případě účasti na některém z design weeků vystavuji svou kolekci samostatně s tím, že po celou dobu této výstavy (cca týden) jsem na místě a šperky si můžou návštěvníci vyzkoušet a popřípadě zakoupit.
Funguješ na kolekcích jako většina designérů, nebo máš jinou strategii?
Kolekce šperků CRYSTAL SKY vznikala 3 roky, kdy jsem postupně do kolekce přidávala další typy šperků. Konkrétnímu tvaru šperku se věnuji tak dlouho, dokud si s ním jsem natolik jistá, že ho do své kolekce zapojím. Momentálně jsem ve fázi, kdy začínám navrhovat novou kolekci za použití jiných materiálů, než které jsem doposud používala, tak uvidíme jak dlouho u ní zůstanu. :)
Z jakých materiálů jsou tvé šperky vyrobeny a jsou vhodné i pro alergiky?
Šperky vyrábím převážně z plexiskla a chirurgické oceli, která je zcela antialergenní. Myslím, že tento materiál je stále nedoceněný už z důvodu jeho antialergenních sloučenin, ale i proto, že materiál je velmi pevný, šperk se tedy častým nošením nijak nedeformuje a jeho barva je stálá. Plexisklo zase krásně imituje sklo, ale je lehké a nerozbitné. Pro své šperky vybírám pouze taková plexiskla, která jsou kvalitní a tvrzená, aby nedocházelo k snadnému poškrábání.
Co vše zahrnuje výroba jednoho kousku a kolik času tomu věnuješ?
V mém případě je to časově náročný proces, a to díky těžko zpracovatelným materiálům, kterými jsou už zmíněné plexisklo a chirurgická ocel. Vše začíná navrhováním, později se každý ocelový díl šperku narýsuje do počítačového programu, který data pošle na laser a následně z nerezového plechu vyřeže výpalek (tato ocel je tak tvrdá a pevná, že ručně nelze řezat). Ten později brousím, leštím, vrtám do něj přesné otvory a následně tvaruji do požadovaného tvaru za pomoci různých přípravků vyrobených přímo na míru konkrétního šperku. S plexisklem je podobný postup až na to, že ho posléze netvaruji, ale hlavně brousím a leštím do doby něž se díl podobá čirému sklu. U některých typů šperků vytvářím do plexiskla ručně závity, abych ho spojila malým ocelovým šroubkem ke zbytku šperku. Tyto technologie se nedají nijak urychlit a vše musí být precizně ručně vybroušeno a vyleštěno, čímž jsou šperky těžko napodobitelné a tím tedy unikátní.
Máš svůj oblíbený šperk, nebo je máš všechny ráda stejně?
Můj favorit je prsten TECHNIC v červené barvě. Na každé ruce vypadá perfektně a neustále přitahuje pozornost kolemjdoucích.
Kde všude nacházíš inspiraci ke své tvorbě?
Inspiraci nacházím jak v architektuře, tak i v přírodě. Stačí se jen pořádně dívat kolem sebe. Mou velkou inspirací byla pro mne architektka Zaha Hadid, která nenavrhovala pouze budovy, ale i šperky, boty a design za pomocí nejmodernějších technologií. Jejím futuristickým stylem jsem stále okouzlená.
Doporučovala bys zakomponovat své šperky spíše do strožejších outfitů, nebo si je dokážeš představit i v něčem zdobenějším, například k šatům s květinovým vzorem, výšivkou?
Šperky se hodí spíše k minimalistickému stylu oblečení, kde tak skvěle vyniknou. Ale vzhledem k jejich jednoduchým liniím mohou i takovou divočinu jako jsou flitry, výšivky a květinové vzory krásně doplnit.
Vyrábíš jen nositelné kousky? A co vše u tebe můžeme najít?
V průběhu studia jsem vyráběla pouze šperky, které jsou něčím naprosto inovativní. Šlo mi i o to hledat taková místa na těle, kam by se dal šperk netradičně umístit a tím vymyslet i novou formu šperku. V závěru studia jsem jako diplomovou práci vytvořila dvoumetrový pohyblivý šperk připomínající křídla, inspirovaný logem signálu (SIGNALIX). Po zatažení lanek v zadní části šperku se křídla pomalu rozevřou do stran. Je to takový „transformer“ ve šperku. :) Až po absolvování školy a pořízení si vlastního ateliéru jsem začala s drobnějšími a prodejními šperky. Ale myslím, že je důležité neupínat se pouze na nositelnou a prodejní kolekci, ale občas vyprodukovat něco, co může být naprostá utopie, v čem se můžete naprosto uvolnit. Mimo to, že takový typ práce na šperku mi dělá radost, také je to skvělá reklama fungující na fotografiích, módních přehlídkách apod.
Kdybychom měli zájem ozdobit se něčím od tebe, kam máme zajít?
Šperky lze zakoupit v galeriích, na internetu, ale i přímo ode mne v ateliéru, kde si může zákazník šperky odzkoušet, vybrat barvu a ideální velikost.
Jaké máš plány do budoucna? Čekají tě nějaké zajímavé projekty, výstavy, případně máš nové vize, které si chceš v nejbližší době splnit?
Nedávno jsem se přestěhovala do nového ateliéru na Smetanově nábřeží v blízkosti Národního divadla v Praze a stala jsem se tak součástí zajímavého projektu smetanaQ. Mám tam krásný výhled na řeku, Petřín a Pražský hrad. Nejvíce ze všeho se momentálně těším na navrhování a výrobu nové kolekce, kterou doufám v průběhu roku odprezentuji na některé české či zahraniční výstavě.
Na závěr se tě zeptáme na volný čas. Jak oddychuje plně zaneprázdněná šperkařka?
S přítelem milujeme cestování, a když to čas dovolí, je pro nás nejlepší relax podniknout výlet nebo ideálně nějakou zahraniční cestu, kde můžu úplně vypnout.
Kateřino, velmi pěkně ti děkujeme za čas, který jsi s námi strávila a přejeme ti hodně úspěchů. Na závěr přenecháváme prostor tobě, abys v případě zájmu vzkázala něco inspirativního každému, kdo si tento rozhovor přečetl.
Nedávno jsem na ulici zahlédla auto s nápisem „strach je zloděj snů“. Stále na tu větu musím myslet a připomínám si tím i třeba ne tak dávné začátky své tvorby. Když jsem se ze dne na den rozhodla ukončit studium na keramice, které jsem věnovala tolik let života a začít s něčím pro mě neznámým. Nebo když jsme si s kamarádkou zařídily první vlastní ateliér ve sklepě, obklopeny pavouky bez teplé vody a topení, a asi rok se bály, že to finančně nezvládneme a nyní se stěhujeme do ateliéru na tak krásné místo v samém srdci Prahy. Proto bych Vám, čtenářům Refresheru, chtěla popřát, abyste si vaše sny plnili a nenechali se zastrašit. :)