Úterý 24. 4. 2018 svátek má Jiří

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

Největší hudební příběhy 20. století: Vyhodili je z legendárních kapel, každý se s osudem vypořádal jinak

Hudební průmysl přináší velkolepé příběhy, ale Pete Best a Dave Mustaine čímsi vynikají.

19. leden 2017, 18:03

Hudební průmysl přináší velkolepé příběhy, ale Pete Best a Dave Mustaine čímsi vynikají.

Pete Best a Dave Mustaine jsou dva chlapíci, kteří toho zdánlivě nemají až tolik společného - Dave se stal metalovou legendou a Pete nikdy výraznější díru do světa neudělal. Oba sice zažili vyhazov z kapel, které se později staly legendami, ale jejich odlišný postoj a přístup způsobil, že jejich cesty se nemohou lišit více.

Dave Mustaine - metalová legenda, která se srovnávala s nesprávnými

V roce 1983 dostal Dave Mustaine od své kapely jednosměrný lístek na autobus z New Yorku do Los Angeles. A to jen krátce poté, co spolu slavili podepsání první lukrativní nahrávací smlouvy. Talentovaný kytarista byl ze dne na den vykopnut bez předchozího varování a jakéhokoliv náznaku problémů - jednoduše, v časech úspěchu nebyl žádaný.

 

Dave, vědom si faktu, že právě propásl možná svou jedinou příležitost zazářit, na své cestě napříč Amerikou naplánoval pomstu. Založí novou kapelu a ta bude tak úspěšná, že jeho bývalí kolegové závistí zešílí a navždy budou litovat svého rozhodnutí. Jeho snem bylo, aby ho viděli a slyšeli všude - v televizi, v rádiích, na plakátech a v magazínech. Představoval si vyprodáné sály, zatimco je toužil vidět obracet maso v McDonald´s.

 

Největší hudební příběhy 20. století: Vyhodili je z legendárních kapel, každý se s osudem vypořádal jinak

 

Dave Mustaine se stal doslova posedlým - celé měsíce hledal ty nejlepší muzikanty, jací byli v té době k dispozici. Podmínka? Být lepší než ti předtím. Dave napsal desítky songů a cvičil bez přestávky. Hněv se stal jeho motivací, pomsta jeho múzou. O několik let později podepsal Dave první lukrativní kontrakt a rok na to oslavoval zisk zlaté desky. Kapela, kterou založil, bylo úspěšné heavymetalové seskupení Megadeth a dodnes prodalo 25 milionů alb. Dave Mustaine je dnes považován za jednoho z nejlepších a nejvlivnějších muzikantů v historii metalové hudby. Naneštěstí, skupina, ze které byl vyhozen, se jmenovala Metallica - mnohými považována za nejlepší rockovou kapelu všech dob. Metallica prodala 180 milionů alb a přestože byl Megadeth extrémně úspěšný, její úspěch byl oproti svému konkurentovi jen zlomkový.

Největší hudební příběhy 20. století: Vyhodili je z legendárních kapel, každý se s osudem vypořádal jinak

 

A tak navzdory celosvětovému úspěchu poskytl v roce 2003 Dave Mustaine otevřený rozhovor, kde se slzami v očích přiznal, že selhal. Navzdory všemu, čeho ve své branži dosáhl, sám pro sebe bude navždy chlapíkem, kterého vykopli z Metallicy. Dave se prostě rozhodl měřit úspěch tím, zda bude lepší než Metallica. A tak navzdory milionům fanoušků, nekonečnému obnosu peněz a vyprodaným halám je Dave Mustaine dodnes nešťastným mužem. A pro běžného člověka je připomínkou, že úspěch je často jen otázkou perspektivy.

Pete Best - vzorňák z Beatles

Z tohoto pohledu vyznívá zajímavě srovnání s mužem jménem Pete Best. Anglický bubeník, kterého John Lennon se svou narcistickou povahou ve své kapele nesnesl. Byl to totiž Pete, kdo byl na obálkách magazínů zobrazen vždy jako první a bylo to jeho jméno, které křičely na koncertech všechny ženy. Navíc, Pete bral úspěch kapely opravdu vážně a byl z čtveřice největším profesionálem - žádné drogy, stabilní vztah. I proto mnoho agentů a manažerů žádalo, aby byl hlavou kapely právě on - a to bylo něco, z čeho by John a Paul zešíleli. V roce 1962 se ostatní tři členové kapely potichu spojili a požádali svého manažera Briana Epsteina, aby Besta vyhodil. Epstein měl Besta rád, proto to zametl pod koberec a doufal, že časem jeho kolegové změní názor. Nestalo se.

Největší hudební příběhy 20. století: Vyhodili je z legendárních kapel, každý se s osudem vypořádal jinak

 

Tři dny před nahráváním alba si Epstein zavolal Besta do kanceláře a oznámil mu, že si může hledat novou kapelu - podobně jako v předchozím příběhu to skončilo bez jakéhokoliv vysvětlení. "Kluci tě tu nechtějí, hodně štěstí." Náhradou se stal Ringo Starr - starší chlapík s velkým nosem a ošklivým účesem, který psal písničky o chobotnicích a ponorkách. Ale jasné, proč ne, není to Best, chceme ho.

 

Šest měsíců po této události vypukla Beatlemánie a čtyři kluci z Liverpoolu byli najednou nejpopulárnějšími lidmi na planetě. Zatímco Pete, jako klasický Angličan, podlehl alkoholu a upadl do deprese. Všechny další hudební projekty Besta selhaly a v roce 1968 se pokusil o sebevraždu - na poslední chvíli ho zachránila jeho matka. Jeho život byl v troskách. Best to na rozdíl od Mustaina nedokázal, jeho pomsta nevyšla. A přesto, jistým způsobem, skončil jeho příběh pozitivněji. V roce 1994 poskytl Pete Best rozhovor, kde řekl: "Jsem mnohem šťastnější, než bych kdy dokázal být s Beatles."

 

Největší hudební příběhy 20. století: Vyhodili je z legendárních kapel, každý se s osudem vypořádal jinak

 

Pete totiž, i díky Beatles, prožil opravdu šťastné manželství. Velká a milující rodina, klidný život a stabilní manželství bylo něco, čeho si vážil mnohem více než bouřlivého života hudebníka. Pete na stará kolena nahrál několik alb, vydal se na menší tour po Evropě a dnes žije klidný a bezproblémový život.

 

Otázkou je, který z těchto dvou velkých muzikantů 20.století opravdu uspěl?

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse5 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
5 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
khokhot19. leden 2017, 19:13

no... čakal som trochu viac tých príbehov ale dobrý článok, btw aspoň môžu ludia vidieť aké kur.vy sú v skutočnosti mnohí zo známych osobnosti, nemajú žiadny problém vraziť ti nôž do chrbta

23 Odpovědět · Nahlásit
avatar
retardatoor19. leden 2017, 19:26

Čo viem, tak Mustaine bol vyhodený, lebo bol alkoholik (ale to vtedy asi každý člen Metallicy), bol arogantný a bolo s ním nemožné spolupracovať. Samozrejme, pravda to nemusí byť, ale napísať do článku, že ho vyhodili bezdôvodne, to je trochu mimo.

17 Odpovědět · Nahlásit
Lukáš Dubníček20. leden 2017, 9:10

Metallice sa vtedy zacalo hovorit Alcoholica, chlastali asi aj pocas spanku. Mustaina vyrazili z Metallicy, lebo ked pil bol agresivny, jedneho dna natiahol Hetfieldovi a dovidenia. Megadeth a Metallica spolu ale stale vystupuju min 2x rocne na THE BIG FOUR....ze by mali dodneska spory to si isty nie som

7 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lalo21. leden 2017, 14:56

Mustaine nemá absolútne čo ľutovať. Spravil to najlepšie čo mohol, že so svojím potenciálom išiel vlastnou cestou a neskysol v Metallice. Pre mňa osobne Metallica skončila v roku 1989 albumom And Justice For All. Zvyšok jej tvorby považujem za totálny inštrumentálny brak, ktorý nemá s metalovou hudbou vôbec nič spoločné. Naopak Megadeth nikdy výrazne neupustili z poctivého thrashu a prepracovanej muziky. To, že Dave nemá tak dobré predaje jak oni v podstate len potvrdzuje fakt, že z Metallicy sa stala zapredaná komerčná štetka.

2 Odpovědět · Nahlásit
Jaro Jesenický21. leden 2017, 20:08

Ktovie ako by to dopadlo keby Mustaine zostal v Metallici. Možno by sa vyhli omylom ako load,reaload..

1 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější